Son Sınıflara Öncelik: Yüz Yüze Eğitimdeki Olası Senaryolar Neler?

 > 
0PAYLAŞIM

MEB, 15 Şubat’ta başlaması planlanan yüz yüze eğitimde olası iki senaryo üzerinde yoğunlaştı. Yüz yüze eğitimde 8’inci ve 12’nci sınıflara öncelik verilmesi görüşünün ağır bastığı, “30 Nisan 2020 itibarıyla hiç okula gidemeyen kademelere öncelik verilsin” fikrinin de tartışıldığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “15 Şubat’ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var” sözlerinin ardından gözler, eğitimde ikinci dönem takvimine çevrildi. 

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre Bakanlığın 15 Şubat’ta başlaması öngörülen ikinci dönem için iki senaryo üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi.15 Şubat’a ilişkin nihai kararın 8 Şubat sonrasında açıklanacağı, önceliğin 8'inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine verilmesi görüşünün ağırlık kazandığı bildirildi.

İki farklı senaryo düşünülüyor

25 Ocak’ta başlayacak yarıyıl tatilinin ardından 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime geçmeyi planlayan MEB’in son kararı 8 Şubat haftasında verileceği belirtildi. MEB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yüz yüze eğitimde uygulanması planlanan ve uzun süredir üzerinde düşünülen senaryoların sayısı ikiye kadar düşürüldü.

Covid-19 vaka sayılarının, “Beklenilen seviyede” olması halinde okulların açılması düşünülürken Haziran’da LGS ve YKS’ye girecek 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine öncelik verilebileceği bildirildi. Yüz yüze eğitime tüm kademelerde geçilmesi durumunda yaşanacak öğrenci hareketliliğin salgına olumsuz etkisinden çekinen yetkililer, yalnızca 8 ve 12’nci sınıfların yüz yüze eğitime alınması gerektiği görüşünü dile getirdi.

'Hiç okul yüzü görmemiş çocuklar var'

Uzaktan eğitim sürecinde hiç okula gitmeyen kademelere öncelik verilmesi de MEB’in uygulanması olası senaryoları arasında öne çıktı. Bu kapsamda 8'inci ve 12’nci sınıfların dışındaki sınıflar için kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilebileceği öğrenildi. MEB yetkilileri, bu senaryo ile ilgili olarak "Uzaktan eğitim sürecinde hiç okul yüzü görmemiş çocuklar var. Onlara öncelik verip, ilk aşamada onların yüz yüze eğtime alınmasını sağlayabiliriz" açıklaması yaptı

Uzaktan eğitim ile geçilen ilk dönemin, pratik eğitim gerektiren mesleki ve teknik liselerde öğrenciler için kayıp dönem olmaması için telafi eğitimi yapılması gündeme alındı. 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime geçilmesi durumunda bazı okul türlerinde ve bazı sınıflarda müfredatın esnetilebileceği ifade edildi.

İzmir'de 2 Bin Yıllık Mozaik Ele Geçirildi - onedio.com
İzmir'de 2 Bin Yıllık Mozaik Ele Geçirildi - onedio.com
Anneye Telefonda 'Kızına Şu An Tecavüz Ediyorum' Diyen Şüpheli, Mahkeme Tarafından Serbest Bırakıldı... - onedio.com
Anneye Telefonda 'Kızına Şu An Tecavüz Ediyorum' Diyen Şüpheli, Mahkeme Tarafından Serbest Bırakıldı... - onedio.com
Hrant Dink'in Hayali Ölümünden 14 Yıl Sonra Gerçekleşti: Tuzla Ermeni Yetimhanesi Hayata Geçiyor - onedio.com
Hrant Dink'in Hayali Ölümünden 14 Yıl Sonra Gerçekleşti: Tuzla Ermeni Yetimhanesi Hayata Geçiyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir