Son Zamanların Tartışma Konusu: Çocuklu Aileler Sosyalleşirken Diğer İnsanları Rahatsız mı Ediyor?

68PAYLAŞIM

Sosyal medya her türlü tartışmaya gebe. Tabii dönemsel olarak bu tartışmaların konusu da değişkenlik gösterebiliyor. Uzun bayram tatili ve yaz dönemi geldiği için de tartışma konusu çocuklu aileler ve ebeveynlerin çocuklarını kontrol edip edemediklerinin sorgulanması.

Konuyla ilgili farklı bakış açıları mevcut.

Önemli sayıda insan ailelerin bu işi beceremediği hakkında hemfikir.

Anne babaların çocuk yetiştirmeyi beceremediğini iddia edenler de var.

Özel bölüm isteyenler de var.

Tabii direkt çocukların varlığından rahatsız olanlar ve onlara karşı kendini ifade edenler de var.

Bekarlar ve çocuksuz ailelerin, tatilin tadını çocuklar yüzünden çıkaramaması da ayrı bir konu.

Bu tartışmaya Posta gazetesinden Mehmet Coşkundeniz de katıldı.

Coşkundeniz çocuklu aileleri savundu.

Ve kendi tabiriyle çocuksuzlara şöyle bir çağrıda bulundu.

Bu sözlere de tepki geldi.

Çocuklu ailelere katlanamayanları tahammülsüz olarak niteleyenler de oldu.

Bazı insanların aşırı tepki göstermesinden de rahatsız olanlar var.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocuklara tahammül etmeliyiz ama bazıları gerçekten sinir bozucu.
Çocuklarla sorunum yok sorun ebeveynlerde.
Çocuklu aileler için ayrı alanlar oluşturulmalı.
Çocuklara tahammülsüzlük kabul edilemez.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
konusantarihv2

çocuğun ağlamasına tahammül etmeyi dayatıyor bize. yav ben zaten o çocuk ağlamasın diye yapmıyorum sen benim saatlerce gideceğim yolu benim bile olmayan bir çocuk yüzünden zehir ediyorsun, buna hakkın yok. çocuğa vurarak sustur demiyorum daha çok ağlar zaten ama ya sigarasız alan gibi bir yer olacak ya da çocuğunla gelme o sosyal alana. gelme deme hakkım var çünkü onun gürültüsünden ben rahatsız oluyorum. benim kulaklarım çınlıyor beynim karıncalanıyor. ben erken yaşlanacağıma çocuk evde otursun abi. oh ne güzel iş çocuğu yapıyım kafeye restorana götürüyim ağlasın haykırsın etraftakiler de tahammül etsin "bi zahmet" yok ya!

Gizli Kullanıcı

sorun ebeveyndir, net! bir süre önce yaşadığım bir deneyimi aktarmak isterim; birkaç yıl önce otobüsle ankara'dan kaş'a gidiyoruz. arkamda 3-4 yaşlarında çocuğu olan bir aile var. gece saat 3-4 civarı, herkes uyuyor, çocuk ısrarla benim koltuğumu sallıyor. önce muavine boş koltuk sordum yok dedi. dayanamadım babasına dedim uyuyamıyorum, lütfen koltuğu sallamasın... adam diyor ki çocuk bu ne yapayım?! bu kadar aciz ebeveynler oldukça biz daha çok sıkıntı yaşarız...

mariphus

Kimse çocuğa karşı değil, orada anlaşalım. Çığlık atan çocuklar var etrafta farkında mısınız? Ağlamıyor, çığlık atıyor. Annesine, anneannesine babaannesine filan vuruyor baya baya. Tanımadığı insanları bile çok rahat taciz edebiliyor ve çocuktan sorumlu kişiler bunlara asla ses çıkarmıyor. Çocuğun başkasının üstüne çöp hatta tekme atması, kendisinin bebek arabasıyla seni ezip geçmesi normal şeyler gibi.

mariphus

Bunlar münferit örnekler değil üstelik, tüm halka açık alanlarda, otobüste AVM'de falan gördüğüm çocukların -ve ailelerin- neredeyse tamamı böyle. Çocuğa hiçbir şey izah etmeye uğraşmayıp her mızıldandığında sussun çekemem kafasıyla eline telefon tablet tutuşturursan, her istediğini bağırmaya başladığında yaparsan, doğru düzgün bi sohbeti, insani teması, ilgi alanlarıyla ilgilenmeyi çocuğuna çok görürsen, nasıl vakit geçirebileceğine dair yardımcı olmazsan; kusura bakma da sen kendin katlanamıyosun o çocuğa asıl, başkasından ilgili ve sevecen olmasını nasıl isteyebilirsin? Keşke yapmasaydın. Hiperaktiviteye sığınmayın lütfen. Benim de çocuk arkadaşlarım var, yanlış anlaşılmasın =) İyi yetiştirilmiş bir çocukla edilen sohbeti vasat bir yetişkinle edeceğim sohbete tercih ederim. Eminim iyi aileler zaten kendini savunma ihtiyacı hissetmeyecektir. Çocuklarınızı önce siz sevin arkadaşlar

aysn_aysn

Şu yazdıklarınıza karşı kendilerini hiç savunmasınlar.Gayet açıklayıcı bir şekilde yazmışsınız tebrikler.Ben de çocukları çok severim ama çocuk dışarda umarsızca bağırıyorsa rahatsız olurum.Öyle çocuklar varki ağlamıyor ağlama taklidi yapıyor gözde bir damlayaş yok ona mızmızlanmamı diyorsunuz artık ne diyorsunuz bilmiyorum.Çocuk ile konuşmalıyız izah etmeliyiz herşeyi.çocuklar büyüklerden daha akıllı.çocuktur diyenler asıl saf salak sizlersiniz.Annem hep çocukların beyni sünger gibi ne bilgi verirsen anında su gibi çeker derdi.Son derece haklı canım anneciğim benim.Annemin haklı oluşunuda çocukken beni hiç bir yerde rezil etmedin demesinden biliyorum:)

vemrv

Bu çocuklu çocuksuz aile sendromu uzar gider ama şöyle belirtmek isterim ki;iki çocukla bol bol gezen bir aileyiz.Büyüğümüz 7 yaşında olduğu için rahatsızlık verip vermeyeceğini yada nasıl davranması gerektiğini az çok bilecek yaşta. Sesli konuştuğunda sessiz kalması gerektiğini, derdini ağlayarak anlatmaması gerektiğini biliyor.Damarı tutmuyor mu elbette tutuyor o zaman sakinleşene kadar yalnız kalıyoruz.Bizim kendimizce çözümümüz bu.Zaten çocukların da istediği ortamlara gidince böyle problemlerle genelde karşılaşmıyorsunuz.

aysn_aysn

Merve hanım biri kalkıpta çocuklarınız kötü derse ağzına kürekle vurun anlattığınız kadarıyla gayet anlayışı çocuklar yetiştiriyorsunuz.çocuk bu illa damarı tutacak ama anne baba olarak sakinleştirmeniz çok hoş.Ailenizle nica güzel anılarınız olsun.Sevgiler saygılar.

erci-e

Yav he he. Biz de çocuk olduk ama hiç şimdikiler gibi şımarık olmadık! Ciyak ciyak bağıran çocuklarla bir yere kilitlemek lazım bu çocuk sevicileri, bakalım muazzam bir baş ağrısından sonra da aynı fikirde olacaklar mı! Yurt dışına gidiyorsun çocuklar gayet sessiz sakin; ama bizim ülkemizde çocukların hepsi manyak! Terbiye veremeyeceksen doğurmayacaksın; yok eğer her şeye rağmen doğurup terbiye vermekten acizsen "Katlanacaksınız..." diye çemkirmeyeceksin! Kimse senin çocuğunun şımarıklığını çekmek zorunda değil!

erci-e

Hemen ekleyeyim, bebeklerden bahsetmiyorum. Kıyamam o tatlı şeylere, onlarım kredisi sonsuz :)

Görüş Bildir