Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öldürülmekten Korkuyor! Bir Twitter Kullanıcısı Facebook ve Google'ın Mahrem Bilgilerinizi Nasıl Sakladığını Afişe Etti

-
Abone ol

Cambridge Analytica skandalının ardından çoğu insan teknoloji devlerinin adeta iç çamaşırlarımızın içinde gezindiğinin geç de olsa farkına vardı. Tepkiler çığ gibi büyürken, bir Twitter kullanıcısı Google ve Facebook'un sakladığı binlerce kişisel verisinin peşine düştü ve ortaya oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı. 

Durum her zamanki gibi ürkütücü. Bu yangının akibeti ne olacak, kestirmek güç. Yine de bulgulara kulak vermekte fayda var.

Gündemi takip edemeyenler için olayın kısa ve anlaşılır bir özeti.

İnsanların Facebook Paylaşımları Ülkelerindeki Seçim Sonuçlarını Etkileyebilir mi? - onedio.com
İnsanların Facebook Paylaşımları Ülkelerindeki Seçim Sonuçlarını Etkileyebilir mi? - onedio.com

Şimdi de konumuza gelelim. İşte ses getiren o flood...

Özetlemeye çalışalım. Dylan Curran'a göre Google, eğer izin verirseniz, tüm konum geçmişlerinizi saklıyor.

Kullanıcının son 6 ayda akıllı telefonunu kullandığı her bir nokta haritadan işaretlenmiş. Siz de kendi durumunuzu buradan kontrol edebilirsiniz.

Bununla sınırlı değil elbette. Aynı zamanda bütün arama geçmişiniz Google'ın elinde.

Siz de buradan bakın. Muhtemelen farkında olmadan izniniz alınmış ve bugüne kadar arattığınız ne var ne yoksa uzaktaki bir bilgisayarda saklanmış vaziyette. 

Aynı zamanda size özel kişiselleştirilmiş reklam servisi de bulunuyor. Yaşınız, cinsiyetiniz hatta ilişki durumunuz bile bu profili etkiliyor ve önünüze bununla ilgili reklamlar düşüyor. Buradan kontrol edin.

Bir Google servisi olan YouTube'da da işler aynı vehamette.

Tüm arama geçmişiniz ve izlediğiniz tüm videolar YouTube tarafından saklanıyor. Yani neye ihtiyacınız var, neleri seviyorsunuz, nelerle ilgileniyorsunuz, nasıl bir insansınız, hepsi ellerinde.

Google aynı zamanda kaydettiği tüm bu verilerinizi indirmenize izin veriyor. Bu veri Google'la alakalı her şeyi, ama her şeyi kapsıyor.

İzlediğiniz YouTube videoları, arama geçmişiniz, yaptığınız Google Hangouts görüşmeleri, konum geçmişiniz, günde attığınız adım sayısı... Her şey

Bu hizmeti Facebook da sunuyor. Tüm konuşmalarınız, gönderdiğiniz ve aldığınız fotoğraflar, sesli mesajlarınız...

Facebook burada durmuyor tabii... Beğenilerinizden, konuştuklarınızdan ve arkadaşlarınızın konuştuklarından size dair bir "ilgi alanları" havuzu oluşturuyor.

Aynı zamanda hangi cihazla ne zaman, nereden giriş yaptığınızın kaydı tutuluyor.

Google ve Facebook'un ardından Microsoft'a da kısa bir parantez açılmış. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, sistem gizlilik ayarlarında otomatik olarak her şeye izin vermiş olarak yükleniyor.

Mesela Takeout ile tüm verilerinizi indirdiğinizde, satır satır tüm arama geçmişinizi barındıran bir metin dökümanı elde ediyorsunuz.

O dökümandan bir görüntü. Kullanıcının 90 binden fazla arama komutunun tek tek kaydı tutulmuş. Sadece bununla sınırlı değil. Yukarıda saydığımız her şeyi uzaktaki bir bilgisayardan bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz!

Son olarak paylaşımlarını "Şu an muhtemelen FBI'ın takip listesindeyim. o yüzden önümüzdeki birkaç ay içinde ölürsem BU BİR KAZA DEĞİL, TAMAMEN TEZGAH" cümlesiyle sonlandırıyor.

Teknoloji devlerinin bu bilgileri saklaması bir sır olmayabilir. Fakat bilinçli olmayan çoğu kullanıcı bu bilgileri kendi isteğiyle, farkında olmadan teslim etmiş oluyor. İş de atılan adımlar kadar kişisel ve özel bir boyuta vardığı için de durumun epey önemli olduğunu görmek zor değil. 

Umarız gelecekte Facebook ve Google gibi firmalar kişisel verilerin saklanması konusunda yeni düzenlemeler yapar. Şimdilik vaziyet hiç güven vermiyor zira. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hic-benci

Bunlar olağan şeyler zaten.Hatta izinler kapalıydı fakat nolur nolmaz diye kontrol edim dedim son 4 yılımı yurtiçi/yurtdışı nokta nokta bulunduğum yerleri kaydetmiş şerefsiz.Tekrar kontrol ettim cihazlarımı konum bilgisi bok püsür herşey kapalı ama yinede kaydediyor amk.

Gizli Kullanıcı

siz çokmu masumsunuz yaptığınız testlerle,sorduğunuz hep aynı sorularla sanki?

zartingen

Amannnn benim bilgilerimle ne yapacak n'olacak diyen arkadaşlara: - Adamlar bu bilgileri kullanarak kitle yönetiyor. Sadece senin bilgin ile bir halt olmaz evet ama senin gibi koca milletin her bokunu ogrenirsen yönetmek kolay olur. Psikolojik harp bu bilgiler ile yapılıyor buda ekstra bilgi.

okcomputer

bunu da geçtim, bu bilgilerin uzaktan başka bir bilgisayar ile başkalarının eline geçirilmesi gerçekten kimseyi telaşlandırmıyor mu? bu gayet kişisel bir tehlike yaratabilir yani hangi ülkede yaşadığınızı hatırlayın.

metehan5678

İnsanlar makyaj,televizyon,futbol ile ilgilenmeyi daha çok seviyor.Gerisi umurlarında değil.

ufukdiyoki

Google'daki bütün geçmiş ve aktivite kayıtlarım bildim bileli kapalıdır. Acaba gerçekten kapalı mı yoksa bana görünüşü mü öyle diye hep aklımdan geçer durur.

viyol10sel

burada bahsedilenler cok masum. bazi supheli kisilerin 24 saat ön ve arka kamera kayitlari arti 24 saat ses kaydi aliniyor, sadece telefon konusmalari degil her ani... on kamera + arka kamera kaydi + microfon kaydi herkesin aliniyor mu emin olunmamakla birlikte. tum yazili sozlu gorusmeleriniz + tum sosyal medya, whatsapp ve internet gecmisinizin kaydedildigini bilmemek fazla saflik olur...

Görüş Bildir