Görüş Bildir
Haberler
Tahliye Uçuşlarının Cep Yakan Fiyatları Yüzünden Çok Sayıda Yurttaş Dönemiyor

Tahliye Uçuşlarının Cep Yakan Fiyatları Yüzünden Çok Sayıda Yurttaş Dönemiyor

Türk Hava Yolları  koronavirüs nedeniyle mahsur kalan 59 ülkeden 25 bin kişinin Türkiye'ye getirileceği tahliye uçuşlarına başladı. Ancak Mart ayında yapılan ilk tahliyeye göre katlanarak artan bilet fiyatları yüzünden çok sayıda vatandaş dönemiyor. Mağdur olan vatandaşlar bilet fiyatlarının aşağı çekilmesini istiyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türk Hava Yolları’nın, 20-28 Nisan tarihleri arasında 59 ülkeden gerçekleştireceği tahliye uçuşlarıyla, korona virüsü nedeniyle bulundukları ülkelerde mahsur kalan 25 bine yakın kişinin Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. Ancak mart ayında yapılan tahliyelerden çok daha yüksek tutulan bilet ücretlerini karşılamakta zorluk çeken çok sayıda kişi dönemiyor.

İspanya bileti 150 eurodan 320 euroya çıktı

İspanya bileti 150 eurodan 320 euroya çıktı

Gazete Duvar'dan Aynur Tekin'in verdiği bilgiye göre, Avrupa’da üniversite eğitimi alan ya da Erasmus gibi değişim programlarına katılan öğrenciler, sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyor. 

En büyük mağduriyetlerin yaşandığı ülkelerden biri İspanya. THY, tahliye uçuşu için tek yön bilet ücretini 320 euro (2.412 TL) olarak duyurdu. Mart ayında koronavirüsü sebebiyle yapılan tahliyelerde bu tutar 150 euro olarak belirlenmişti. İki katından fazla artan bilet fiyatları öğrencilerin ve velilerin tepkisini çekti. ‘İspanya’da Kaldık’ isimli bir grup kurarak seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, paylaşımlarında ülkelerine dönmek istediklerini belirterek “Müşteri değil vatandaşız” diyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Uçak biletlerinde fırsatçılık yapıldı"

"Uçak biletlerinde fırsatçılık yapıldı"

İspanya’nın başkenti Madrid’te Erasmus programına katılan üniversite öğrencisi Hamza Cantürk, bugün yapılacak tahliye uçuşuyla Türkiye’ye dönecek. Kendisinin ve arkadaşlarının içinde bulunduğu ortamı “Burada sıkı bir karantina var ve sağlık sistemi şu anda bayağı zorlanıyor. Hastalanırsak bize bakamazlar korkusu var. Türkiye’ye dönenlerin çoğu böyle düşünüyor' ifadeleriyle anlatıyor.

İspanya’dan virüsün yayılma hızının düşüşe geçmesine rağmen Türkiye’ye dönmek istediklerini söyleyen Cantürk, “Virüsün yayılma hızı Türkiye’de artıyor ama buna rağmen sağlık sistemimizin buradan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden geri dönmekten mutluyuz ve karantinada bize iyi bakılacağından eminiz. Ama uçak bileti konusu tamamen fırsatçılık yapıldı diye düşünüyoruz.

'Yemek verilmedi' iddiası 

Bununla beraber 20 Nisan akşam saatlerinde İspanya’dan Türkiye’ye yapılan 5 saatlik tahliye uçuşunda, yolculara yemek verilmediği iddia ediliyor. Öğrenciler yemek servisi yapılmadığını, bunun yerine kek ve kraker dağıtıldığını söylüyor. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğrencilerden biri 'Hem tahliye için 320 euro bilet parası alıyorlar, hem de beş saatlik yolda yemek vermeyip kraker, browni ile geçiştiriyorlar' diyor.

İngiltere fiyatı 72 pound arttı

İngiltere fiyatı 72 pound arttı

1559 kişinin tahliye edilmesi beklenen İngiltere uçuşlarında da mart ayına kıyasla 72 Pound’luk bir artış söz konusu. 23 Mart’ta yapılan tahliyelerde 150 pounda (1295 TL) satılan biletler şu anda 222 Pound (1917 TL).

"Babamın bir öğretmen maaşı var"

"Babamın bir öğretmen maaşı var"
İçeriğin Devamı Aşağıda

662 kişinin tahliye edilmesi planlanan Azerbaycan’da eğitim gören öğrenciler de zor durumda. Bakü’de üniversite eğitimi alan Merve Aslan, normalde Türkiye’ye 200-250 TL ödeyerek karayolu ile gidip döndüğünü söylüyor. Karayolu seferleri kısıtlandığı için uçakla dönmesi gereken Aslan, 23 Nisan’da gerçekleşecek sefer bedelinin 440 AZN (1796 TL) olduğunu belirtiyor: “Öğrenciyiz ve sadece babamın bir öğretmen maaşı var. Bakü Büyükelçiliği ile sürekli irtibattaydık. Uçuş için mail attılar ve aradılar. Yardım kolisi de gönderdiler geçen hafta. Fiyat biraz aşağı çekilsin istedik ama kabul etmediler. Çoğu öğrenci Türkiye geri dönemeyecek.”

"Dar gelirli işçi sayısı çok fazla"

"Dar gelirli işçi sayısı çok fazla"

380 kişinin tahliye edileceği açıklanan Rusya için bilet ücreti 322 dolar (2.234 TL) olarak belirlendi. Türkiye’den Rusya’ya işçi olarak gidenler bu miktarı karşılaşmakta zorlanıyor. Başkent Moskova’ya işçi vizesi alarak giden Recep Dağasan, ülkede bulunduğu üç aylık süre boyunca iş bulamamış. Bu şartlar altında bilet ücretini karşılamasının çok zor olduğunu belirtiyor ve yetkili kurumlardan yardım istiyor. Dağasan, “Bölgede özellikle dar gelirli işçi sayısı çok fazla. 322 doların revize edilmesi bekliyoruz” diyor.

Mart ayında ilki yapılan koronavirüsü tahliyeleri kapsamında 3 bin 614 kişi, Türk Hava Yolları’nın düzenlediği 34 farklı seferle Türkiye’ye getirilmiş ve 2 hafta süreyle KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) yurtlarında karantinaya alınmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
125
57
28
22
10
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Fahiş fiyatına birşey diyemem ama birisi yemek bile verilmedi krakerle kekle geçiştirildi felan demiş. Ulan, sağlık ve hijyen problemleri nedeniyle yemek ver... Devamını Gör

Akdeniz Ege

Bence olaya çok yönlü bakmak lazım. Normal şartlarda bile tatil dönemi, yaz dönemi vb. tarihlerde uçak bileti fiyatları bu oranda artış gösteriyor. Şimdi bu ... Devamını Gör

Resho

Sorsan vatandaşına sahip çıkıyor Türkiye. Tüm ülkelere yardımlar gönder öğrencilere bu muameleyi yap, bir yığın omurgasız da buna alkış tutmaya devam etsin.

Resho

Kardeş sen sürekli sallamak zorunda mısın? Benim hayatım yurtdışına gidip gelmekle geçiyordu şu Corona'ya kadar. 4000 TL'ye Phuket'e uçarsın. Ayrıca böyle bi... Devamını Gör