Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tırnaklarınızda Yaşadığınız 19 Sorun Ve Bunların Sağlığınızla Alakası

 > 
966PAYLAŞIM

Tırnaklarınızda meydana gelen değişikliklerin sağlığınızla alakalı olabileceği hiç aklınıza geldi mi? Kırılan, renk değiştiren, batan tırnaklar size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

NOT: Burada verilen bilgiler uzman görüşleri olsa da herhangi bir çare aramadan önce bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

1. Tırnak uçlarında siyah şeritler

Diyabet veya başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Eğer tırnaklarınızın uç kısımlarında siyah şeritler varsa büyük ihtimalle yaşlanıyorsunuz demektir. Ancak uzmanlara göre resimde görüldüğü gibi bir bozulma varsa bu karaciğer hastalığına, konjestif kalp rahatsızlığına veya diyabete de işaret ediyor olabilir.

2. Beyaz tırnaklar

Karaciğerinizde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Eğer tırnaklarınız resimde görüldüğü gibi beyazsa bu hepatit veya başka bir karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir.

3. Yumru tırnak

Yumru şeklide veya yuvarlaklaşmış tırnaklar akciğer sorunlarına işaret eder.

4. Sarı tırnaklar

Enfeksiyon veya daha ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Ayrıca sarı tırnaklar bir mantar enfeksiyonuna da işaret ediyor olabilir. Tirod sorunları da tırnaklarınızın sararmasına sebep olabilir.

5. Kaşık tırnaklar

Yukarı doğru kıvrık ve yumuşak tırnaklar kaşık tırnak olarak adlandırılır ve anemi, karaciğer rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ya da hipertirodizm habercisi olabilir.

6. Zayıf tırnaklar

Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve çatlıyorsa veya genel olarak zayıfsa akrilik oje kullanmaya veya sık manikür yaptırmaya bir süre ara vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

7. Tırnak yeme

Anksiyete ve stres belirtisi. Gergin, sinirli, sıkıntılı olduğunuzda başınıza gelen bir durum. Stresten uzak durmak için tedbirlerinizi almaya bakın.

8. Tırnak çentikleri

Tırnak çentikleri sedef hastalığı, egzama veya daha nadir olarak artrit veya alopesi (saç dökülmesi) belirtisi olabilir.

9. Gevşek tırnaklar

Yerinden çıkan, gevşek tırnaklar hipertiroidizm belirtisi olabilir.

10. Mavi tırnaklar

Doktorların ameliyat öncesinde narkoz uygulamadan evvel hastalardan ojelerini çıkarmalarını istemelerinin sebebi mavi tırnaklardır. Çünkü mavi tırnak yeterli oksijen alamadığınızın veya diğer akciğer problemlerinin habercisi olabilir.

11. Ayak başparmağı tırnağının batması

Eğer ayak başparmağınızın tırnağı kıvrılarak derinize batıyorsa, kalın tırnaklı biri olabilirsiniz. Bu ayrıca kullandığınız ayakkabıların ayağınızın biçimie uygun olmadığının veya ayağınızda bir yaralanma olduğunun da belirtisi olabilir.

12. Siyah tırnaklar

Tırnaklardaki siyah çizgiler koyu tenli insanlarda sık görülen bir durum olsa da, deriye kadar sirayet eden kararmalar, renk değişiklikleri melanom belirtisi olabilir ve biyopsi gerektirebilir.

13. Tırnak çıkıntıları

Tırnaklarınızdaki dikey çıkıntılar endişe verici gibi görünebilir ancak uzmanlar bunun normal olduğunu ve endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyor. Yaşlanmayla ortaya çıkması muhtemel normal bir durum.

14. Tırnağın altında kan toplanması

O bölgede bir yaralanma olduğunun işareti. Belki çekiçle tırnağınıza vurdunuz belki de sehpaya çarptınız. Buz koymanız kafi gelecektir.

15. Yatay çizgiler

Dikey çizgiler zararsız olsa da, tırnak üzerindeki enlemesine, yatay çizgiler aynı şekilde zararsız olmayabilir. "Beau çizgileri" adı verilen bu çentikler ve çöküntüler yüksek ateşe sebep olan bir rahatsızlık veya diyabet ya da çinko yetmezliği belirtisi olabilir.

16. İnce tırnaklar

"Jel tırnaklar" adı verilen bu yapı tırnaklara aşırı kimyasal uygulanmasından dolayı ortaya çıkabilir.

17. Çatlak veya kırık tırnaklar

Tırnağınızın bir kısmı renk değiştirirse, çatlarsa veya kısmen kırılıp koparsa bu tırnak mantarına işaret eder.

18. Kıskaç tırnaklar

Kıskaç tırnaklar çok farklı şekillerde kıvrılmış tırnakları ifade eder. Fazla manikürden kaynaklanabileceği gibi kalıtımsal da olabilir veya tümör ya da yanlış ayakkabı seçimiyle de alakalı olabilir.

19. Tırnaklardaki beyaz noktalar

Çocuklar arasında "kaç sevgilin olacak?" şeklinde şakalara konu olsa da uzmanlar bu noktaların kalıtımsal, yaralanma sonucu, ağır manikür sonucu veya bilinmeyen başka sebeplerden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tekub-ama-ziskecic

13 numara da dikey çizgi/çıkıntılar 'normal' değil, ailede şeker hastalığı öyküsü olan birey/ler varsa bu, da muhtemelen şeker hastalığı, habercisidir :( dikkat edin doktora gidip kan tahlillerinizi yapın

gokay-oz

tırnak ucunun yer yer saydam olmasıyla alakalı bir şeyler de söyleseydiniz keşke. normal beyaz yerler var ama bazı yerleri de saydam tırnaklarımın intarnette araştırdığım kadarıyla kesin bir neden de bulamadımbilen varsa bu yorumu yanıtlarsa sevinirim

fusun-tetik

çok güzel bilgilendirici bilgiler teşekkür ederim,ayrıca dil ve göz tanısı i ile de paylaşırsanız cok memnun oluruz ,ihtiyacı olan şifacılara bilgiler kolaylıkla gelir

tc-nurettin-ayvaz

"MEDYANLAYT" duyan varmı

gulbin-guney-guzey

çok teşekkür ederim çok güzel bir paylaşım Allah(c.c.)razı olsun çok açıklayıcı.

Görüş Bildir