Tarihe Tanıklık Ettik: Mısır'da Bir Rahibe Ait Dört Bin Yıllık Lahit Bir İlke İmza Atılarak Canlı Yayında Açıldı!

-
Abone ol

Geçtiğimiz yıllarda geçmişi binlerce yıl öncesine dayandığı ve bir soyluya ait olduğu düşünülen bir lahit ortaya çıktı. Araştırmalar, bu lahidin kime ait olduğu sorusu etrafında şekillendi ve bu lahit heyecan dolu bir canlı yayında, hepimizi adeta araştırmacı ekibin bir parçasıymış gibi hissettirdi ve tüm dünyanın huzurunda açıldı.

Öncelikle netleştirelim, bu lahidin açılışı fikri bir anda ortaya çıkmadı.

Tarihe yön verecek bazı bulgulara ulaşılacağı düşüncesiyle canlı yayında açılan lahit bir diğer görüşe göre Mısır'da son yıllarda azalan turistik ilginin canlandırılmasını hedefliyordu.

Antik mezara daha önce araştırmacı ekip tarafından giriş yapılmış fakat kameralarla bu yayın için girilmişti.

Büyük bir kesim bu 'lahit açılışının' bir kurgu ürünü olduğunu düşünse de bu tezi destekleyecek bir bilgi yok. Şöyle söyleyelim, lahit açılırken ortaya çıkan ufak tefek hasarlar, bu işlemin daha önce yapılmadığı ve o an oluştuğunun belirtisi. Canlı yayında şahit olunan bu olay hayli ilginç bilgiler ortaya çıkardı.

Gelin, o anları şöyle bir gözden geçirelim.

Lahit önce nasıl daha rahat açılabileceğini kavrayabilmek için arkeolog ve yetkililer tarafından incelendi.

Açılabilmesi tahmin edildiği kadar kolay değildi, hem binlerce yıldır kilitli olması hem de birkaç kişinin kaldırabileceğinden çok daha ağır olması bunda etkili oldu.

Ve en uygun yöntem belirlendi, lahide en az zarar verecek biçimde açılış yapıldı.

Mumya ortaya çıktığında verilen raporda ortamda hiçbir koku bulunmadığı belirtildi. Ayrıca mumya tahminlerinden çok daha iyi durumdaydı.

Arkeolog ve yardımcılarının şaşkınlıklarını gizleyemedikleri biçimde iyi korunan mumyaya ilk bakış buydu.

İçerisinde mumyayı süslemek için koyulan her şey, mumyalanan kişinin şahsi eşyaları ve altınlarla...

Vücudunun üst kısmını baştan ayağa kaplayan altını gören Zahi Hawass önderliğindeki arkeoloji ekibi bu mumyanın İsis korumasında birine ait olabileceğini düşündüler.

Buldukları kişi Büyük Beşli arasında anılan bir rahip, Irid Heruv’du.

Mumya üzerinde yer alan bu figürler de İsis'in oğlu Horus'u temsil ediyordu.

Böylesine iyi korunmuş bir mumyanın bir soyluya yahut zengin bir kişiliğe ait olduğu fikri gelişti. Daha iyi bir inceleme için kapak hareket ettirilmeye çalışıldı fakat bu pek de kolay değildi zira kapak yaklaşık 4 ton ağırlığındaydı, ancak biraz kaydırabilmeleri mümkün oldu.

Mumyanın çıkarılma anı ve bedenin ortaya çıkarılışı canlı yayında gerçekleşmedi fakat bu açılış bile büyük bir önem arz ediyordu.

Peki bu mumya neredeyse dört bin yıl boyunca nasıl böyle iyi korunabilmişti? Bu sorunun yanıtı kişi eğer zengin ve soyluysa mumyasının da bu payelerden nasibini aldığı ve bozulmadan binlerce yıl dayanabilecek şekilde yapılabilmesinde gizli.

Bir rahibin hükümdarlarla eşdeğer biçimde nasıl mumyalandığı sorusunun yanıtı da hayli ilginç.

Eski Mısır'da böylesine saygın rahiplerin varlığı bir sır değil zira sarayda rahiplerin yetkin olduğu biliniyor hatta bazen yöneticilerden, firavunlardan bile daha etkili kararlar alabiliyorlardı. Bir rahibin hükümdarlar gibi mumyalanmış olmasının sebebi bu.

Binlerce yıl öncesine tanık olduğumuz bu yayın arkeoloji ve tarih için neler getirecek, ileri araştırmalarda hep birlikte göreceğiz. Şimdilik tarihe tanıklık etmekle yetiniyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-yildiz24

lisede tarih dersini sevmeyenleri hiç anlamadım çünkü tarih bir dersten çok daha fazlası. müthiş

riverdale-and-narcos

Abi cidden çok güzel... Böyle şeyler hep ilgimi çekmiştir.

saian-ss

Adamlar 4000 yıllık lahiti açtılar, bizimkiler 10 gün geçti hala oy sandıklarını açamadılar amk!!

antik-ruh

bizim görmediğimiz medeniyeti teknolojiyi gördüler şanslı insanlar HZ. Musa'nın sandukası bulunda yada ortaya çıkarsalar neler yaşandığı birebir kanıtlanacak adamlar kablosuz elektrik kullanmışlar hiyeroglif lerde bire bir gösteriyor bu teknolojiyi.

doriangrayy

Hz.Musa dışında gerçekten bu zırvalıklara inanıyor musunuz ? Kablosuz elektrik kullandıkları, piramitleri uzaylıların yaptığı vsvs gibi şeyler bir bana mı saçma geliyor

antik-ruh

ZIRVA ?hic gorme sansiniz oldumu bilmiyorum ama cok degisik yapida yapilmis ve o zamanin bildigimiz ama bilinmeyen teknolojisine gore bize gore imkansiz ama yazitlar ve kitabelerdeki hiyerogliflerde tasvir edilip gosterilen seyler dunya disi varliklari gosteriyor bircok bilim adamida halen arastirmakta yani kesinligi daha tam net degil ama zirva olmadiginada eminim gozlerimle gorup arastirmalari incelemesem banada oyle gelebilirdi bakalım zamanla arastirmalar ne gosterecek.

doriangrayy

Mısır uygarlığı büyüleyici bir uygarlık kesinlikle buna katılıyorum lakin bu sebepten ötürü birçok komplo teorisyenlerin de fırsat bulduğu bir uygarlık. Sizin bahsettiğiniz hiyeroglifler hakkında bişey bilmiyorum ama akıl ve mantık çerçevesinde düşündüğümde aklıma pek yatan şeyler olmuyor. Dediğiniz şeyler de bu komplo teorisyenlerin ürünleri olabilir, insanları bulunduğu konumdan dolayı tanrı ilan eden bi uygarlıktan,zamandan bahsediyoruz sonuçta :)

fatma-sor

uzaylı değil de 3 harflilerden yardım aldıklarını düşünüyorum tonlarca ağırlıktaki lahitleri nasıl kaldırabilirler ki o gün ki şartlarla şimdi neden içeri girilmiyor belirli bölgeleri hala tam anlamıyla açıklanamıyor?

doriangrayy

Tamamiyle mühendislik ve matematiğe dayanan argümanlarla yapılan işler ve gayet mümkün. O kadar ağır lahitler gibi şeylerde aslında biraz abartma çünkü canlı yayında da görüldüğü gibi 3-5 kişi bir araya geldiğinde çok ağır denilen taşlar gayet de yerinden oynatılabiliyor. O zamanki kölelerin fazlalığıyla oluşan işgücü nü düşündüğüm zaman herşey mümkün ve mantığa uygun :)

devredenakil

Benim anlamadığım kendini Tanrı ilan eden Firavunun yanında neden rahipler var ?

dandanakan

Rahip orada da aynı işlevde görünüyor. Tek farkı firavun kösnüğünün yanında duruyor.

Görüş Bildir