Görüş Bildir
Haberler
Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına Getirdiği Ambargo Gündemde

etiket Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına Getirdiği Ambargo Gündemde

Cumhuriyet gazetesinden Jale Özgentürk, Suudi Arabistan'ın 1 Ekim'den itibaren 'Made in Turkey' damgalı mallara ambargo uygulayacağını iddia etti.  Özgentürk'e göre Suudi Arabistan yönetimi, bir süredir uyguladığı üstü örtülü ambargoyu Türkiye menşeli malları ülkeye almayacağını açıklayarak resmi hale getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Özgentürk, 'Ambargo Resmileşti' başlıklı haberinde, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında iş yapan bir ihracatçının şu sözlerine yer verdi:

“Suudi Arabistan en önemli pazarımız. Ama Suudi müşterim artık mal almıyor. Çünkü hükümeti uyardı, korkuyor. Bu ayın sonunda ticaret duruyor. Son yüklemeleri yapıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Moraller bozuk.”

Ticaret hacmi 6 milyar dolardan fazla

Ticaret hacmi 6 milyar dolardan fazla

Özgentürk'ün verdiği bilgiye göre Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke. Türkiye’nin 3.3 milyar dolar ihracatı, 3 milyar dolar da ithalatı var. Türkiye’den giden ürünlerde ilk sırada mobilya bulunuyor. Otellerin tüm ihtiyaçları Türkiye’den karşılanıyor. Yaş meyve sebze, gıda, tekstil de önemli ihracat ürünleri arasında.

"Üstü örtülü engeller yerini açık bir ambargoya bıraktı"

"Üstü örtülü engeller yerini açık bir ambargoya bıraktı"

Haberde iki yıldır üstü örtülü bir ambargonun sürdüğünü belirten Özgentürk. şöyle devam etti:

Örneğin Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarmış, Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başlamış, yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

Ayrıca hükümet, Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara bir taahhütname imzalatıyor. İmzalamak istemeyene ise yaptırım uygulayacağını ifade ediyordu. Yine anlatılanlara göre, Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e de hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi istenmişti. Ancak bu üstü örtülü engeller yerini artık açık bir ambargoya bıraktı.

Açıklamalara göre Made in Turkey damgalı ürünler, ekim ayından itibaren Suudi Arabistan’a giremeyecek. Süre ise üç gün sonra doluyor.

Kral Abdullah için bayraklar yarıya indirilmişti

Kral Abdullah için bayraklar yarıya indirilmişti

2015 yılında ölen Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud için Türkiye'de milli yas ilan edilmiş ve tüm kamu kurumlarında bayraklar yarıya indirilmişti.

Havalimanında tepki çeken billboard 👇

Havalimanında tepki çeken billboard 👇

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı'ndaki bir billboardda Suudi Arabistan'ın 90. Milli Günü ile ilgili görselin yayınlanması tepkilere neden olmuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Suudi ambargosuna sosyal medyadan tepkiler şöyle 👇

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
250
73
60
11
9
5
5
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

Araplar yüzyıllardır bize ihanet etmiş.... Neden şaşırıyorsunuz.... ..... Esas yüzünü Araplara dönen ve Araplara benzemeye çalışanlara hayret etmek gerekir.... Devamını Gör

Kzlt

Gün birlik olma günü umreye falan gitmiyoruz mümkünse dinden de çıkalım.

Buldunuz fırsatı kaçırmayın kusun kusun içinizdekileri ancak boşa uğraşmayın gelecek o günler Allah'ın izniyle

Bozkurt

Arap'ın kültürü uğruna kendi ırkına yüz çeviren meczuplar tövbe falan da eder şimdi.