Trump, 'Avrupa Ordusu' İsteyen Macron'u Hedef Aldı: 'Biz Gelmeden Önce Paris'te Almanca Öğreniyordunuz'

 > 
44PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde bir TV kanalında 'ABD'ye bağımlı olmayan bir Avrupa ordusu kurmadıkça Avrupalıların güvende olmayacağını' söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u sert sözlerle eleştirdi. 

Trump, Twitter hesabında 2. Dünya Savaşı döneminde yaşananları işaret ederek, 'Biz gelmeden önce Paris'te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı' dedi. 

Fransa'da düzenlenen Ateşkes Günü anmasında, Trump ve Macron arasındaki gerginlik dikkat çekmişti

ABD Başkanı Donald Trump ile, hakkında 'Son iki yılda kendisiyle iyi bir dost haline geldik, ortak noktalarımız farklılıklarımızdan daha fazla' değerlendirmesinde bulunduğu Emmanuel Macron arasındaki ilişki gerildi. 

İkilinin Ateşkes Günü anmasındaki görüşmesinde de gündem maddeleri arasında yer alan 'Avrupa ordusu' ve 'NATO' konusu, gerginliğe neden oldu.

Macron'un daha önce bir TV kanalında "Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmadıkça Avrupalıları koruyamayacağız. Tehditkar olabileceğini gösteren ve sınırlarımıza dayanmış bir Rusya'ya karşı, daha egemen, ABD'ye bağımlı olmayan ve tek başına kendini savunan bir Avrupa'ya ihtiyacımız var" ifadeleri ile özetlediği 'Avrupa ordusu' için, Trump yanıtını bugün Twitter'dan verdi.

'ABD ordusu gelip yetişmeden önce, Paris'te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı'

İkinci Dünya Savaşı dönemine dikkat çeken Trump, Marcon'un Avrupa ordusu fikri için 'Ama Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris'te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı." ifadelerini kullandı. 

NATO bütçesine Avrupanın daha fazla katkıda bulunması isteğini yenileyen ABD başkanı, 'NATO için ödeyin ya da ödemeyin!' diyerek de rest çekti.

'Amerikan şarapları da Fransız şarapları kadar güzel!'

Trump, Avrupa ordusu çıkışının ardından konuyu iki ülke arasındaki gümrük politikalarına getirdi. 'Amerikan şarapları da Fransız şarapları kadar güzel' diyen ABD Başkanı, 'ABD, Fransız şarapları için gümrük işlerini kolaylaştırıyor, ancak Fransa aynı şeyi ABD için yapmıyor ve yüksek gümrük vergileri koyuyor' diyerek, durumun adil olmadığını belirtti.

'Macron gündemi değiştirmeye çalışıyor!'

Emmanuel Macron'un düşük bir halk desteği ile ülkeyi yönettiğini ifade eden Trump, 'Neredeyse yüzde 10'u bulan işsizlik oranından mustarip. Sadece başka bir konuyla gündem değiştirmek istiyordu.' ifadelerini kullanarak, Fransa'dan daha milliyetçi bir ülke olmadığını ve çok gururlu olmakta haklı olduklarını belirtti.

Trump son noktayı, seçimlerde kullandığı slogan ile koydu: 'Fransa'yı yeniden muhteşem yap!'

Fransa'dan, Trump'ın ifadeleriyle ilgili henüz bir yanıt gelmedi

Fransa Cumhurbaşkanlığı, konuyla ilgili gelen sorular üzerine "Tweetlerle ilgili söyleyecek bir şeyimiz yok. Cumartesi günkü görüşmelerinde, Macron, Avrupa ordusu ve Avrupa savunmasıyla ilgili görüşlerini çok net biçimde Trump'a iletmiştir" ifadelerini kullandı.

Trump'ın bu sert ifadeleri, Twitter'da ve Ekşi Sözlük'te de en çok konuşulan konulardan oldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir