Görüş Bildir
Haberler
Af Örgütü Tarihinde İlk Kez ABD'ye Gözlemci Gönderdi

Af Örgütü Tarihinde İlk Kez ABD'ye Gözlemci Gönderdi

adem kara
20.08.2014 - 15:34 Son Güncelleme: 20.08.2014 - 16:56
İçeriğin Devamı Aşağıda

Uluslararası Af Örgütü, ABD'de siyahi bir gencin öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili 'polis şiddetine son verin' çağrısı yaptı ve tarihinde ilk kez ABD'ye gözlemci heyeti gönderdi.

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Missouri eyaletindeki St. Louis kentinde siyahi bir gencin öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili polisin tutumunu eleştirerek, ABD'ye “polis şiddetine son verin” çağrısında bulundu. Örgüt, tarihinde ilk kez ABD'de yaşanan bir protestoyu yerinde incelemek üzere 13 kişilik gözlemci heyeti gönderdi.

Örgütün Amerika Direktörü Erika Guevara Rosas, St. Louis'in Ferguson semtinde Michael Brown isimli silahsız siyahi gencin Darren Wilson isimli beyaz polis memuru tarafından vurularak öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterilerine ilişkin açıklama yaptı. Rosas, polisin barışçıl gösterilerde halka yönelik aşırı şiddet uygulamasını eleştirdi.

Michael Brown’un vurularak öldürüldükten sonra başlayan olayları 'aşırı derece hassas' şeklinde değerlendiren Rosas, “ateşin üzerine benzin dökülmemesi” uyarısında bulundu. Rosas, “Yasa dışı eylemlerde bulunduğundan şüphelenilen polis memurları, etkili bir soruşturmaya ve gerektiğinde kovuşturmaya tabi tutulmalı” dedi.

“Aşırı güç kabul edilemez”

Rosas ayrıca, olaydan sonra bölgede başlayan protesto gösterilerini bastırmak için polisin biber gazı ve plastik mermi kullanmasını sert dille eleştirerek, polis şiddetine son verilmesini istedi.

Rosas, “Protestoları bastırmak için aşırı güç kullanmak kabul edilemez. Ferguson polisi, güç ve silah kullanımı konusunda ABD anayasası ve uluslararası standartlara uygun hareket etmeli. Orada yaşayanların barışçıl bir biçimde ifade özgürlüğü haklarını kullanmalarına izin verilmeli. Ayrıca, gazetecilerin işlerini yapmaları engellenmemeli” dedi.

“Bu açıkça insan hakları ihlali”

Bu arada, örgüt tarihinde ilk kez ABD'deki bir protestoya gözlemci heyeti gönderdi.

13 kişilik heyetle Ferguson'a giden örgütün Amerika Genel Direktörü Steven Hawkins, temel emniyet faaliyetlerinin ihtiyaç duyulduğu bir ortamda, polisin aşırı güç kullandığını söyledi. Hawkins, 'Göz yaşartıcı gaz kapsülleri çocuk, yaşlı gözetilmeden kalabalığa fırlatılıyor. Bu insan haklarının açıkça ihlal edilmesidir' dedi.

Hawkins, kamu malında meydana gelen ufak tefek hasarların kalabalığı dağıtmak için yeterli bir sebep olmadığına dair rapor yayınlandığını belirterek, Birleşmiş Milletler standardı olan insan haklarını ABD’nin de korumak zorunda olduğunu vurguladı.

Muhabir: Ömür Melih Üzelce | AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/manset/376133...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın