Görüş Bildir

Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Gün, O Saldırganlar 'Trafik Yoğun' Diye Durdurulamamış

Haberler
> Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Gün, O Saldırganlar 'Trafik Yoğun' Diye Durdurulamamış

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokağa koşarak giren silahlı saldırganlardan Mahsun Korkmaz'In olay günü takip altında olduğu, ancak 'trafik yoğunluğu, 'yol darlığı' gibi nedenlerle daha önce durdurulmadığı ortaya çıktı.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü sokağa giren iki silahlı saldırganın ihbarla takibe alındıkları ortaya çıktı. İhbar tutanağında “Bir gün önce üç polisin yaralanması olayına katılan Mahsun Gürkan’ın aynı saldırıda ölen kişinin taziyesinde olduğu” belirtilince takip başladı. 

Sevk edilen ilk terörle mücadele ekibi “trafik yoğunluğu” gerekçesiyle, ikincisi “yolun tek araç geçebilecek şekilde dar olması” nedeniyle taksiyi durduramadı. Taksiyi durdurmak üzere harekete geçen üç polisten ikisi ise hamle ettikleri anda şehit edildi.

“Şahsı alırsanız dünkü olayı aydınlatırsınız”

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü gün Yenikapı Sokak’a giren YDG-H üyesi iki kişinin takibe alınması, o gün, yani 28 Kasım’da savcılığa ulaşan bir ihbarla başladı. İhbarda, iki saldırgandan biri olan Mahsun Gürkan’ın bir gün önce meydana gelen ve üç polisin yaralandığı silahlı saldırıya katıldığını, aynı saldırıda ölen “Süleyman” adlı kişi için kurulan taziye evine gittiğini belirterek, “Şahsı alırsanız dünkü olayı aydınlatırsınız” denildi. Bu ihbarın ardından, nasıl edinildiği anlaşılamayan bir istihbarat sonucunda Mahsun Gürkan’ın bir taksiyle seyir halinde olduğu anlaşıldı ve bu taksi takibe alındı.

İki kez durdurulamadı

İki kez durdurulamadı

Diyarbakır Emniyeti’nden başsavcılığa gönderilen fezlekede “Mahsum Gürkan ve bir şahsın yakalanmalarına yönelik çalışmalar”la ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Bu şüphelilerin 21 TT … plakalı takside olabilecekleri ve aracın Kayapınar ilçesinden Sur ilçesine doğru hareket halinde olduğu ve aracın ilgili ekiplerce takip edildiği” anlaşılıyor. Taksinin alınıp incelenmesi yönünde bir ekip sevk edildi. Ekip Turistik Caddesi’nde yakaladığı taksiyi takibe aldı. Ancak fezlekeye göre, “trafik yoğunluğundan dolayı hareket kabiliyetinin zayıf olmasından aracın burada yakalanması mümkün olmadı.”

Grafik: Cumhuriyet

Taksinin saat 10.50’de Kervansaray Oteli önünden Gazi Caddesi’ne dönmesi üzerine anons geçilip Balıkçılarbaşı yönüne giden aracın incelenmesi istendi. 

Fakat bu kez de “Gazi Caddesi’nin tek yön ve sadece tek aracın geçebileceği darlıkta olması nedeniyle taksi ile ekip arasına giren vatandaşlara ait 7-8 aracın geçilemediği için” yakalama işlemi yapılmadı. Bunun üzerine, Balıkçılarbaşı’nda bulunan 24-36 kod numaralı ekip amir vekili Ahmet Çiftaslan, 24-374 kod numaralı ekibin amir vekili Cengiz Erdur ile bir polis memuru, aracı durdurmak için hareket etti. İşte, silahlar bu anda patladı ve iki polis şehit edildi. Daha sonra iki saldırgan, Yenikapı Sokak’a doğru koşmaya başladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
7
5
4
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
F.Y.

Bu nasıl bir başlık sanki bilerek durdurulmadı! Ulan adama sormazlar mı her gün 1 er 2 şer şehit veriyoruz o alçak katil teröristler yüzünden! Bi siz akıllıs... Devamını Gör

Samet Arık

Ya kardeş zaten tahir elçi ölmese bu kadar konuşulmaz bu olay . Polis dediğin nedir ki zaten robot. Her gün 3-5 tane ölsün nolcak.Artık bu hale geldik baksan... Devamını Gör