Taksim Dayanışması Davasında Tüm Sanıklara Beraat

 > -

 Taksim Dayanışması üyelerinin davasında bugünkü duruşmasında mahkeme bütün sanıkların beraatine karar verdi.

Mahkeme, Örgüt kurmak ve yönetmek' suçlamasıyla yargılanan ve Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu 26 sanığın beraatine karar verdi

Dava kapsamında Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu da aralarında yer aldığı beş kişi hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" ve "Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma" suçlarından beşer yıldan 13'er yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Diğer 21 şüphelinin de "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri" iddiasıyla bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapsi talep ediliyordu.

Yapıcı: 'Taksim Dayanışma haklı çıktı'

İstanbul Adalet Sarayı'nın 'C' kapısının önünde Taksim Dayanışması adına basın açıklamasını Mücella Yapıcı okudu. Basın açıklamasına Gezi olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeği kapsülü sonrası komaya giren ve 269 gün sonra da hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da destek verdi. Mücella Yapıcı, hukuksuz bir davanın sonuna geldiklerini söyleyerek, "Taksim Dayanışması'nın haklılığı ispat edildi" diyerek sözlerine başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİNİN TAKSİM'İ YASAKLAMASINI ELEŞTİRDİ

İstanbul Valiliği'nin, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı'nı yasaklamasını ve başka alanları kutlama için göstermesini eleştiren Yapıcı, "İstanbul Valiliği'nin bu kararında herhangi akılcı ve hukuki bir gerekçe bulunmamaktadır. Asıl gerekçenin, her sene, ayrı bir bahane, ayrı bir yalanla yasaklanmak istenenin, emekçilerin biraraya gelerek haykırdığı haklı talepleri ve o büyük coşkusunun iktidar üzerinde yarattığı baskı ve korku olduğunu çok iyi biliyoruz" dedi.

"Defalarca ve defalarca söyledik. Yine tekrar ediyoruz" diyen Mücella Yapıcı, "Taksim Meydanı başta olmak üzere, tüm meydanlar, sokaklar, kamusal alanlar hepimizin ortak değeri ve ortak yaşam alanıdır. Kültürümüz, tarihimiz, bir arada yaşayabilme umudumuzdur. Birkaç kişinin kafasındaki tertip ve düzene göre şekillendirilemez. Bizler, en demokratik, hukuki ve meşru hakkımızı istiyoruz. Her türlü baskı ve şiddete karşı, mücadele ve alın teri ile kazandığımız Taksim'de 2010, 2011, 2012 yıllarındaki gibi yüzbinlerle coşkulu ve barışçıl bir şekilde 1 Mayıs'ı kutlamak istiyoruz. Sorunlarımızı, taleplerimizi, umutlarımızı, bu kentin 1 Mayıs Meydanı'nda haykırmak, otobüslerle taşınarak değil, birbirimizle buluşarak kendi yaşamımıza ve yaşadığımız mekânlara dair söz hakkımızı istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yapıcı, "1977'den, 2015'e kaybettiğimiz canları anmak, sorumluların hesap vermesini sağlamak, belleğimize sahip çıkmak için tam da 1 Mayıs'ta, Taksim'de olmak istiyoruz. Anayasa'nın, kanunların, evrensel hukukun ortaya koyduğu biçimde, hiçbir şüpheye gerek kalmaksızın Taksim'de kutlanması gereken 1 Mayıs'ın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için, devletin tüm kurumlarının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istiyoruz. Demokrasiyi, doğayı, parklarımızı, mahallelerimizi, meydanlarımızı, suyu, toprağı, bedenlerimizi, eğitim ve sağlık hakkımızı savunarak, emek sömürüsüne, güvencesizliğe, taşeronlaştırmaya, işsizliğe, şiddete ve baskılara karşı; umudu, dayanışmayı, özgürlüğü ve eşitliği büyütmek için, 1 Mayıs'ta, Yine 1 Mayıs Alanı'nda; Taksim'deyiz. Taksim Dayanışması" ifadesini kullandı.

Ali Çerkezoğlu da yaptığı açıklamada beraat ettiklerini, haklılıklarının ortaya çıktığını belirterek, hükümeti eleştirdi. 

DHA ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir