Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Rapor 'Seferber Ol Türkiye' Diyor: Son 10 Yılda Çocuk İstismarı Vakaları Yüzde 700 Arttı

 > 
2.9bPAYLAŞIM

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin ‘2016 Çocuk İstismarına Yönelik Raporu’na göre, son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı. Türkiye'nin Avrupa’daki en yüksek "çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları" oranına sahip olduğu vurgulanan raporda dini evliliklerden dolayı bu sayının tam olarak saptanamadığı belirtiliyor. Raporda ayrıca mahkemelerde “iyi hal ve saygın tutum indirimi”nin rutin bir uygulamaya dönüştüğü ve bu durumun kamu vicdanını zedelediği belirtiliyor. 

Bugün Posta gazetesinin manşetine taşıdığı raporda yer alan bilgiler tüyler ürperten cinsten...

Son 1 yılda 400 çocuk istismara uğradı.

İstismarcıların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi çocuğun tanıdığı kişiler.

Çocuğa yönelik cinsel saldırıların sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor, yüzde 95’i ise gizli kalıyor.

İstismarcıların yüzde 9’u çocukla aynı evde yaşıyor.

Çocuk istismarı vakaları 10 yılda 300 bini geçti.

Adliyelerdeki 4 tecavüz davasından biri çocuklarla ilgili. Çocuk istismarı nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na başvuranların sayısı artıyor...

Raporda "Avrupa’daki en yüksek çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranına sahip olan ülke Türkiye olup, dini evliliklerden dolayı bu sayı tam olarak saptanamamakta" deniliyor.

Çocuktan Gelin Olur mu? 12 Yaşında Evlendirildi, 13 Yaşında Kayınpederinin Tecavüzüne Uğradı - onedio.com
Çocuktan Gelin Olur mu? 12 Yaşında Evlendirildi, 13 Yaşında Kayınpederinin Tecavüzüne Uğradı - onedio.com

TÜİK verilerinde, Türkiye’deki tüm evlenmeler içindeki çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranının %28-%35 olduğu ve mutlak sayısının 181.036 olduğu yönünde ifadele bulunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre ise çocuk yaşta evlendirilen kız çocukların sayısı 2010 yılında 45 bin 738, 2011 yılında 42 bin 700, 2012 yılında 40 bin 428, 2013 yılında 37 bin 481, 2014 yılında 34 bin 629, 2015 yılında 31 bin 337.

Üzülerek görüyoruz ki, mahkemelerde de “iyi hal ve saygın tutum indirimi” rutin bir uygulamaya dönüştü.

Cinsel İstismar Davalarında 10 Dehşet Verici İndirim Sebebi - onedio.com
Cinsel İstismar Davalarında 10 Dehşet Verici İndirim Sebebi - onedio.com

Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği raporunda Diyarbakır’da yüzde 50 zihinsel engelli bir çocuğa cinsel istismarda bulunan taksiciye mahkemenin, “erken boşalma” indirimi uyguladığı hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor: 

"Daha az ceza çocuklara şiddetin, tacizin, tecavüzün, kadın cinayetlerinin önünü açıyor. Diyarbakır’da 14 yaşındaki kız çocuğunun başına taşla vurup, tecavüz eden ve savcının hakkında 43 yıl istediği sanığa mahkemenin 11 yıl 8 ay
hapis cezası veriyor. Cinsel istismar vakalarında “saygın tutum ve iyi hal” uygulamalarıyla indirime gidilmesi kamu
vicdanını rahatsız ediyor. 

O nedenle diyoruz ki taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerinde bu tür indirimler uygulanmamalıdır. Çünkü böyle bir karar mağdur olanları ve yakınlarını daha da yaralıyor, üzüyor, ölenler bir kez de yargı eliyle öldürülüyor. Bu nedenle Türk Ceza Yasası’nın ilgili hükmü yeniden gözden geçirilmeli ve gerekli düzeltmeler yapılmalıdır…"

Raporun ortaya serdiği korkunç tablo sosyal medyanın da gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir