Cam Kemik Hastası Elif Gamze Bozo’nun Engelleri Aşıp Geçtiği İlham Verici Hikayesi!

317PAYLAŞIM

Elif Gamze Bozo Türkiye’deki nüfusun %6,9’unu oluşturan engellilerden biri. Ancak o “Kendime Engel Olamıyorum” ilkesiyle hep üreten, ürettiklerini toplumla paylaşmaya çalışan bir sanatçı aynı zamanda. Doğduğu zaman yaşamaz denilen Elif, fotoğraf çekiyor, belgesel yapıyor, şiir yazıyor, kendini sanatın içinde var ediyor. Engellerin kendisine engel olmadığı bu başarılı sanatçıya, sanata katkılarından dolayı teşekkür ediyor ve önünde engellerin olmadığı bir hayat diliyoruz.

Cam kemik hastası olarak dünyaya gelen Elif Gamze'nin hayatı çok zorlu başladı.

Sahip olduğu hastalık nedeniyle, okullar onu almadı. Ailesinin büyük mücadelesi sonucunda okula başladı. İlkokul yıllarını Osmaniye'de geçirdi. Ortaokul döneminde doğduğu Ankara'ya döndü. Okul yıllarında birçok şiir yarışmasında ödül kazandı. Sağlık sorunlarından dolayı Açık Lise'ye devam etti.

Üniversitede gazetecilik okudu, çeşitli medya kuruluşlarında muhabirlik yaptı.

Ancak erişebilirlik sorunlarından dolayı, muhabirliği yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde çocuk istismarı ve engellilere fayda sağlayabilecek çalışmalarda da yer aldı. Tübitak “Yürüyen Akıl Projesi"ne katılarak başarı belgesi aldı.

Yaptığı projeler sayesinde başarıdan başarıya koştu, birçok ödül aldı.

3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü'nde “yılın başarılı engelli genci" seçilirken, 2012 yılında ise "yılın başarılı genci" seçildi.

Doğduğundan itibaren karşısına çıkan tüm engelleri birer birer aştı.

Aştığı yollar onu uçsuz bucaksız bir serüvene götürdü ve fotoğrafla tanıştı. Fotoğrafla tanışmasıyla kendi deyimiyle zamana tanıklık etmeye başladı.

Üniversiteyi kazandığı yıllarda tanıştığı fotoğrafçılığı profesyonel olarak da devam ettirdi.

İlk projesi "Hayata Bir de Buradan Bakın" sergisinden bu yana 30 kişisel sergi, 5 uluslararası sergi açtı.

Cam kemik hastası olarak hareket etmesi bile zorken yolu Senegal'e düştü.

Senegal'de “Kendime Engel Olamıyorum” projesini Engelsiz Sanat Derneği’yle birlikte gerçekleştirdi. Kadrajına yansıyan fotoğraflardan oluşan sergi sanatseverler tarafından tam not aldı ve geniş çevrelerce tanınmasını sağladı.

Projeleri ayrımcılığa uğramış insanların sesi, halkların barışı için bir katkı ve tüm engelli insanların projesi olmasını istiyor.

Toplumların ötekileştirilen yüzlerini kadrajına yansıtmayı amaçlayan Elif'in çalışmalarından bazıları...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vezirizateislam

osteogenezis imperfekta

aiko-yoshida

Wonder (Mucize) adlı kitabı okuyup, filmini de izlediğim zamandan beri çok duygulanıyorum böyle şeylere :(. Ne güçlü insanlar var.

yori

yasama karsi bi tutkusu bi heyecani var benim yarina bile umutum yok

Görüş Bildir