Görüş Bildir
Haberler
TRT'den Western Açıklaması: 'Amerika Eleştirilerine Hak Verdiğimiz İçin Yayından Kaldırdık'

etiket TRT'den Western Açıklaması: 'Amerika Eleştirilerine Hak Verdiğimiz İçin Yayından Kaldırdık'

Emre Ordu
28.08.2018 - 21:58 Son Güncelleme: 30.08.2018 - 08:49

TRT 1'de 1980'li yıllardan bu yana süren bir gelenek sona erdi. Pazar sabahları ekrana gelen Western kuşağı filmleri yayından kaldırıldı. TRT'den yapılan açıklamada kararın 'Amerika bize ekonomik ambargo uyguluyor, siz hâlâ kovboy filmi yayınlıyorsunuz’ eleştirileri üzerine alındığı belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1980'li yıllardan beri her pazar sabahı TRT 1 ekranlarında gösterilen Western kuşağı filmlerini yayından kaldırıp, onun yerine Türk filmleri yayınlama kararı alınmıştı. Western kuşağı filmlerinin ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları nedeniyle kaldırıldığı iddia edilmişti. TRT'den gelen açıklama iddiaların doğru olduğunu gösterdi. 

TRT’den bir yetkili Hürriyet'ten Meltem Özgenç'e yaptığı açıklamada, TRT’nin izleyici temsilcilerine özellikle Western kuşağı yayınlanması nedeniyle çok sayıda eleştiri geldiğini belirterek, “Bu eleştirilerin nedeni Amerika ile son dönemde yaşanan sorunlar. ‘Amerika bize ekonomik ambargo uyguluyor, siz hâlâ kovboy filmi yayınlıyorsunuz’ diye çok sayıda telefon aldık. Biz de bu eleştirileri değerlendirdik. Hak verdik. Artık Western kuşağını kaldırdık. Yerine Türk filmi yayınlama kararı aldık” dedi.

Son film John Wayne'nin "Kin Tuzağı" oldu

Son film John Wayne'nin "Kin Tuzağı" oldu

TRT, son olarak 19 Ağustos'ta John Wayne'nin baştolünde oynadığı 1971 yapımı 'Kin Tuzağı' filmini yayınlamıştı. Dün, yani 26 Ağustos Pazar günü kovboy filmi yayınlamayan TRT, bunun yerine 'Beni Böyle Sev' dizisinin tekrarını ekranlara getirdi.

Bundan sonra Westert filmlerinin yerini TRT ve Kültür Bakanlığı destekli Türk filmleri alacak. Kuşağın ilk filmi de, önümüzdeki pazar günü yayınlanacak olan 'Ya Nasip Ya Kısmet' olacak.

Yüksel Aytuğ tepkileri köşesine taşımıştı

Yüksel Aytuğ tepkileri köşesine taşımıştı

TRT’ye sosyal medyadan söz konusu kovboy filmlerini yayınlamaması için büyük tepkiler gelmiş, konuyu köşesine taşıyan Sabah gazetesi Tv yorumcusu Yüksel Aytuğ da Western Kuşağı’nı eleştiren bir okur mektubunu yayınlayarak “Kovboy filmlerinin bir misyonu vardı. Masumları düşmanlaştırıp öldürüyor ve sonra da kendilerini kahraman ilan ediyorlardı. Artık bu duruma son verilmelidir. TRT bu hassasiyeti göstermelidir” mesajını okurlarıyla paylaşmıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Tamam 'kovboylara' karşıyız da 'kızılderililerin' ne suçu var?"

"Tamam 'kovboylara' karşıyız da 'kızılderililerin' ne suçu var?"

Sinema eleştirmenleri Tunca Arslan ve Murat Tolga Şen de Western filmlerinin kaldırılmasını Cumhuriyet.com'a değerlendirdi.

TRT'nin filmleri tümden kaldırmak yerine nitelikli bir seçki yaparak  'eleştirel western' örneklerine yer vermesinin daha doğru bir karar olacağı değerlendirmesinde bulunan Arslan, şöyle devam etti: 

'Bu çerçevede değerlendirilebilecek ve 'anti-Amerikan' diye nitelendirilebilecek yüzlerce film sayılabilir. Bir zamanların 'Sinema ve Edebiyat', 'İki Film Birden' gibi programlarında olduğu üzere gösterim öncesinde bir iki stüdyo konuğuyla filmin masaya yatırılması, olumlu ya da olumsuz özelliklerinin tartışılması, verimli bir kültürel-sanatsal oluşturabilirdi. Tamam, artık 'Kovboylara' karşıyız da, insan 'Kızılderililerin' ne suçu var diye sormadan da edemiyor.'

"Türk sineması da pek çok Western filmi çekti"

"Türk sineması da pek çok Western filmi çekti"

Murat Tolga Şen ise yayınlanan filmlerin çoğunun Amerikan yapımı olmadığını vurgulayarak,  'İspanya'da çekilmiş İtalyan spagetti Westernleriydi' dedi. İzlediği bu filmlerin mesleğine önemli katkılar sağladığının altını çizen Şen, 'O zamanların TRT 'si tam bir sinematek gibi çalışıyordu ve dünya sinemasından en önemli örnekleri bize gösteriyordu. Sadece Western kuşağında da değil. Her filmi bir başyapıt gibiydi. Biz bu sayede çok şanslı bir nesildik. TRT 'nin o günlerden bugüne kadar gelen belki de tek iyi geleneği Western kuşağı olarak kalmıştı' diye konuştu.  Şen ayrıca TRT'nin 'siyaseten kirlendiğini' söyledi. 

Televizyonculuğun uluslararası standartlarda yapıldığını, dolayısıyla 'yerli ve milli' bir televizyonculuk yapmanın mümkün olmadığını belirten Şen, 'Bir gün İzlanda ile sorun yaşarsak, çekimlerinin büyük kısmı İzlanda'da yapılan Game of Thrones'u boykot mu edeceğiz?' diye sordu.

Türk sinemasında da Western türü filmleri yapıldığını hatırlatan Şen, sözlerine şu şekilde devam etti:

'Cüneyt Arkın'dan Sadri Alışık'a, Yılmaz Köksal'a kadar filmleri vardır. Üstelik bu filmlerin çekildiği 70'ler, Türkiye'de anti-Amerikancılığın en üst seviyede olduğu yıllardı. Ama kimsenin aklına 'neden Western filmi çekiyoruz, gidip şu oyuncuları bir güzel pataklayalım' diye bir düşünce gelmemiş. Şu an bu tepkiler gerçekten çocuk aklı ile verilen tepkiler.'

Western filmlerinin yayından kaldırılması sosyal medyanın gündeminde...

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
342
124
106
60
43
13
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
sinan

kusura bakmayın ama yapacağınız protestoya sıçayım

Ankhe

Amerika'da Akasya Durağı'nı yasaklamış.

Sefa Kulaksız

trump duysa ülkede olanları yeminle götüyle güler. daha fazla kendilerini rezil etmeden durdursalar bari şu saçmalıkları