Trump, İran ile Yapılan Nükleer Anlaşmadan Çekildiklerini Açıkladı: 'Üst Düzey Yaptırımlar Uygulayacağız'

-

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015'te imzalanan anlaşmadan çekileceklerini duyurdu.

Trump dün Twitter'dan yaptığı açıklamada konuya ilişkin kararını Beyaz Saray'dan duyuracağını belirtmişti.

Açıklamadan hemen önce basına, Trump'ın kararını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la paylaştığı iddiası yansımıştı.

Ve Trump beklenen açıklamayı yaptı. Anlaşmadan çekildiğini açıklayan ABD Başkanı, İran'a ekonomik yaptırımlar uygulanabileceğinin de sinyalini verdi.

Trump, 2015 yılında imzalanan anlaşmaya ilişkin "2015'te önceki yönetim bir imza attı. Teoride bu anlaşma ABD ve müttefiklerini koruyacaktı. Bu anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam etmesini sağladı. Bu anlaşma utanç vericidir, tek taraflı korkunç bir anlaşmadır. Bu utanç verici anlaşma barış getirmedi. Anlaşmadan çekildiğimizi duyuruyorum. İran'a en üt düzeyde yaptırımlar uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

Kararının ardından Ruhani açıklama yaptı: 'Trump'ın kararı bizim için tarihi bir tecrübe.'

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin asla sözünü tutmadığını belirterek “ABD, ne gibi bilgilere sahip olduğunu bize göstermeli. İran tüm sorumluluklarını yerine getirmiştir. Hiçbir hatamız, yanlışımız olmadı. Ancak bugün uluslararası anlaşmalara hangi ülkenin saygısı olmadığını gördük. Trump, yönetiminin tek destekçisinin sadece İsrail olduğunu görüyoruz. Bu rejim bölgede insanlık suçu işleyen bir rejimdir. Bu anlaşma 5+1 hükmünü kaybetmiştir. Sadece 5 ülkeyle devam edeceğiz. Diğer beş ülkenin yardımıyla istenilen tüm sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Peki anlaşmada neler vardı?

İran 2015 yılında ABD, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere ile nükleer faaliyetlerini sınırlandırmaya karşılık ekonomik yaptırımların kaldırılmasına yönelik bir anlaşma imzaladı. Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşmaya göre İran uranyum zenginleştirdiği santrifüjleri azaltma taahhüdünde bulundu.

Anlaşma koşulları İran'ın uranyum zenginleştirmeyi büyük anlamda azaltması ve nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor. Anlaşmadan sonra İran'ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya gönderildi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan denetçiler İran'ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.

Trump'ın kararı sosyal medyanın gündeminde. Tepkiler şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir