Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına Getirdiği Ambargo Gündemde

 > 
342PAYLAŞIM

Cumhuriyet gazetesinden Jale Özgentürk, Suudi Arabistan'ın 1 Ekim'den itibaren 'Made in Turkey' damgalı mallara ambargo uygulayacağını iddia etti.  Özgentürk'e göre Suudi Arabistan yönetimi, bir süredir uyguladığı üstü örtülü ambargoyu Türkiye menşeli malları ülkeye almayacağını açıklayarak resmi hale getirdi.

Özgentürk, "Ambargo Resmileşti" başlıklı haberinde, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında iş yapan bir ihracatçının şu sözlerine yer verdi:

“Suudi Arabistan en önemli pazarımız. Ama Suudi müşterim artık mal almıyor. Çünkü hükümeti uyardı, korkuyor. Bu ayın sonunda ticaret duruyor. Son yüklemeleri yapıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Moraller bozuk.”

Ticaret hacmi 6 milyar dolardan fazla

Özgentürk'ün verdiği bilgiye göre Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke. Türkiye’nin 3.3 milyar dolar ihracatı, 3 milyar dolar da ithalatı var. Türkiye’den giden ürünlerde ilk sırada mobilya bulunuyor. Otellerin tüm ihtiyaçları Türkiye’den karşılanıyor. Yaş meyve sebze, gıda, tekstil de önemli ihracat ürünleri arasında.

"Üstü örtülü engeller yerini açık bir ambargoya bıraktı"

Haberde iki yıldır üstü örtülü bir ambargonun sürdüğünü belirten Özgentürk. şöyle devam etti:

Örneğin Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarmış, Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başlamış, yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

Ayrıca hükümet, Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara bir taahhütname imzalatıyor. İmzalamak istemeyene ise yaptırım uygulayacağını ifade ediyordu. Yine anlatılanlara göre, Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e de hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi istenmişti. Ancak bu üstü örtülü engeller yerini artık açık bir ambargoya bıraktı.

Açıklamalara göre Made in Turkey damgalı ürünler, ekim ayından itibaren Suudi Arabistan’a giremeyecek. Süre ise üç gün sonra doluyor.

Kral Abdullah için bayraklar yarıya indirilmişti

2015 yılında ölen Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud için Türkiye'de milli yas ilan edilmiş ve tüm kamu kurumlarında bayraklar yarıya indirilmişti.

Havalimanında tepki çeken billboard 👇

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı'ndaki bir billboardda Suudi Arabistan'ın 90. Milli Günü ile ilgili görselin yayınlanması tepkilere neden olmuştu.

Suudi ambargosuna sosyal medyadan tepkiler şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir