Büyük Beden Modellerin Kadınların Ruh Sağlığı Üzerinde Olumlu Etkileri Var!

1.2bPAYLAŞIM

Büyük beden modellerin, kadınların ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığına dair açıklamalar yapıldı. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verileri, sizler için Metro'dan derledik.

Kaynak: http://metro.co.uk/2017/06/12/plus-size-...

Son dönemlerde dergilerde ve moda reklamlarında karşımıza sık sık çıkmaya başlayan normal beden ölçülerindeki kadınlar, birçok kadının üzerinde olumlu etki yaratmaya başladı.

Florida Devlet Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre büyük beden modeller görmek, kadınların psikolojik sağlığını iyileştiriyor.

Araştırma üniversite çağındaki, daha zayıf olmak istediklerini söyleyen 49 kadın üzerinde yapıldı. Araştırmaya katılanlara birçok zayıf, ortalama ve büyük beden model fotoğrafı gösterildi. Sonrasında bedenlerini ne kadar sevdikleri ve bedenleriyle ne kadar mutlu oldukları konusunda sorular yöneltildi.

"Görüntülere maruz kaldıkları süreç boyunca psiko-fizyolojik cevapları ölçüldü. Bu süre boyunca katılımcıların farklı beden modellere verdiği duygusal ve kavramsal tepkiler gözlemlendi."

Ve görünen o ki, kadınlar zayıf olanlara kıyasla ortalama ve büyük beden modelleri fark etme ve hatırlama konusunda daha iyiler.  Zayıf modellerin görüntüleri gösterildiğinde kadınlar, kendileri ve bu modeller arasında daha fazla kıyaslama yaptılar. Aynı zamanda daha az dikkat ederek, bu modeller hakkında daha az şey hatırladılar.

Ve beklenildiği üzere katılımcılar, bedenlerini daha az sevip daha kötü bir psikolojiye büründüler.

Fakat ortalama ve büyük beden modellerin görüntüleri gösterildiğinde katılımcılar daha az kıyaslama yaptılar. Buna karşın bu modellere çok daha fazla odaklandılar, kendilerini bedenleri konusunda çok daha iyi hissettiler.

"Medyanın kalıplaşan zayıf model algısından ziyade, daha gerçekçi bedenlerde olan görüntüleri kullanmasının psikolojik sağlık üzerinde azımsanamayacak kadar büyük ve olumlu etkisinin olduğunu gördük."

"Kadınlar daha az sosyal kıyaslama yaptılar, bedenlerinden yana memnuniyetleri arttı, daha fazla dikkatlerini verdiler, ortalama veya büyük beden modelleri daha fazla hatırladılar." dedi Dr. Clayton.

Dr. Clayton ortalama veya büyük beden modelleri öne çıkarmanın yalnızca kadınların ruhsal sağlığı açısından değil, aynı zamanda pazarlama taktiği açısından da yararlı olabileceğini düşündüğünü vurguladı.

"Hem kampanyaların dikkat çekmesi hem de beden konusunda daha olumlu bakış açılarının oluşması için, büyük beden modellerin tercih edilmesinin daha etkileyici bir strateji olabileceğini düşünüyorum."

Bedeninizi sevin! 🤗

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burcuckr44

öyle bir post olmuş ki zaten 70 kiloyum ama 100 kilo olasım geldi :D

maarif-kupu

kara kuru kadinlar hakikaten hos degil be kardesim. tamam oyle osmanli güllesi gibi de olmasin tabi ama elimizi atinca boşa da kacmasin.

dj-the-blue-moon

Onedio fit vücut olmazsada sağlıklı kiloda olsa BKİ iyi olacak

cengower

Onedio sen hayırdır bir şişmanlığı sevdirme, obezite kasmaya, kilo=sağlık empoze etmeye başladın?

nurakyzz

Ruh sağlığını bilemem de bedensel sağlıklarını kötü etkileyeceği kesin.

aslideve

Bu modeller beden sağlıkları etkilenecek kadar aşırı kilolu değiller yalnızca insanları ölüm diyetlerine sokan anoreksiyaya sebep olan aşırı zayıflık yok bu insanlarda sağlıklı olduklarını düşünüyorum yalnızca 0 beden değiller

nurakyzz

Yağ ne kadar olursa olsun iyi değildir. En azından çok kilolu değiller demek kanseri olan birine en azından bütün vücudunu sarmamış demekle aynı şey. Ve sırf üşengeçliklerinden kalkıp spor yapamayan insanların kendilerini ölüm diyetine sokanlardan bir farkı olduklarını da düşünmüyorum.

Görüş Bildir