Görüş Bildir
Haberler
Taliban, 'Buğdayla Maaş Ödeme' Programının Tüm Ülkede Uygulanacağını Duyurdu

Taliban, 'Buğdayla Maaş Ödeme' Programının Tüm Ülkede Uygulanacağını Duyurdu

Ekonomik krizle boğuşan Afganistan'da Taliban, 'buğdayla maaş ödeme' programının kapsamını genişleteceğini açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Taliban'dan salı günü yapılan açıklamada başkent Kabil'de hayata geçirilen 'İş Karşılığında Buğday Projesi'nin artık ülke genelinde de uygulanacağı belirtildi.

Tarım Bakanlığı'nda Yönetim ve Maliye Bakanı Yardımcısı Fazıl Bari Fazlı, 'Halkımıza elimizden geldiğince yardım etmeye hazırız' dedi.

Independent Türkçe'den Yasin Sofuoğlu'nun derlediği habere göre ABD birliklerinin ülkeden çekilmesi ve Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de kontrolü ele geçirmesiyle ülkede halihazırda yaşanan insani ve ekonomik kriz daha da derinleşmişti.

Ayrıca ABD tahliye sonrası Afganistan'ın uluslararası bankalardaki hesaplarını bloke etmiş, Afganistan Merkez Bankası'ndaki yaklaşık 9 milyar doları da dondurmuştu.

İşçilere günlük 10, mühendislere 16,5 kilogram

İşçilere günlük 10, mühendislere 16,5 kilogram

Taliban, buğdayla maaş ödeme projesini ilk defa ekimde duyurmuş, Kabil'de çalışacak işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislereyse 16,5 kilogram buğday verileceğini açıklamıştı.

Taliban yönetimi Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı Rıyazettin Şerifi, projenin iki ay süreceğini ve 40 bin yoksul kişiye istihdam sağlanacağını söylemişti.

Ülkede maaşların ödenmesi amacıyla kullanılan buğday, Hindistan tarafından devrik Eşref Gani yönetimine bağışlanan stoklardan karşılanıyor.

Fazlı, Pakistan'dan halihazırda 18 ton buğday aldıklarını ve 37 bin ton daha gönderilmesi için anlaştıklarını belirtirken, Hindistan'la da 55 ton daha buğday bağışı için görüşmelerin sürdürüldüğünü bildirdi.

Öte yandan yetkili, yeni bağışlanan buğdaylarının ne kadarının insanı yardım ve maaşların ödenmesi için kullanılacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

Salı günü Birleşmiş Milletler, Afganistan'a 4,4 milyar dolarlık insanı yardım yapılacağını açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da ülkeye 308 milyon dolar daha yardım gönderileceğini duyurmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
12
4
3
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kaiki Deishuu

bu amk gulyabanileri birkaç sene sonra beceremeyip ülkeden kaçacaklar 🤣 ülke yönetmek kolay mı lan? sorumluluk aldınız şimdi hadi bakalım

.....

Normal mantıkla düşünmeyin, kendinizi kandırmayın kimse kaçmayacak, kazısan yine gönderemezsin , iyi yönetmiş kötü yönetmiş pek umursayacak kimse yok... Oras... Devamını Gör

Sıradan Biri

Taliban rejimini destekleyin bir çoğu kevgire dönmüş sınırlarımızdan güzel ülkemize girip içine etmek için CB makamında oturan güruhla beraber çalışıyorlar.

patili lady

bir gün böyle olcaz diye çok korkuyorum