Spor Olarak Adlandırılmaması Gereken 12 Aktivite

 > 
676PAYLAŞIM

Öncelikle sporu tanımlayalım: Spor, bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümüdür. Bu listede de bu tanıma çok da uymayan aktiviteler var.

1. Okçuluk

Yani okçulukla uğraşanlar gücenmesin ama spor değil işte bu. Güzel bir aktivite, hedefi vurunca güzel hissediyorsun falan ama o kadar. 150 kilo olup yıllarca okçuluk yapsan yine 150 kilo kalırsın yani ne anladım bu işten.

2. Atıcılık

Okçuluğun benzeri, bu kez de silahla hedef vuruyorsun işte. Ne kadar spor olabilir ki.

3. Avcılık

Bir de silahlarla hayvan vurma olayı var. Geyiğin elinizdeki tüfeği alıp sizi kovalaması, sizin de topuklamanız lazım. Ancak bu şekilde avcılık spor sayılabilir. Avcılığın spor olmasını geçtim, aktivite bile olmaması, hiç yapılmaması lazım.

4. Bilardo

Arkadaşlar arasında yapılabilecek çok güzel bir aktivite, fakat spor değil. Zekayı geliştirdiği bir bakıma doğru ama mesela satranç kadar değil. O zaman kendisine zihin sporu diyebilirdik.

5. Motor sporları

Yani mantıklıca bir düşünelim, bunların spor olmadığı apaçık.

6. Formula 1

F1 motor sporlarından "şoförler ne biçim kalori harcıyor, bir yarışya şöyle böyle su kaybediyorlar " denerek ayrılmaya çalışılır genelde. Ama buna karşılık olarak "peki bu ne kadar sağlıklı?" diye sorulması da caizdir. Böyle spor olmaz arkadaşım. Ha izlemesi keyifli, o ayrı.

7. Rodeo

Tepinen boğanın veya atın üstüne çıkıyorlar ve üstünde kalmaya çalışıyorlar, yani bunun neresi spor. Sarhoşken arkadaş arasında bulunan bir aktiviteye benziyor. Amerikalılar da ne kadar gereksiz iş varsa onu yapıyor ha.

8. Boğa güreşi

Avcılık dışında bir hayvan istismarı daha. Güzelim boğayı arenada insanlar karşısında rezil edip bir de defalarca mızrak saplayarak öldürüyorsunuz, ayıp yahu.

9. Serbest dalış

Yani yaptığın tek şey suyun altında nefes tutmak, pek bir numarası yok. Ekstra olarak basınca dayanmaya çalışıyorsun. O nefesi aşağıda daha fazla tutmak için yaptığın egzersiz hareketleri spor işte, ama bu değil.

10. Dart

Bu da bilardo gibi arkadaşlar arasında eğlenceli bir aktivite fakat spor denmemesi gerekiyor. Hiç alakası yok.

11. Boks

Baya insanlar çıkıp birbirini dövüyor, buna da spor diyoruz, çok saçma. Kırılan burunlar kaburgalar, çürüyen vücut bölümleri, patlayan gözler kaşlar, yaşanan beyin sarsıntıları, yani böyle zararlı spor mu olur allasen.

12. Eskrim

Elimizi vicdanımıza koyalım, kılıç darbeleriyle rakibimizden puan aldığımız bu aktivite spor değil de mesela oyun olabilir. Asil bir duruşu var, saygı duyuyorum, ama böyleyken böyle. Zaten çoğu eskrimci de yaptıklarını spor olarak adlandırmıyor. Onlar öyle mutluysa biz de demeyelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zas

KARDEŞİM BAK ŞİMDİ,SEN FITNESSA GİDERSİN BEN OKÇULUK YAPARIM,SEN FUTBOLA GİDERSİN BEN FORMUNA KULLANIRIM, SEN BASKET OYNARSIN BEN ESKRİM YAPARIM, İKİ SANİYE O 100GR BEYNİNİ KULLANIP HANGİMİZİN SAVAŞTA KAZANACAĞINI DÜŞÜN. LÜTFEN SON KALAN IQ'NU DA 2 KERE DÜŞÜNEREK KULLAN KARDEŞİM.

club-insomnia

bir çok sporu lisanslı yapan biri olarak soruyorum: senin kafanda ki spor ne? anlatsana cnm brz

ahmed-cengiz

kaç yıllık okçuyum böyle saçmalık görmedim.sen sporu it gibi koşup iki topa vurmak mı sanıyorsun.bu sporların çoğu odaklanma ve vucut dengesiyle ilgili sporlardır.öncelikle sporun ne demek olduğunu araştır.

sultani

Bilardoda karşılaşılan pozisyon olasılığı santrançta olmadığı kadar yüksektir, hatta sınırsızdır. Santranç derecesi olan biri olarak diyorum ki, zeka gelişimine olan katkısı açısından santranç bilardonun yanından geçemez. Spor tarafı ayrıca konuşulmalı. Zira pasif gibi görünen ancak son derece efor gerektiren bir spor olduğu minik bir araştırmayla anlaşılabilir.

cankaya-eskrim

Evet eskrimi spor olarak adlandırmıyoruz, "Sanat" olarak bilinmesi daha iyi :)

Görüş Bildir