Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Telefonlarımız Dinleniyor mu? Daha 'Leb' Demeden Leblebi Satmaya Çalışan Reklamlar Kafaları Karıştırıyor

2.5bPAYLAŞIM

Bir süredir inceden inceye hissedilen "telefon dinlemeli reklam" olayı son günlerde yeniden gündem oldu. Bazı kullanıcılar tarayıcı geçmişleri bir kenara, telefonla aynı ortamda gerçekleşen konuşmalarla alakalı reklam gösterimleri aldıklarını söylüyorlar. Bu durum teknik olarak mümkün mü, kullanışlı mı, esas reklam hedeflemeleri farklı bir yöntemle mi yapılıyor, biraz göz gezdirelim.

İşte tartışmaları alevlendiren o tweet.

Öncelikle pek çok mobil uygulamanın mikrofon erişimi var.

Yani teknik olarak, eğer gerekli izinleri verir ve uygulamayı kullanmaya başlarsanız söylediklerinizi dinleyebilir, depolayabilirler.

Google, Apple ve Amazon gibi teknoloji devleri de bu mikrofon iznine ihtiyaç duyabiliyor fakat bunu yalnızca kişisel asistanları devreye sokmak için kullandıklarını söylüyorlar.

Yani Siri’nin sesli komutla devreye girmesi ayarını aktif hale getirdiyseniz, telefonunuzun bir kulağı sürekli sizde oluyor. Yalnızca “Hey Siri!” dediğiniz anda asistan devreye giriyor.

Fakat ses dinleme ve bu yolla işlenmemiş veri üzerinden reklam hedeflemesi oldukça hantal ve maliyetli bir süreç.

Sürekli ses kaydı yapmak, bunların transferi, işlenmesi ve bu yolla reklam filtrelemesi yapılması teknik olarak mümkün olsa da, zayıf bir ihtimal.

O yüzden olayı tamamen teknik yeterliliklerle açıklamak yerine, internet davranışlarımız ve algılarımız üzerinde düşünmek faydalı olabilir.

Facebook: "Geri dön ve ve kimlik fotokopini bana gönder."

Bazı noktaları gözlerimizin önüne getirelim. Bir şey konuşurken, onu daha önce internette aramış ya da bir şekilde açtığınız bir sayfada görmüş olabilirsiniz...

Herhangi birinin bile oldukça fazla vakit geçirdiği internette artık bu son derece olası. Gözünüze çarpan reklamın verisi bu yolla toplanmış olabilir.

Algıda seçiciliğin de kurbanı olabilirsiniz. Zira her gün telefonunuzun yanında pek çok şeyden bahsediyorsunuz.

Ürünler, teknolojik cihazlar, turistik destinasyonlar… Bunların hepsiyle ilgili ham veriniz işleniyor olsa, tekil örnekler yerine pek çok farklı konuyla ilgili reklam bombardımanına tabii tutulmanız gerekirdi. Fakat yalnızca dikkatinizi çeken ve hatırlayabildiğiniz örnekler gözünüze çarptı.

Bir başka ihtimal de, daha korkutucu olsa da daha olası...

Büyük teknoloji firmalarının hakkınızda sahip olduğu verilerin haddi hesabı olmadığından geçtiğimiz günlerde bahsetmiştik.

Öldürülmekten Korkuyor! Bir Twitter Kullanıcısı Facebook ve Google'ın Mahrem Bilgilerinizi Nasıl Sakladığını Afişe Etti - onedio.com
Öldürülmekten Korkuyor! Bir Twitter Kullanıcısı Facebook ve Google'ın Mahrem Bilgilerinizi Nasıl Sakladığını Afişe Etti - onedio.com

Yalnızca birkaç like ve görüntülemeden sonra sizi en yakın arkadaşlarınızdan bile daha iyi tanıyabilecek sistemlerin içinde yaşıyoruz.

Siz daha bir şeye ilgi duymaya başlamadan onu hareketlerinizden öğrenebiliyorlar. Geçen iki yılda Roma ve Barcelona’ya gittiyseniz, sırada Paris’in olduğunun tahmin edilmesi o kadar da zor değil hani…

Sonuç olarak öyle bir siber dünyada yaşıyoruz ki, hakkımızda her şey bilinebilir. Bunu önlemenin tek yolu onun bir parçası olmamaktan geçiyor.

O da içinde yaşadığımız bu zamanda çoğu zaman pek mümkün görünmüyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
torukomisuteri

Dün dayımla geçen seneki Cadilar bayramı partisinde vampir olmak istediğimi ama beni Kiss solistine benzettiklerini söyledim , bu sabah 3 e doğru uyandığimda Snap'te 😆😆😆😆😆😆😆vampir Kiss makyajı vardi , beni bul yeğidim hahahaha.

torukomisuteri

Dün dayımla geçen seneki Cadilar bayramı partisinde vampir olmak istediğimi ama beni Kiss solistine benzettiklerini söyledim , bu sabah 3 e doğru uyandığimda Snap'te 😆😆😆😆😆😆😆vampir Kiss makyajı vardi , beni bul yeğidim hahahaha

birinci-tekil-birey

En basiti, google üzerinden bir ürün aratıyoruz örneğin. Daha sonra bambaşka sayfaların reklam kısmında o ürünle ilgili reklamlar bir anda gözümüze sokuluyor. Bunun bi tık ilerisi sesli ortam ve kayıtlar zaten.

osuran-boga03

kuzey koreliler savaş robotunu yapsakta insanlıgın sonu gelse nasılsa boku çıktı

domalt-trump

Olayı ses kaydı olarak değerlendirirseniz evet zor ve maliyetli bir işlem. Peki herhangi bir kayıt yapmayan ve sadece ortamı dinleyen bir sistem zor ve maliyetli olabilir mi? Tabii hayır. Zaten kullandığımız pek çok uygulamaya bu izni verdik. Sistem şöyle işler. Reklamverenler için anahtar sözcükler belirlenir. Sistem sesli komuta duyarlıdır. Ortam dinlemesi yapan uygulama sözcüğü algılar algılamaz platformun (windows, google, android, ios vs.) reklam birimine cihaz kimliğini iletir. Saniyeler içinde reklam önünüzde. Kurulum yaparken yeni cihazınız sizden ilk e-posta istiyor. İlk halkayı kendi elinizle veriyorsunuz. Sonrası malum.

Görüş Bildir