Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medya İçin Yeni Düzenleme: 'Almanya Modeli' Nedir?

0PAYLAŞIM

Son günlerde ülkemizde sosyal medya ile ilgili bazı düzenlemeler yapılacağı konuşuluyordu.Almanya Modeli olarak adlandırılan Sosyal medya düzenlemesiyle ilgili kanun teklifinin bu hafta meclise sunulması bekleniyor.

11 maddelik bu kanun teklifinin detayları merakla beklenirken bilinen bazı maddeler şu şekilde: ''Sahte hesapları engelleyen bir madde yer alacak.''

– Twitter, Facebook gibi başlıca sosyal medya platformlarının Türkiye temsilci bulundurmaları zorunlu olacak.
– Sosyal medya sağlayıcıları bu yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak.

''Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak.''

''Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerikler sosyal ağ sağlayıcılar tarafından kaldırılmazsa, sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.'' gibi maddeler şimdilik bilinen maddeler.

''Almanya Modeli'' örnek alınarak hazırlanan bu 11 maddelik teklifin detaylarını önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

Almanya’da uygulanan yasa, sosyal medya platformlarında nefret söylemi başta olmak üzere;hakaretler, sahte haberler, insanları suça veya şiddete teşvik eden yasa dışı içeriklerle mücadele etmeyi hedefliyordu.

Ayrıca, sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre; sosyal medya platformlarında yer alan zararlı içerikler 24 saat içerisinde engelleniyordu.

Aksi takdirde erişime engellenmeyen içerikler için, 5 milyondan 50 milyon Euro’ya varan para cezaları uygulanıyordu. Bununla beraber Almanya'da,  Alman makamları nezdinde temsil ile yetkilendirilmiş bir kişi ile yine Alman adli kovuşturma makamlarının bilgi taleplerine yanıt verebilecek bir irtibat görevlisi bulunduruluyordu.

Önümüzdeki günlerde netleşecek olan sosyal medyada ''Alman Modeli'' düzenlemesi ile ilgili düşüncelerini yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir