Su İndirimi Kararı İBB Meclisi'nde Kabul Edildi: Hanelerde Yüzde 46, İş Yerlerinde Yüzde 10

 > 
15PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, su fiyatlarında konutlarda yüzde 46'ya varan, iş yerlerinde yüzde 10 indirim sağlayan kararı kabul etti.

31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçile Ekrem İmamoğlu, nisan ayında konutlarda tüketilen suyun ilk 20 metreküpünde yüzde 40 oranında indirime gidilmesi talimatını vermişti.

Oy birliği ile kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi de bugünkü oturumda su fiyatlarında konutlarda yüzde 46'ya varan, iş yerlerinde yüzde 10 indirim sağlayan kararı oy birliği ile kabul etti.

Her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü ücretsiz verilecek

Kabul edilen düzenlemeye göre, hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü 'İnsani Su Hakkı' kapsamında ücretsiz verilecek.  'İnsani Su Hakkı' konut abonelerinin aylık tüketiminin 30 metreküplük kısmına kadar uygulanacak. 

Konutlarda uygulanan üç kademeli (0-10, 11-20, 21 metreküp ve üzeri) tarifeden vatandaş lehine düzenleme yapılarak, iki kademeli (0-15, 16 metreküp ve üzeri) tarifeye geçilecek. 

Bu kapsamda; konut aboneleri içerisinde 1. kademeden faturalandırılan abone oranı yüzde 69,5 iken yeni kademelendirme ile yüzde 90 olacak şekilde faydalanma oranı genişletildi. Örnek olarak mevcut durumda 4 kişilik bir ailenin kullanımı 1. kademede faturalandırılırken bu düzenleme ile 7 kişilik ailenin kullanımı 1. kademede kalacak. 

Konutlarda yüzde 46'ya varan, iş yerleri tarifesinde ise yüzde 10 indirim sağlanacak. Su satışı ve kullanılmış suyun uzaklaştırılması tarifeleri birim fiyatları da TÜFE oranında aylık güncellenecek.

Ekrem İmamoğlu, düzenlemenin geçmesinin ardından paylaştığı mesajda "İndirimleri kontrol ve takip etmek için lütfen faturalarınızı saklayın" diye belirtti.

İBB Meclisi bugün, İmamoğlu'nun bir diğer vaadi olan aylık öğrenci akbillerinin fiyatlarında indirim düzenlemesini de kabul etmişti.

Ve İstanbul'da Aylık Öğrenci Kartı 40 Liraya İndirildi - onedio.com
Ve İstanbul'da Aylık Öğrenci Kartı 40 Liraya İndirildi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir