Sınav Stresi Bitti Asıl Maraton Başlıyor! Tercih Döneminde Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

0PAYLAŞIM

Öncelikle üniversiteyi 'tutturmayacaksınız', 'kazanacaksınız'. Buna şans oyunu gözüyle bakmayın. Mutlaka istediğiniz bölümü çok önceden belirlemiş olun. En önemlisi de stres yapıp bu durumu büyütmeyin. Yanlış tercihlerle kendilerini hiç istemedikleri bir yerde bulup, sonunda mutlu olacağı hayatı bulan sayısız insan var :)

1. Sadece kendinizi denemek için sınava girdiyseniz asla TERCİH YAPMAYIN!

Belki sizin sadece kendinizi denemek için girdiğiniz bölüm bir başkasının hayalidir. Sizin öylesine doldurduğunuz kontenjandan ötürü belki de bir kişi bir senesini kaybedecek. Ek tercihler var diyebilirsiniz ama ek tercihlerde tekrar aynı bölümü tutturabilme olasılığı hiç yok değilse bile, zor.

2. Listenizi doldurmaya çalışmayın.

Kesinlikle istediğiniz, emin olduğunuz yerleri yazdıktan sonra, ne olur ne olmaz diye  gitmeme ihtimalinizin olduğu, istemediğiniz yerleri listenize eklemeyin. Herhangi bir üniversiteyi kazanıp gitmediğinizde 'diploma puanınızı' kaybetmiş olacaksınız. Bu gerçekten ciddi bir puan, riske atmayın. Bir sonraki sene çok işinize yarayacaktır.

3. Listenizi ailenizle konuşarak oluşturun.

Ailem neresi olursa olsun izin verir zaten demeyin. Önünüzdeki 4 ya da 2 yılın maddi ya da manevi tüm yönlerin hep birlikte hesap edin.

4. En yakın arkadaşınızla aynı yeri kazanmaya çalışmayın.

Bu imkansız bir şey değil fakat önemli olan arkadaşınızın değil sizin ne istediğiniz. Çünkü bu sadece önünüzdeki 2 ya da 4 yılın nasıl geçeceğiyle ilgili bir şey değil maalesef.

5. ''Yok ya ben burayı kazanamam'' deyip, çok istediğiniz bölümleri listenize eklememezlik etmeyin.

Öncelikle hepinizin bildiği gibi, puan değil sıralama önemli ve bu sıralama hemen hemen her yıl ciddi şekilde değişiyor. İstek sıralamanızı çoook iyi belirleyin.

6. Son bir kaç yıldır popüler diye o bölümü kazanmak zorunda değilsiniz.

Evet dönem dönem bazı mesleklere ve bölümlere bir yığılma oluyor. Doğal olarak herkes o bölümleri kazanmak istiyor ama unutmayın ki bu durum ileride iş bulma konusunda büyük sıkıntı yaratabilir.

7. Bir rehber öğretmeninden yardım alın.

Liseler ve üniversiteler bu konuda etkinlikler düzenliyor. Mümkün olduğunda bu tür etkinliklere katılıp fikir alın. Çünkü sizi puanınıza ve istekleriniz göre en iyi şekilde yönlendireceklerdir.

8. Mümkünse üniversitelerin öğrencilerinden veya mezunlarından fikir alın.

Okulların eğitimi, sınav sistemleri, geçme notları gibi konularda okulların öğrencilerine danışabilirsiniz.

9. Tercihlerinizi son güne bırakmayın!

Sistem yoğun olacaktır ama olsun gerekirse bir gününüzü tamamen buna ayırın, sıkılmayın.

10. Tercih listenizi son güne kadar birkaç kez kontrol edin.

Sonuçta böyle bir şansınız var. Yanlış tercih yapmadığınızdan kesinlikle emin olun.

BONUS: Bu madde anne ve babalara!

Çocuğunuza tercih döneminde mutlaka yardımcı olum. Fakat asla kendi istediğiniz; yeğeninizin ya da komşunun çocuğunun mezun olduğu, okuduğu bölümleri yazması için baskı yapmayın. O artık tam anlamıyla bir yetişkin. Bırakın, ileride pişman olacaksa da kendi aldığı kararla pişman olsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uykucu_piramit

Faydalı bir içerik teşekkürler :)

Görüş Bildir