Görüş Bildir
Haberler
Son Dakika: Dolar Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıktı! 1 Dolar Kaç TL? İşte 22 Kasım Dolar Fiyatları...

Son Dakika: Dolar Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıktı! 1 Dolar Kaç TL? İşte 22 Kasım Dolar Fiyatları...

Müge Kakşi
22.11.2021 - 20:41

Haftaya 11.17 liradan başlayan dolar yukarı yönlü hareketine devam ediyor. ABD'de Powell'ın yeniden Fed Başkanı olarak gösterilmesinin ardından yükselişini sürdüren dolar 11.25 TL'yi buldu. Piyasaların kapanışının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı faiz ve kurla ilgili açıklamaları sonrasında dolar yeni zirvesine ulaştı. Akşam saatlerinde dolar 11.47 TL'yi görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İşte 22 Kasım güncel dolar fiyatları...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dolarda Yeni Zirve

Dolarda Yeni Zirve

Geçen hafta piyasaya Merkez Bankası'nın faiz indirimi damga vurdu. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15'e çekti.

Bu indirime kurun tepkisi sert oldu. Karar öncesi 10.54 lira civarında olan dolar/TL kararın ardından geçen hafta 11.32'ye kadar çıkmıştı. Dolar yeni haftaya ise 11.17 liradan başladı. Sabah saatlerinde 11 liranın altına geriledi ancak daha sonra yönünü yukarı çevirdi.

Yükseliş Tüketici Güven Endeksi'nin kasım ayında tarihinin en düşük seviyesine gerilediğinin açıklanmasının ardından hızlandı. ABD'de Jerome Powell'ın yeniden Fed Başkanı olarak gösterilmesiyle dolar endeksindeki yükselişe bağlı olarak kur 11.25 üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamasının Ardından Dolarda Yeni Hareket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamasının Ardından Dolarda Yeni Hareket

Piyasa kapanışının ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının üzerine dolarda yeni rekor geldi.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına bilgilendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

'Kurdaki yükselişe bağlı fiyat artışı yatırım, üretim ve istihdamı doğrudan etkilemez. Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ve istihdamda artışa yol açar. Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız. Finansal kriz yönetimlerinde birikim ve tecrübe sahibi bir ülke olarak dünyanın içinden geçtiği kritik dönemin açtığı fırsatları değerlendirmekte kararlıyız. Kurdaki yükselişi bahane ederek hiçbir mantıklı izahı olmayan fahiş fiyat artışları yapan fırsatçılara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz. Ülkemizi denklemin dışına itmek isteyenlerin kur, faiz ve fiyat artışı üzerinden oynadıkları oyunu görüyor, kendi oyun planımızla devam etme irademizi ortaya koyuyoruz. Yüksek faiz-düşük kur kısır döngüsü yerine yatırım, üretim, istihdam, ihracat odaklı ekonomi politikamızla ülkemiz için en doğru olanı yapmakta kararlıyız. Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz.

"Faiz Sebep Enflasyon Neticedir"

"Faiz Sebep Enflasyon Neticedir"

'Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Ekonomi politikalarının aracı olan faizin seviyesini belirleyecek olan ülkenin ihtiyaçlarıdır. Enflasyonun parasal daralmalarla düşürebileceği kapalı ekonomiler dışında hiçbir karşılığının bulunmadığını gördük. Mandacı iktisatçıların ülkemizi açlığa, yoksulluğa mahkum edecek politikaları reddediyoruz. Bunun yerine sorunlarımızı kendi çözümlerimizle aşacak adımlarını atıyoruz.'

Bu açıklamaların ardından dolar 11.47 liranın üzerini gördü.

22 Ekim Güncel Dolar Fiyatı

22 Ekim Güncel Dolar Fiyatı
  • Dolar Alış: 11,3572

  • Dolar Satış: 11,4914

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın