Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Taksim ve Kızılay Meydanlarına Ücretli Giriş Yeniden Gündemde

 > -

Kızılay ve Taksim Meydanı gibi merkezlerde Londra, New York modeli düşünülüyor. Kent merkezlerine araç girişinden ücret alınması önerisi yeniden gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı ve belediye gelirlerinin artırılmasına yönelik taslakta, uygulamanın özellikle büyükşehirlerdeki trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlayacağı öne sürülüyor.

Taksim Meydanı

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili bakanlıklarla üzerinde çalıştığı taslakta, 'Kentin trafik yoğunluğu olan merkezlerine araç giriş ve geçişlerinin meclis kararı ile ücretlendirilmesi' maddesi yer alıyor.

'Trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlayacak'

Kızılay Meydanı

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı dönemindeki çalışmaya ilişkin detaylar, 'ücretli yol-ana merkezlere ücretli geçiş' başlığında yer alıyor ve dünyadan da örnekler verilerek, trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Daha önce de gündeme gelmişti

Kent merkezlerine araç girişinden ücret alınması önerisi, Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde açıkladığı 'öncelikli dönüşüm' programında gündeme gelmişti. 

Ahmet Davutoğlu tarafından Kasım 2014'te açıklanan programında vatandaşları ilgilendiren düzenlemelere de yer verilmiş, kent merkezlerine otomobil girişinin sınırlandırılacağı ve araç girişini ücretlendiren pilot Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) uygulamasının başlatılacağı belirtilmişti.

Sizce Kızılay ve Taksim gibi merkezlere araç girişi ücretli olmalı mı?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir