Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sputnik'in Türkiye Genel Müdürü Ülkeye Alınmadı

7PAYLAŞIM

İnternet sitesine erişim engeli getirilen Rus haber ajansı Sputnik'in Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov'un Türkiye'ye girişi engellenirken, iki gün içinde Türkiye'ye girişi engellenen ikinci gazeteci oldu. 

Moskova-İstanbul seferini yapan uçakla bugün Atatürk Havalimanı'na inen Rus vatandaşı Kerimov ülkeye alınmadı ve bir sonraki seferle Rusya'ya dönmesi istendi.

Numan Kurtulmuş: 'Güvenlik gerekçesi ile alınan bir karar'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gazetecilerin Kerimov'un Türkiye'ye girişinin engellenmesine yönelik soruları üzerine bunun güvenlik gerekçesi ile alınan bir karar olduğunu kaydetti ancak ayrıntı vermedi.

Tural Kerimov'a tebliğ edilen belge

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, "Gece saatlerinde 00:30-01:00 gibi havalimanında bekletildi ve kendisine belge verildi. Basın ve oturma kartına el konuldu. Herhangi bir gerekçe verilmedi" dedi.

Dün de Alman gazetecinin ülkeye girişine izin verilmemişti...

Türk yetkililer dün de Suriye sınırında göçmenlerle röportaj yapmak isteyen Alman ARD televizyonunda çalışan Alman gazeteci Volker Schwenck'i geçici olarak gözaltına almış ve ülkeye girişine izni vermemişti. 

Kurtulmuş dün sınır dışı edilen Alman gazetecinin akreditasyon başvurusu olmadığını belirterek, "Bu sınır dışı kararı güvenlik gerekçesi ile alınan bir karardır" dedi.

'Kerimov oturma izni, basın kartı olan, akreditasyonu olan biri'

ARD muhabirinden farklı olarak Kerimov'un basın akreditasyonu olduğunu ve bu yılın başında yenilendiğine dikkat çeken Boztepe, "Dün girişine izin verilmeyen ARD muhabirinden farklı bir durum. Oturma izni, basın kartı olan, akreditasyonu olan biri. Akreditasyonu, izinleri 2016 başında yenilendi. Beklemiyorduk böyle bir şey olmasını, şimdi böyle bir şey yapılıyorsa neden o dönem izin verildi" dedi.

Rusya Dışişleri: Sputnik'in Engellenmesi Yasa Dışı - onedio.com
Rusya Dışişleri: Sputnik'in Engellenmesi Yasa Dışı - onedio.com

Türkiye, geçen hafta Rus haber ajansı Sputnik'in internet sitesini erişimi engellemiş, Moskova bu kararı hukuk dışı olarak nitelemişti.

Boztepe internet sitelerine erişim yasağının sürdüğünü ve kendilerine resmi bildirimin ulaşmasının ardından karara itiraz edeceklerini söyledi.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir