Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Starbucks Bağımlılarının Bile Bilmediği İnsanı Hayrete Düşürecek 15 Starbucks Gerçeği

-
Abone ol

Öyle her gün iced latte'leri, iced americano'ları, efendime söyleyeyim frappucino'ları içmekle olmuyor. En Starbucks manyaklarının dahi bilmediği gerçekler var bu dünyada. Ve biz, GurmARENA ekibi olarak Starbucks'ın imalat alanına girdik, neler var neler yok ortaya çıkardık. Dıp dıp dıp dıııı rıııı, dırııı rııı rıııı, dıııı, dırııı rııı rııı, rııımmm, rıımmm, rıımmm. Rıııı rııııı. (Ugur Dundar Arena Jenerik Muzigi)

(Arkada bu müziği açarsanız bir anda Halk Arenası ekibi odanıza geliyormuş)

1. Starbucks'ın en pahalı kahvesi 94 Dolardır, yani 268 Lira

Business Insider'ın muhabirlerinden Jacob Shamsian 7 litrelik bir pumpkin spice latte hazırlatmış. İçinde 101 shot kahve varmış. O kadar çok kahve olunca fiyat da tabii çılgıncasına artmış. Kim içti o 7 litreyi, nolur söyleyin. Bu ne şeyliktir yaaa.

2. Starbucks marka adı olarak Cargo House ve Pequod'u da düşünmüş ama yapmamış

Pek çoğumuz Starbucks isminin Herman Melville'in Moby Dick romanından geldiğini biliyoruz ancak bu bilgi başka bilgi. Dev satarsın arkadaş ortamında. İlk düşünülen isimler yine romandan bir isim olan Pequod'uda da düşünmüşler ancak o dönemki reklam ajansları s ve t seslerinin daha akılda kalıcı olduğunu belirtmiş ve ortada Starbucks seçeneği kalmış.

3. Starbucks'ın aslında yağda kızartılmış kahvesi de vardır

Tam olarak kahve değil, minik doughnotlar diyebiliriz. İçinde çekilmiş kahveler var ve kızgın yağda cazır cuzur kaynatılıyor. Tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere bu özel yiyecek Mörika'da San-Diego'da yapılıyor.

4. Günlük olarak toplamda 2.3 milyon kağıt bardak kullanılıyor

Her yerde Starbucks bardakları... Otobüste, metrobüste, maşallah tüm dünya genelinde. Çünkü bunun nedeni var, günde totalde 2.3 milyon kağıt bardak kullanılıyor. Tabii mug yani bardakta satılanları saymıyoruz.

5. Starbucks çalışanlarını üniversitelerde okutur

Amerika'da Starbucks'ta çalışanlar dilerlerse Arizona Üniversitesi'nde online eğitim alabiliyorlarmış ve ücretin yarısını da Starbucks karşılıyormuş. Adeta bir vakıf, adeta bir hayır kurumu.

6. İlk açıldıklarında yalnızca çekirdek kahve satıyorlardı

Sonradan çıktı aman efendim kahveyi çekelim de makineden geçirelim espresso yapalım da içine bir şeyler katalım da bir garip isimli içecekler çıkaralım durumları. İlk amaçları yalnızca kahve çekirdeği satmakmış, sonra bakmışlar ki kahveyi bardak bardak satınca kar artıyor. Salıvermişler içlerindeki Kayseriliyi. (Söz meclisten dışarı olsun mu?)

7. Deneyimleyebileceğiniz 80.000'den fazla alternatif vardır

Canım biraz soya sütü, yok yok kokonat sütü (içine Survivor kaçmış editör), lütfen üç espirissolu olsun derken 87.000 çeşidi sen, sen yaptın, sen bu kombinasyonu, kim? Seni kim koruyor? Dememiz o ki; iç iç bitirmek ömür istiyor o kombinasyonları.

8. Doymadıysan dahası var: Trenta - 916 mililitrelik kahve! Çüşünüz ama.

İnsan midesinin totalde alabileceği sıvı 900 ml. Averaj bir insandan bahsediyoruz tabii ki ancak Starbucks sakinleri saatlerce bilgisayar başında oturup kahve içtikleri için 2-3 kez tuvalete gitmekle kahveyi bitirebiliyorlar diye düşünüyoruz. İnsan midesine kastı var bu Starbucks'ın.

9. Grande'ni Redbull'dan hallice mi alırsın canım?

Grande kahve içtiğinizde alacağınız kafein oranı bir kutu Redbull'dan 4 kat daha fazladır. Venti ise 5 kat. Kafein krizim tuttu canım derseniz eğer 1 lira daha fazla verip titreme de ister misiniz?

10. Dam üstünde kahve çeker, dam üstünde kahve çeker, tombuş tombuş me - me - ler

Starbucks'ın ilk logosu hiç de mutaassıp, efendimize söyleyelim namuslu değilmiş. Mitolojide de kendine yer edinen sirenlerden bir tanesi olan Starbucks logosu, zamanla kapanmış, mahalle baskısına dayanamamış.

11. Starbucks çalışanlarının sözleşmelerinde "Güleceksiniz!" vardır

Çünkü müşteri memnuniyeti çok değerlidir, bu yüzden gülümsemek, müşterilere kendini iyi hissettirmek Starbucks çalışanlarının bir diğer görevidir. Eğer baristanız size gülümsemiyorsa hemen 153 Beyaz Masa'yı arıyorsunuz, onlar kamyonla o baristaları toplayıveriyor.

12. Starbucks bağımlıları ayda 16 kez Starbucks'a gidiyor

Starbucks'ı seven ama müthiş bir bağlılık hissetmeyen tüketiciler ayda 6 kez giderken manyakslar 16 kere gidiyormuş. Yani her gittiğinizde o yüzleri tanır hale geldiyseniz düşünün ki her ay 2 günde 1 gidiyor.

13. Starbucks bir yılda 325 milyon litre süt kullanır bu da bir olimpik havuzu 155 kez kere doldurmak demektir

Ne kadar kahve kullandıklarına dair bir bilgi bulamasak da aradık taradık, 325 milyon litre süt kullandığını öğrendik. İnekciklerin memişlerini kuruttun Starbucks, ne ettin Starbucks.

14. Tıpkı Apple gibi, Starbucks da etnik kökenleri ve cinsel eğilimleri destekler

Özellikle 2012 yılında, Washington'da eşcinsel evliliğini destekleyen yürüyüşlere katılmış, LGBT desteğini Seattle merkezinde bayrak dikerek de göstermiştir.

15. Ölümüne yalnız kalmayın diye Starbucks yuvarlak masa kullanır

Böylece daha fazla Starbucks'ta zaman geçirirsiniz çünkü yalnızlık hissini ortadan kaldırmış olurlar. Aynı zamanda yalnız olmama hissi daha mutlu olmanıza, marka ile bağ kurmanıza da yardımcı olur.

Öeayğh, yorulduk. Bir Starbucks kahvesi alıp da yeni haftaya hazırlanalım diyoruz. Kayfeeeler bizdeeen.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-ipek-okbay

İki tanesini biliyodum

sherlockedwhovian

duru önver bunu beğendi

queen-of-the-alaska

içindi fil boku vır anne

elif-ozdemir35

İYİKİ STARBUCS SEVMİYORUM BİZ KAHVE DÜNYACISIYIZ :D

Gizli Kullanıcı

Çemberlitaş’ta Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Cankurtaran’da Erol Taş Kahvesi, Eyüp'de Pierre Loti, Bebek Kahvehanesi, Beyoğlu’nda Mandabatmaz, Emirgan’da Çınaraltı Kafe, Kapalıçarşı’da Şark Kahvesi, Cihangir’de Asmalı Kahvehane, Beyoğlu’nda Kahveci Mustafa Amca, Gülhane’de Setüstü Çaybahçesi, Çengelköy’de Çınaraltı Kahvesi, Kadıköy’de Fazıl Bey’in Türk Kahvesi, GEYİK ve Dört, Bunlar Istanbul icin Diger illerde de en az bunlar kadar bizden (Geyik haric) mekanlar var. Adimi sorup iki saniyeden fazla aklinda tutma geregi duymayan samimiyetsiz bir ortam starbucks.

Görüş Bildir