Suudi Arabistan Hız Kesmiyor! Kadınlar Motosiklet ve Kamyon da Kullanabilecek

-

Dünyada kadınların araç kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan, bir süre önce bu yasağı kaldırdığını açıklamış ve kadınlara Haziran 2018'den itibaren direksiyon başına geçebilme hakkı tanımıştı. Verilen yeni bilgiye göre, kadınların kamyon ve motosiklet sürmesine de izin verilecek.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da, Trafik Genel Müdürlüğü ve Karayolları Güvenlik Güçleri Komutanlığı'nın, kadınların araç kullanımıyla ilgili bazı sorulara verdiği yanıtlar yer aldı.

Sputnik'in aktardığı habere göre, Haziran 2018'den itibaren araç kullanma hakkı kazanan Suudi kadınların, kamyon ve motosiklet kullanmasına da izin verileceği belirtildi.

"Kadınlar da güvenlik kontrol noktalarında görev yapabilir"

SPA ayrıca, karayolları güvenlik kontrol noktalarında kadınların görev almasında herhangi bir mahzur olmadığı ve ilerleyen zamanlarda gerekli eğitim ve donanıma sahip olduktan sonra askeri görevlerde de yer alabilecekleri bilgisini verdi.

Yasak eylül ayında kalkmştı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in eylül ayında yayımladığı kararnameyle ülkede Haziran 2018'den itibaren kadınlara da ehliyet alarak araç kullanma izni verilmişti.

Dünyada kadınların araç kullanmasının bir dönem yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan'da, Üst Düzey Alimler Kurulu tarafından "Kadınların araç kullanması haramdır" fetvasından dolayı yasal değişiklik yapılamıyordu.

Zahmet Oldu! Suudi Arabistan'daki Kadınlar da Artık Araç Kullanabilecek - onedio.com
Zahmet Oldu! Suudi Arabistan'daki Kadınlar da Artık Araç Kullanabilecek - onedio.com

Yasağa karşı çok sayıda kampanya yapıldı

Suudi Arabistan'da kadınların araç kullanması yasağına karşı uzun yıllardır mücadele ediliyordu. Ülkede 'kadınların araç kullanmasına izin veren yasa çıkarılması' talebiyle ilki 1990'da olmak üzere 2011, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında pek çok kampanya düzenlenmişti.

Hapis Cezasına Rağmen Araç Kullanma Yasağına Karşı Mücâdelesini Sürdüren Suudi Bir Kadın: Manal al-Sharif - onedio.com
Hapis Cezasına Rağmen Araç Kullanma Yasağına Karşı Mücâdelesini Sürdüren Suudi Bir Kadın: Manal al-Sharif - onedio.com

Riyad'ın 2030 hedefleri arasında kadınların çalışma hayatına katılım oranının yüzde 22'den yüzde 30'a yükseltilmesi de bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Suudi Arabistankadınlar
Görüş Bildir