Rusya Dışişleri: Sputnik'in Engellenmesi Yasa Dışı

-

Rus haber ajansı Sputnik’in Türkçe yayın yapan adresi de dahil olmak üzere ajansın 31 dilde yayın yapan internet sitelerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişim engeli getirildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sputnik'in Türkiye'de engellenmesini 'yasa dışı bir eylem' olarak tanımladı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Sputnik’e erişimi engelledi. 

Siteye ulaşmaya çalışan kullanıcılar, “5651 Sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda, sputniknews.com hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 14/04/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-56092 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” yazısıyla karşılaşıyorlar.

Erişim engeli Türkçe sayfayla sınırlı değil

Sputnik Türkiye Genel Yönetmeni Mahir Boztepe, erişim engelinin Türkçe yayın yapan sayfayla sınırlı olmadığını, 31 dilde yayın yapan tüm sayfaları kapsadığını Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu.

Sayfaya girmeye çalıştığınızda karşınıza TİB'in 'idari tedbir' kararı çıkıyor.

Sputnik idari tedbir kararıyla ilgili kendilerine bir bildirimde bulunulmadığını duyurdu.

Sputnik Türkiye muhabiri Hikmet Durgun ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'TİB, Sputnik' erişimi engelledi. Bu karar basın özgürlüğüne ve okuyucunun haber alma hakkına vurulmuş bir darbedir' dedi.

Rusya: 'Türkiye'nin Sputnik'i engellemesi yasa dışı'

Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Sputnik'in engellenmesi tamamen hukuk dışı bir eylem ve ifade özgürlüğü ile bilgiye erişme özgürlüğü gibi temel insan hakları ve özgürlüklerinin de bariz bir ihlali" denildi.

Rusya’ya ait Su-24 savaş uçağının düşürülmesiyle birlikte Türkiye-Rusya ilişkileri gerginleşmişti. Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül de geçtiğimiz günlerde Sputnik için ‘iç işgalciler’ tanımını kullanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016RusyaSavaşTwitter
Görüş Bildir