Tahir Elçi Cinayetini Jandarma Çözecek

 > 
10PAYLAŞIM

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada yeni bir aşamaya gelindi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olay yerinde keşif yapmak ve delil toplamak için Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı uzmanlarından 5 kişilik bir araştırma heyeti oluşturdu. 

Tahir Elçi’nin vurularak hayatını kaybettiği yerde polis ekipleri daha önce iki kez inceleme ve delil toplama çalışması yapılmış ancak çevreden ateş açılması sonucu bu çalışmalar yarım kalmıştı.

Milliyet'ten Musa Kesler'in haberine göre, soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olay yerini incelemek ve yarım kalan delil toplama çalışmalarını tamamlamak üzere Jandarma kriminal uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturdu. Ekipte olay yeri inceleme ve kriminal uzmanları var. 

İlçedeki operasyonlar tamamlandıktan sonra ekip, Elçi’nin vurulduğu yerdeki inceleme çalışmalarına başlayacak. Jandarma ekibi, olay yerinde soruşturma savcılığı nezaretinde keşif de yapacak. 

Hangi polisin hangi noktadan ateş ettiği, dosyadaki ifadeler ve görüntüler de esas alınarak ‘canlandırma’ yöntemiyle tekrarlanarak Elçi’yi öldüren merminin hangi noktadan geldiği tespit edilmeye çalışılacak. 

Ayrıca ‘yara balistiği’ incelemesi kapsamında merminin geliş yönünün (atış seyri) belirlenmesi için lazer ışınları da kullanılacak.

Adli Tıp inceliyor

Soruşturmayla ilgili bir başka inceleme de Adli Tıp Kurumu’nda devam ediyor. Savcılık dosyadaki bütün görüntüleri Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Adli Tıp uzmanları, Elçi’nin vurulduğu değerlendirilen zaman aralığındaki silah seslerinden Elçi’nin vurulduğu anda hangi tür silahların ateşlendiğini tespit etmeye çalışıyor. 

Milliyet

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir