Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sur'da Dört Cami İbadete Kapatıldı

 > -

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Cuma günü başlayan çatışmaların aralıklarla sürmesi nedeniyle ilçedeki dört cami ibadete kapatıldı. Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, durumun fiili olduğu ve nedenlerin ortadan kalkmasıyla camilerin açılacağını söyledi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü hendeklerin yeniden açılması sonucu güvenlik güçleri bölgeye operasyon başlattı. 

Al Jazeera Türk'ten Abdülkadir Konuksever'in haberine göre, mahallelerde aralıklarla süren çatışmalar nedeniyle esnaf kepenk kapatırken dört cami de ibadete ara verdi.

Sur ilçesinde çatışmaların yoğunlaştığı Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı mahallelerinde bulunan Kurşunlu, Hacı Hamid, Kadı ve Hasırlı camileri, görevlilerinin can güvenliğinin olmaması nedeniyle ibadete kapatıldı.

Bölgede yaşayanlar vakit namazları için başka camilere gidiyor.

'Fiili durum'

Sur ilçesindeki Kurşunlu Camii çatışmalardan zarar gördü.

Al Jazeera’ye konuşan Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, resmi bir kapatmanın söz konusu olmadığını belirterek durumu ‘fiili’ olarak tanımladı.

“Bölgede bir süreden beri devam eden bir sıkıntı var. Görevli arkadaşlarımız camilerine gidemiyorlar. Bazen durum normalleşiyor ama sıklıkla olaylar cereyan ediyor. Arkadaşlarımızın can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Bu nedenle dört camide ibadet yapılmıyor. Resmi bur kapama söz konusu değil, fiili bir tasarruf söz konusu. Bölgedeki sıkıntılar sona erdiğinde arkadaşlarımız da görevlerinin başına dönecek.”

‘Durum çok üzücü’

Sur ilçesinde açılan hendekleri kapatmak için güvenlik güçleri operasyon düzenledi.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen ise durumu ‘üzücü’ olarak değerlendirdi. Evsen kararı desteklediklerini belirtti.

“Bölgede yaşananlar çok üzücü, yaşananların camilere kadar varması ise daha üzücü. O bölgede yaşananlar bölgede yaşayanların tamamını etkiliyor. Esnaflar sürekli kepenk kapatmak zorunda kalıyorlar ve yaşananlardan masum insanlar zarar görüyor. Camilerdeki din görevlisi arkadaşlarımız da büyük tehlike altında. Çatışmalar devam ederken o camilerde ibadetin yapılması zaten mümkün değil. Dileğimiz ve dualarımız bir an önce bu sıkıntıların bitmesi ve bölgenin normalleşmesi.”

Sur mahallesinde polisin başlattığı operasyonlar sürüyor. Bölgede bazı ilköğretim okullarında da eğitim yapılamıyor.

Abdülkadir Konuksever, Al Jazeera Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir