Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Gizli Odasına Giriyoruz: Hitler Canlı Ele Geçirilseydi Başına Neler Gelecekti?

-
Abone ol

Sovyet güvenlik ve içişleri birimi olan NKVD arşivlerine göre, Hitler’in canlı ele geçirilmesi halinde uygulanacak prosedürler bir bir önceden belirlenmiş. Peki Hitler canlı biçimde ele geçirilseydi, neler yaşayacaktı?

Bir şehir efsanesi, Stalin’in Hitler’i Moskova Hayvanat Bahçesi’ne gönderip orada açlıktan ölene kadar insanların ziyaretine açacağından bahseder.

Gerçek bu değil tabii. 

Yapılacaklar aşağı yukarı şöyleydi:

Hitler sığınağında ele geçirildikten sonra bir Berlin banliyösünde NKVD tarafından kurulmuş tıp merkezine götürülür.

Burada çırılçıplak soyulur ve üzeri aranır. Ardından sağlık kontrolünden geçirilir.

Yeni ve temiz giysiler giydirilir, karnı doyurulur. İstirahate çekilmesi için yalnız bırakılır.

Ertesi gün özel bir uçakla Moskova’ya nakledilir. VIP prosedürüne göre taşınır.

Nihayetinde Hitler, Uluslararası Savaş Mahkemelerine teslim edilir ve yargı süreci başlar.

İşte SSCB açısından her şey bundan ibaret. 

Bu arada hatırlatalım: Yargılansaydı, büyük ihtimalle idam edilecekti. Zira Müttefik devletler bu konuda önceden anlaşmıştı.

Stalin, Hitler’e insani biçimde davranılmasını istiyordu.

Çünkü savaş esnasında Almanlara yönelik ayrıştırıcı söylemler taşıyan propagandalar yüzünden müttefikler ve batı tarafından yoğun eleştiriye maruz bırakılmıştı. Ele geçirilmesine rağmen zarar verilmeyen ve adil yargıya götürülen Hitler varlığı onun için şüphesiz önemli bir PR hamlesi olacaktı.

Zaten Hitler’in herhangi bir şekilde işkenceye maruz bırakılması anlamsızdı.

İlerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle savunmasızdı. Ayrıca Rusların bilmediği hiçbir şey yok gibiydi. Bildiklerinin zorla ağzından çekip alınmasına gerek duyulmazdı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
savas-oztekin

anton dostlere ne yapıldıysa aynısı yapılacaktı ona da.

fafatara

Bu içeriği hazırlayan arkadaşın tarih bilgisi olup olmadığı konusunda şüpheliyim. Bizimle dalga geçiyor galiba.

m.-dursun

her ne kadar intahar ettiği bilinsede. arjantine kaçtığı söylenir.

goktug-cici

intihar ettikten sonra cesedi yakılmıştır ... kendi emri ile

Gizli Kullanıcı

Hitlerden fazla insan olduren Moskov katili Stalin mi hitleri uluslararasi mahkemeye teslim edecekmis? haha

ogun-dadas

Hitler'den fazla insan öldüren? Bunu demek için ya Stalin'i Rus milliyetçisi zanneden Türkçü salaklardan olmalısın ya da tarih bildiğini zannediyorsundur.

Gizli Kullanıcı

Senden tarihi daha iyi bildigim dogrudur Ogun. Stalin hitlerden daha fazla insan olduren bir canidir. Kendi halkini koylusunu katleden bir delidir. Turkleri vagonlara doldurup sibirya kamplarina calistirmaya gonderen ve Turkleri asimile politikasi altinda ana dillerini ve geleneklerini degistirmeye calisan bir caniydi. Bunu inkar ediyorsan git tarih ogren derim

ogun-dadas

Kırım ve Ahıska Türkleri göç ettirildi çünkü Nazilerin milliyetçi söylemleri ile kandırıldılar. Aralarından bir çok kişi Nazilere katıldı. Bu durumda Kazakistan'ın yukarısına göç ettirildiler. Tüm Türklerin Sibirya'ya çalışma kamplarına gönderildiğine inanmak cahillik. Buna kanıt olabilecek bir belge de yok. Zorunlu göçe tabi tutulan insanlarda savaş bittikten sonra ülkesine döndürüldü. SSCB'de anadilde eğitim yasası vardı. Bu yasa Lenin döneminde koyuldu ve hala Rusya'da devam ediyor. Gürcü bir adam neden Türk halklarını Rus yapmaya çalışsın ki? Asimilasyon Todor Jivkov'un yaptığı gibi olur. Stalin kendi köylüsünü katletti demişsin. Savaşa giden insanlardan bahsediyorsan Stalin'in kendi oğlu bile Stalin Nazilerle esir takasını kabul etmediği için bir tutsak kampında vuruldu.

hakansamilacar

ulan sırf köylüyü bolşevik diye öldürdü stalin denilen hödük, gerçi o zamandan bu zamana hödüklük hiç bitmeyen bir gelenek sanırım 😀

tc-ahmet-ozan-sen

Sonuçta canlı ele geçmedi; böylece mezarı bile olmadı. Cenazeye ne olduğuna gelince; Rusların eline geçmemek için karısı Eva Braun'la beraber yakılmalarını vasiyet etmişti. Nitekim 200 litre benzinle cesetler yakıldı. Ancak tamamen sönmeden bir Rus sortisi sonucunda yakım ekibi kaçıştı, krematoryum da dağıldı. NKVD'ye yakalanan sekreteri Jünge (Çöküş filminin anlatıcısı) ve yaverler cesetleri ortadan kaldırdıklarını söylediler. Gösterdikleri alan aranarak bazı kömürleşmiş kemikler bulundu, Hitler'le Braun'un yaşayan yeğenleriyle mukayese edilen küller KGB arşivine konuldu, daha sonra Brejnev döneminde bir daha yakılan küller Don nehrine dökülmüştür.

Görüş Bildir