Tosuncuklar Ölmez Biçim Değiştirir! Ülke Tarihimizin Gelmiş Geçmiş En Organize Dolandırıcıları

138PAYLAŞIM

Ülkenin taşı toprağı dolandırıcı mıdır nedir?😂😂

Kaynaklar: 1 2 3 4  5 

Halk arasında Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden.

Türkiye'ye bankerlik mesleğini ilk tanıtan ve 1980'li yılların en geniş kapsamlı dolandırıcılığını yapan kişidir.

1980 yılında on bankanın pazarlama aracılık hizmetlerini yürütmeye başlamış. Siyasi bağlantıları ve nüfuzla sağladığı güven ile yıl içinde 550 bin kişinin 2.5 milyar dolar değerinde mevduatını yöneten kişi konumuna gelmiştir.

Yönettiği kaynakları kendi kredi operasyonları için kullanması sonucunda Banker Kastelli olarak anılan skandal patlak vermiş,

ve Cenevre'ye kaçmıştır. Skandal Temmuz 1982'de o dönemde Başbakan Yardımcısı olan Turgut Özal'ın istifasına neden olmuştur. Özden'in kaçarken İsviçre hesaplarında en az 5 milyon İsviçre frangı olduğu söylenir.

Şirketinin adı sebebiyle Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akgündüz Jetpa Holding'in sahibiydi.

Pazarlama, inşaat, elektronik, medya, bankacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren Jet Fadıl arka planda sürekli hissedarları ve halk ile mali sorunlar yaşamış.

İslami Titan oluşumuyla yaklaşık 650 milyon mark dolandırması,

gazeteport.com

600 milyonluk JetPa Holdingin içini boşaltıp insanları mağdur etmesi  ve Caprice Oteli'nde yarattığı hisse problemleriyle adı anılmıştır. Hapisteyken bile devremülk satmaya devam ettiği söylenir.

Cumhurbaşkanını bile dolandıran Selçuk Parsadan.

Dolandırdığı pek çok kişi arasında döneminin siyasilerinden Tansu Çiller ve cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bulunduğu söylenen Parsadan kullandığı sahte kimliklerle dolandırıcılık faaliyetlerini yürütmüştür.

En bilinen dolandırıcılığı şöyle;

1995'te Orgeneral Necdet Öztorun’un sesini taklit eden Parsadan, Tansu Çiller'den 5 buçuk milyar para istemiştir. Para ertesi gün Başbakanlık Örtülü Ödeneği’nden Parsadan’ın hesabına yatırılır. Olayın ortaya çıkmasının ardından yakalanarak 4 yıl 8 ay hapiste yatan Parsadan yakalandığı omurilik kanseri sebebiyle 2006 yılında hayatını kaybetmiştir.

Sülün Osman olarak bilinen Osman Ziya Sülün.

Tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını vatandaşlara satarak ünlendi.

''Kusura bakma Hakim Bey. Memlekette Galata Kulesi'ni satın alacak eşekler olduğu sürece ben bu kuleyi satarım.''

Savunmasını bu sözlerle yapan Sülün Osman kalp krizinden öldüğü ve kimsesizler mezarlığına gömüldüğü söyleniyor.

Las Vegas'ın ünlü kumarhanelerini dolandıran Ayşe'nin Beşlisi.

Olay Türkiye'de gerçekleşmese de dolandırıcılık konusunda becerikli insanların yetiştiğini kanıtlar nitelikte bir hikaye. Las Vegas'ın kumarhanelerinden yaklaşık 2 milyon lira dolandıran beş kişilik bir grup: Ayşe Benli, Ahmet Uran, Zeki Üçkol, Recep Turna ve Cumali Pelik. 

Kumarhane yönetiminin, Şans Oyunları Kurumunun ve hatta FBI'ın bile foyalarını ortaya çıkarıp kanıt bulamadığı bir olay. İddiaya göre çete üyeleri, 144 yıl hapis istemiyle yargılanacağı mahkemeye gelmemiş.

Boğaz Köprüsünü defalarca satan Güney Zobu.

Dolandırıcı Raki lakaplı Güney Zobu döviz bulundurmanın yasak olduğu dönemlerde alıcılarla anlaşmak için otellerde görüşmeler ayarlar parayı aldıktan sonra ise arka kapıdan kaçarmış. Döviz bulundurmak yasak olduğundan hiç şikayet edilememiş.

Nam-ı diyar Papatyalı Banker: Baki Cengiz Aygün.

Bankaları 1987'de bir bir soymaya başlayan Banker Bako, 1992'ye kadar birçok yolsuzlukta adını geçirdi. 

Bako, Emlakbank'ın çeşitli şubelerinden toplam 312 milyar lira, Kartal Şubesi'nden ise 65 milyon mark kredi çekti. Papatyalı banker olarak da anılan Cengiz Aygün kredi çekerken imza yerine papatya çiziyordu.

Meşhur Tosuncuk'umuz Mehmet Aydın.

Ağustos 2016'da Çiftlik Bank adlı şirketi kurdu. 2018'de  saadet zinciri prensibiyle çalıştığı ve suç örgütü olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında üyelerden topladığı 511 milyon lira ile Uruguay'a kaçtığı öne sürüldü. Mehmet Aydın Ocak 2019'da Interpol'ün en çok arananlar listesine eklendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük dolandırıcısı olarak tarihe geçen Faruk Fatih Özer.

2017'de Thodex adlı şirketi kurdu. Nisan 2021'de ise şirketi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 2 milyar dolar ile kaçtığı ortaya çıktı. Sonraki araştırmalarda ise bu tutarın 150 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Kesinlikle İtibar Etmemeniz Gereken 11 Dolandırıcı Yöntemi - onedio.com
Kesinlikle İtibar Etmemeniz Gereken 11 Dolandırıcı Yöntemi - onedio.com
Kendilerine Güvenen Müşterilerinin İyi Niyetlerini Suistimal Ederek Dünyanın En Büyük Vurgunlarına İmza Atan 15 Dolandırıcı - onedio.com
Kendilerine Güvenen Müşterilerinin İyi Niyetlerini Suistimal Ederek Dünyanın En Büyük Vurgunlarına İmza Atan 15 Dolandırıcı - onedio.com
Uyanık Olalım, Bu Numaralara Kanmayalım! İşte En Sık Karşılaşılan Dolandırıcılık Yöntemleri - onedio.com
Uyanık Olalım, Bu Numaralara Kanmayalım! İşte En Sık Karşılaşılan Dolandırıcılık Yöntemleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Sülün osmana katılıyorum : Bu ülkede emeksiz köşe dönmek isteyenler oldukça bunları sikecek çok adam bulunur.

krkalel

Malum kisi yok en buyugu o, adam koca ulkeyi soyup sogana cevirdi hala da devam ediyor.

surveyor

Ülkede kısa yoldan köşeyi dönmek isteyenler olduğu sürece Sülün Osmanlar, Tosuncuklar, Kriptocular bitmez. Toplum avantaya alıştırıldı. Al 300ü sus, al 1000i konuşma, al patatesi oturtma yap, al soğanı kebap yap, tarla parası, bilmem ne desteği derken artık kimse çalışmıyor, çalışamıyor. Adam diyor bana iş ver cevaben kafasına çay atıyorlar hele iç de sakinleş diye. Velhasıl başımıza ne geliyorsa biz istediğimiz için geliyor. Ayakları baş ettiğimiz için geliyor.

eagle1121

Dolandırıcılar ve enayiler bitmez sadece şekil değiştirir

orochi

E bu kadar keriz varken normal yani

Görüş Bildir