Suriye'den Gelenlerin Sayısı 50 Bini Buldu

 > -
Suriye'den Gelenlerin Sayısı 50 Bini Buldu

Suriye'nin Kobani ilçesinde terör örgütleri PKK/PYD ile IŞİD arasında devam eden şiddetli çatışmalar sonucunda, Türkiye'ye giren ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gelen Suriyelilerin sayısı 50 bine yaklaştı.

Aç susuz on binlerce çocuk, kadın ve yaşlı, ellerinde sadece bir iki parça eşyayla canını sınırın bu tarafına atma telaşı içinde. Türkiye-Suriye sınırının dün açılmasıyla ülkeye giren binlerce insanı takip eden Kürt kökenli on binlerce Kobanili, sınırdaki tellerden geçerek Suruç'a giriyor.

Gelenler arasında hasta ve sakatların olması, sınırdaki geçişleri iyice zorlaştırıyor. İlçe merkezinde cadde ve sokakları dolduran binlerce Kobanili, bir bardak suya ve bir lokma ekmeğe muhtaç halde bekliyor.

Suriyelilerin bir bölümü Aligör Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'na yerleştirilirken diğer mülteciler ise çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhanelerinde kalıyor. Buralarda yer kalmadığı için binlerce insan da sokaklarda, tarlalarda, ağaç altlarında kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.Suriyelilerin barınmaları için 20 bin kişilik yeni bir çadır kent kurulmaya başladı.

Öte yandan PKK/PYD ile IŞİD çatışmalarının Kobani'ye yaklaşık 15-20 km. mesafede devam ettiği öğrenildi. IŞİD saldırılarının Kobani'ye ulaşması halinde Şanlıurfa'ya geçecek Suriyeli sayısının 200 bini bulacağı öngörülüyor.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDŞanlıurfaSuriyeTerör
Görüş Bildir