Silahlı Saldırıya Uğrayan İngiliz Milletvekili Hayatını Kaybetti

 > 
45PAYLAŞIM

İngiltere'de İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox silahlı ve bıçaklı saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan Cox yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İşçi Partili milletvekili Jo Cox, İngiltere'nin Yorkshire bölgesinde Leeds kenti yakınlarındaki seçim bölgesinde vatandaşlarla bir araya geldiği sırada silahlı bir kişinin saldırısına uğradı.

Fotoğraf: Twitter

Görgü tanıklarının ifadesine göre, 41 yaşındaki Jo Cox saldırının ardından yere yığıldı. Polis Müdürlüğü, olayın ardından 52 yaşındaki bir şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

BBC, saldırının ardından milletvekilinin ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Cox yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

West Yorkshire Polis Müdürlüğü,saldırı sırasında bir kişinin de yaralandığını duyurdu.

Saldırının hangi maksatla yapıldığına ilişkin belirsizlik halen sürüyor.

Başbakan Cameron saldırıyı "trajik" olarak nitelendirdi

İngiltere Başbakanı David Cameron 

Başbakan David Cameron Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Cox'un ölümünün "trajik" olduğunu ifade etti.

'Önce silahla sonra bıçakla saldırdı'

Saldırıya tanık olan çevredeki bir kafe sahibi Clarke Rothwell, 'çok yüksek bir patlama sesi duyduğunu, bir balon patlamasına benzediğini' söyledi.

Rothwell, "O tarafa baktığımda 50li yaşlarda beyaz beyzbol şapkalı şapkalı eli silahlı bir adamın durduğunu gördüm, elindeki silah eski tipti" dedi.

Rothwell, "Önce bir el ateş etti sonra bir el daha ateş etti, yere düştü, üzerine abanıp yüzüne bir daha ateş etti. Biri onu durdurmaya çalıştı, sonra bir bıçak çıkardı avcı bıçağı gibi, bu sefer bıçakla saldırmaya başladı onlarca defa sapladı. İnsanlar çığlık atıyordu, oradan kaçıyorlardı" diye konuştu.

Saldırının referandum öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti

Cox, İngiltere'nin AB'de kalmasından yana kampanya yürütüyordu

Saldırının 23 Haziran'da gerçekleşecek olan ve İngiltere'nin AB içerisinde kalıp kalmayacağının belirleneceği referandum öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

İngiliz vekil dün Thames nehri üzerinde iki zıt kutbun destekçilerinin katıldığı propaganda mücadelesine katılmıştı.

İngiltere'nin AB'de kalmasından yanaydı

Milletvekili seçilmeden önce kadın ve insan hakları konusnda çalışmalar yürüten Jo Cox İngiltere'nin AB içinde kalmasından yanaydı. Cox, Avrupa'ya göç kaygısı yüzünden İngiltere Avrupa Birliği'nden çıkmalı diyenlere "çıkış bu soruna çözüm olamaz" yanıtını vermişti.

Kampanya askıya alındı

Milletvekili Jo Cox'un silahlı saldırıya uğraması sonrası Avrupa Birliği yanlısı kampanya askıya alındı. AB yanlısı kampanyayı yürütenlerin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Bütün kampanya çalışmaları askıya alındı. Dualarımız Jo Cox ve ailesiyle" denildi.  

Eşinden açıklama

Jo Cox’un eşi Brendan Cox ise açıklamasında “İki dileği vardı; ilki çocuklarımızın sevgiyi doya doya yaşaması; ikincisi ise onu öldüren nefrete karşı birlik olmamız. Nefretin gerekçesi yok; etnik veya dini, nefret zehirli” dedi.

Deutsche Welle TürkçeBBC Türkçe,CNN Türk

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir