Görüş Bildir
Haberler
Takdir-Teşekkür Belgesi Kaç Puanla Alınır 2022? Takdir-Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

Takdir-Teşekkür Belgesi Kaç Puanla Alınır 2022? Takdir-Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlk dönemin bitmesine sayılı günler kala veliler ve öğrenciler takdir teşekkür hesaplamalarının nasıl yapıldığını araştırmaya başladı. Yarıyıl tatiline sayılı zaman kala karne alacak öğrenciler ve velilerin en çok araştırdığı konular arasında takdir ve teşekkür belgesi hesaplama bilgileri yer alıyor. Bir dönem boyunca gerçekleştirilen sınavlardan elde ettikleri başarı puanlarına göre öğrenciler karnelerin yanında takdir ve teşekkür belgeleri alacaklar.  Peki, Takdir, teşekkür puan hesaplama nasıl yapılır? Takdir ve teşekkür belgesi kaç puanla alınır? İşte takdir, teşekkür hesaplama bilgisi...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk dönemi cuma günü sona eriyor. Yarı yıl tatiline sayılı günler kala veliler ve öğrenciler takdir teşekkür hesaplamalarının nasıl yapıldığını araştırmaya başladı. 1.Dönem sonunun yaklaşmasıyla karne heyecanı yaşayacak öğrenciler, aynı zamanda belge alıp alamayacaklarının da hesaplıyor. Peki, takdir-teşekkür belgesi kaç puanla alınır 2022? Takdir-teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

Takdir-Teşekkür Belgesi Kaç Puanla Alınır 2022?

Takdir-Teşekkür Belgesi Kaç Puanla Alınır 2022?

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Takdir-Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

Takdir-Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi alabilmek için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Yönetmeliğe göre;

Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır?

Not Ortalaması Nasıl Hesaplanır?

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar.

Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler.

Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

E-Okul'da Karne Notu Nasıl Görüntülenir?

E-Okul'da Karne Notu Nasıl Görüntülenir?

Öğretmenler sınav sonuçlarını sisteme girdikten sonra, öğrenci ve veliler de e-Okul VBS sistemine giriş yaparak sistemdeki notları görüntüleyebiliyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
2
1
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın