Telefonlar Su ile Şarj Edilebilecek

 > 
17PAYLAŞIM

Rus atılımcıların projesi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere pek çok cihazı su ile şarj edebilmeyi amaçlıyor. Mümkün olup olmadığını zaman gösterecek.

Sibirya’dan Sygma.Novosibirsk ve Moskova yakınındaki Dubna adlı Rusya’nın büyük iki nanoteknoloji merkezi, yepyeni bir şarj çözümü geliştirdi. Paylaşılan bilgilere göre bu şarj cihazı hidrojen enerjisini esas alıyor. HandyPower adını taşıyan ürün mobil telefonlar, iPod, navigasyon cihazları, portatif aydınlatma sistemleri, dizüstü bilgisayar gibi çok sayıda ürünün şarj edilebilmesini sağlıyor.

HandyPower’ın kendine has ve benzersiz olarak tanımlanan teknolojisi sayesinde sıradan su ve aktif durumdaki alüminyum tozu şarj için gerekli enerjiyi sağlıyor. Alüminyum suya karşı reaksiyon gösteriyor, okside ediyor ve hidrojen salınımı gerçekleştiriyor. Daha sonra hava sürecin içine dahil oluyor. Elektrik üretimi ise bu esnada membrandda gerçekleşiyor.

Rusya’nın dijital endüstrisi hakkında haberler veren ewdn.com’da çıkan habere göre bu teknolojinin geliştiricileri dünya üzerinde başka herhangi bir şarj teknolojisi üreticisinin böyle bir çözüme sahip olmadığını belirtmiş. Mucitler bu şarj cihazının ilk olarak askeri ve güvenlik alanlarında kullanılmasını istiyorlar. Böylece hastalıklı bölgelerde ya da kurtarma operasyonlarında ciddi farklar yaratılabileceğini söylüyorlar.

HandyPower, Moskova dışında bulunan Skolkovo adlı uluslararası bir teknoloji merkezince destekleniyor. Startup, 2014 sonlarında Finlandiya’daki Slush adlı etkinlikte tanıtıldı ve yatırımcıların bir hayli ilgisini çekti. İlk duyurusunun 2013 sonunda yapıldığı HandyPower’ın yaygınlaşması için biraz daha vakit gerekiyor. Ticari sürüm için verilen tarihin 2015 olduğunu düşünürsek çok beklemek gerekmeyecek. Gerçekten işe kullanışlı olup olmadığını ise zaman gösterecek.

Bodemay

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir