Görüş Bildir
Haberler
TFF'den Hakemlik Devrimi

TFF'den Hakemlik Devrimi

Batuhan
15.01.2015 - 11:10

Yusuf Namoğlu başkanlığındaki yeni MHK, 5'inci ve 6'ncı hakemlerin yetkilerini artırdı. Asıl görevleri çizgi hakemliği olan bu hakemler bundan böyle penaltı, elle oynama, faul gibi oyuna direkt etki edebilecek kararlarda orta hakemi yönlendirebilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nda Zekeriya Alp'in istifasından boşalan başkanlık görevine getirilen Yusuf Namoğlu, ilk önemli icraati ortaya çıktı. Bundan böyle 5'inci ve 6'ncı hakemlerin yetkilerinin artırılacak.

Asıl görevleri çizgi hakemliği olan 5'inci ve 6'ncı hakemlerin artık oyuna direkt etki eden penaltı, faul, elle oynama gibi önemli kararları verebilecek. Bugüne dek söz konusu hakemler, sadece orta hakem sorarsa bu tür kararlarda görüşlerini söyleyebiliyordu.

NAMOĞLU: HERKES HAKEMLERE OYNUYOR!

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından Antalya'da düzenlenen 52. Yıl Sporun Zirvesi'nde bir konuşma yapan Namoğlu, taraftarından futbolcusuna dek futbol camiasındaki herkesin hakemleri etki altına almaya çalıştığını söyledi. Namoğlu, şöyle konuştu:

'Hepimiz Avrupa'daki maçları izliyoruz. Hakeme etki konusunda futbolcularımız sert oynuyorlar, acımasızca müdahale ediyorlar. Rakibinin sakatlığını düşünmeden hareket edemiyor. Öncelikle meslektaşlarına saygı göstermeliler.

Maalesef kart görüp oyun dışına çıkan futbolcuyu taraftarları alkışlıyor. İtiraz istatistiklerinde rekor kırılıyor. Bunları sadece hakemlerin çözmesine bırakmak yanlış. Aldatma için yapılan hareketler hakemlerin karar vermesini zorluyor.

Rakibe saygı, empati, hoşgörü Olmalı. Ayağındaki topu her kaybeden bunun kendinden kaynaklandığını kabul etmeyerek yerde yatıyor ve faule maruz kaldığı intibasını yaratıyor ve yerden uzun süre kalkmıyor. Hakem futbolcunun sağlığını düşündüğü için oyunu durdurmak zorunda kalıyor, 50-60 m geriye koşmak zorunda kalıyor.'

Hürriyet

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın