Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seyir Zevki Yüksek Olsa da Gişede Hak Ettiği Başarıyı Yakalayamamış 17 Film

Sanat
8.3bPAYLAŞIM

Büyük umutlarla çekilip, yapımcıların bel bağladığı; sonrasında gişede maliyetini bile kurtaramayan veya çekildiğine değmeyecek karlar yapan filmleri bilirsiniz. Çoğu fiyasko olmakla birlikte aşağıda bulunan filmler bizce hakları yenmiş olanlardır. Bu da olmalıydı dediğiniz var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bütçe ve hasılat rakamları Box Office Mojo sitesinden alınmıştır. IMDb puanları baz alınarak sıralanmış ve film bilgileri Beyazperde'den derlenmiştir.

17. Yarının Dünyası (2015) | IMDb 6.5

Bütçe: 190 milyon $
Hasılat: 209.1 milyon $

Tomorrowland
http://www.imdb.com/title/tt1964418

Ortak bir kaderle bağlanan zeki ve iyimser bir genç (Britt Robertson, filmin kahramanı Casey Newton olarak), bilimsel merak ile yanıp tutuşmaktadır, eski bir zeki genç keşifçinin (George Clooney, Frank Walker olarak) ise gözü açılmıştır ve zamanda esrarengiz bir yerin ve “Tomorrowland” olarak toplayıcı hafızalarında var olan bir mekanın gizlerini ortaya çıkarmak için tehlike dolu bir göreve girer.

16. İçgüdü (1999) | IMDb 6.5

Bütçe: 55 milyon $
Hasılat: 34 milyon $

Instinct
http://www.imdb.com/title/tt0128278

Dr. Theo Calder saygıdeğer bir psikologdur. Uzmanlık alanı ise akıl hastalarıyla kurduğu ilişkidir. Onları çok iyi anlamakta ve onlarla anlaşabilmektedir. Bir gün eski dostu Ethan Powell'ın cinayet nedeniyle yattığı bir Afrika hapishanesinden çıktığını öğrenir. Konu ilgisini çeker zira Ethan birkaç sene önce goriller ile ilgili bir araştırma yaparken aniden ortadan kaybolmuştur. Theo fark eder ki Powell yaptığı araştırmalar esnasında insansı içgüdülerini kaybetmiştir. Tıpkı bir hayvan gibi reaksiyon göstermektedir. Powell, beraber çalışacağı kız kardeşiyle beraber bu vakayı derinlemesine incelemeye karar verir.

15. 13. Savaşçı (1999) | IMDb 6.6

Bütçe: 160 milyon $
Hasılat: 61.7 milyon $

The 13th Warrior
http://www.imdb.com/title/tt0120657

Ahmet Ibn Fahdlan, yaşadığı 10. yy. uygarlığının en önemli konumdaki birkaç adamından biridir. Oldukça saygıdeğer ve korkulan bir insandır. Bir gün bir kadınla olan ilişkisi ortaya çıkınca Ahmet'in tüm geçmişi bir anda silinir. Ülkesinden sürülerek özel bir göreve atanır. Artık Ahmet'in hayatı değişmiştir. Gittiği yerde kendisiyle konuşmak isteyen askerleri dinler. Onların anlattıklarına göre 13. bir savaşçı aralarına katılmazsa yenilecektirler. Ahmet Ibn Fahdlan'ın seçilmiş kişi olduğuna inanmaktadırlar. Başta buna sıcak bakmayan Ahmet, bir süre sonra onlara katılacaktır.

14. Ufuk Faciası (1997) | IMDb 6.7

Bütçe: 50 milyon $
Hasılat: 47.2 milyon $

Event Horizon
http://www.imdb.com/title/tt0119081

Yıl 2047, yedi yıl önce araştırma için güneş sistemimizin dışına gönderilen ve kaybolan 'Event Horizon' adlı uzay gemisini bulmak için bir kurtarma gemisi uzayın derinliklerinde yola koyulur. Araştırma ekibi kazazedeleri ararlarken korkunç sırlarla yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Kazazedelerin ve 'Event Horizon'un taşıdığı sır tüm gemi personelinin o güne kadar yaşamadığı bir vahşeti yaşamasına neden olacaktır.

13. Uzay Oyunları (2013) | IMDb 6.7

Bütçe: 110 milyon $
Hasılat: 125 milyon $

Ender's Game
http://www.imdb.com/title/tt1731141

Uluslararası Ordu, bir önceki saldırılarında insan ırkını yok etme eşiğine getiren soykırımsal uzaylı ırk Formic’lere karşı mücadelede kullanmak için genç ve taze beyinleri eğitmeye başlar. Ender Wiggin isimli utangaç ama yetenekli olan çocuk, zorlu eğitimlerden alnının akıyla geçerek herkesin takdirini kazanır ve bu mücadelede önderlik yapması için seçilir.

12. Ali (2001) | IMDb 6.8

Bütçe: 107 milyon $
Hasılat: 87.7 milyon $

Ali 
http://www.imdb.com/title/tt0248667

Yıl 1964... Cassius Clay azılı rakibi Sonny Liston'ı yener ve boksta dünyanın en iyisi olma unvanını kazanır. Ardından gelen on yıl boyunca ünlü boksör tüm dünya tarafından tanınan efsane bir kişilik haline gelir. Tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen efsane boksçu Müslümanlığı seçerek bir kez daha tüm ilgiyi üzerine çeker. O artık Muhammet Ali'dir ve halen daha boks evreninde mucizeler yaratmaktadır, ta ki Vietnam Savaşı'na katılmayı reddedene kadar...

11. Son Kale (2001) | IMDb 6.9

Bütçe: 72 milyon $
Hasılat: 27.6 milyon $

The Last Castle
http://www.imdb.com/title/tt0272020

General Irvin savaş taktikleri konusunda uzmanlaşmış, saygıdeğer bir askerdir. Bir gün hiç hak etmemesine rağmen büyük bir zan altında bırakılıp, güvenlikli bir hapishaneye postalanır. Albay Winter ise Irvin'in kapatıldığı hapishanenin müdürüdür. Mahkumları ıslah edebilmek için oldukça sert metotlar benimsemiştir. Tüm hayatını taktiklerle geçiren Irvin, tüm hapishaneyi koordine edip bu sert adamdan kurtulmak isteyecektir.

10. Ada (2005) | IMDb 6.9

Bütçe: 140 milyon $
Hasılat: 162.9 milyon $

The Island
http://www.imdb.com/title/tt0399201

Ada, sıra dışı hatta ütopya boyutunda bir toplumda geçmektedir. 21. Yüzyıldayız. Esas kişi Lincoln ile birlikte bu toplumdaki diğer herkesin hedefi “Ada”ya ulaşmaktır ki bunun yolu da büyük çekilişi kazanmaktır. Ancak Lincoln, bir an geldiğinde yaşanan her şeyin bir oyun olduğunu anlar. Hem kendisi hem de diğerleri esasen klonlardır. Yaşatılma amaçları ise, klonları oldukları kişiler için bir tür yedek parça görevi görmektir. Vakti geldiğinde, ait oldukları esas kişilere organ temin edeceklerdir. Bu duruma başkaldırmaya karar veren Lincoln, oradan kaçarak kendilerini yaratanlar ile yüzleşmek ister ve macera başlar.

9. Kaynak (2006) | IMDb 7.3

Bütçe: 35 milyon $
Hasılat: 16 milyon $

The Fountain
http://www.imdb.com/title/tt0414993

Film, geçmiş, bugün ve gelecekten üç ayrı hikâye sunuyor izleyiciye. Her biri aşka dair sonsuzluğun peşinde olan erkekler hakkında. Mayalı bir kâşif, esir düşmüş kraliçesini kurtarmak için hayat ağacını aramaktadır. Türlü ağaçlar üzerine çalışan bir tıp araştırmacısı, ölmek üzere olan karısını kurtaracak bir ilaç aramaktadır. Bir uzay yolcusu ise hava kabarcığı içindeki kapsül halindeki yaşlı bir ağaç ile seyahat etmektedir. Nebula ile örtülü, ölmek üzere olan bir yıldıza doğru yol almaktadır. Aşkı ve ölümsüzlüğü arayan üç hikâye kesişir.

8. Hugo (2011) | IMDb 7.5

Bütçe: 170 milyon $
Hasılat: 185.8 milyon $

Hugo
http://www.imdb.com/title/tt0970179

Hugo Cabret Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir "automaton"u da gizlice tamir etmeye çalışır. Bu arada Paris tren istasyonunun güvenlik görevlisinden sürekli saklanır, oyuncak dükkanı sahibi Bay Georges'tan (Méliés) çaktırmadan mekanik parça aşırır. Bir gün Georges'un manevi kızı Isabella ile tanışması Hugo'ya yeni bir dünyanın kapılarını daha açacaktır...

7. İsyan (2002) | IMDb 7.5

Bütçe: 20 milyon $
Hasılat: 5.3 milyon $

Equilibrium
http://www.imdb.com/title/tt0238380

Üçüncü Dünya Savaşının yaralarını zor da olsa sarmayı başarabilmiş yakın geleceğin dünyasındayız. Savaşın travmasını üzerinden atamamış olan hakim totaliter sistem, barışı korumak adına insanların duygularını baskı altına almaktadır. Sanatsal nesneler bulundurmak veya sanatla ilgilenmek yasaktır. Duyguları tetikleyecek hareketler ya da açığa vuracak davranışların cezası çok büyüktür. Üst düzey bir güvenlik elemanı olan Rahip John Preston (C. Bale) kurallara karşı gelenleri bulup yok etmekle görevlendirilmiştir. Günü birinde Preston kimliğinden uzaklaşmaya başlar.

6. Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı (2007) | IMDb 7.5

Bütçe: 30 milyon $
Hasılat: 15 milyon $

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
http://www.imdb.com/title/tt0443680

Film, Jesse James’in kendisini idol olarak gören on dokuz yaşındaki Robert Ford ile karşılaması ile birlikte gelen son günlerini anlatır. 1881 yılıdır. Jesse James bir soygunun peşindedir ve aynı zamanda da onu ele geçirmenin sonucunda bu işte para kazanacak olanlara karşı savaş açmıştır. Ancak kimse güvenmesi gerektiği konusu aslında bir muammadır. Robert Hansen’in romanından uyarlanan film çok meşhur bir kanun kaçağının özel hayatına mercek tutmaktadır. Daha ziyade Western görünümlü dramatik bir film.

5. Karanlık Yolculuk (2001) | IMDb 8.0

Bütçe: 6 milyon $
Hasılat: 1.3 milyon $

Donnie Darko
http://www.imdb.com/title/tt0246578

Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

4. Şey (1982) | IMDb 8.1

Bütçe: 15 milyon $
Hasılat: 19.6 milyon $

The Thing
http://www.imdb.com/title/tt0084787

Kuzey kutbunun buz tutmuş topraklarında bir kurdun peşinden koşan Norveçli bilim insanları Amerikan Antartik araştırma üssüne kadar gelmişler fakat burada esrarengiz bir şekilde can vermişlerdir. Neler olduğunu anlayabilmek için dışarı çıkan Amerikan bilim adamları Norveç araştırma üssüne gidip esrarengiz olayı çözmeye karar verirler. Norveç bölgesine yaklaştıklarında buldukları şeyler esrarengiz ve tüyler ürperticidir. Bir cesetle karşılan adamlar, bedeni otopsi için yanlarında getireceklerdir. Ancak bu ‘şey’ tahmin edilemez boyutlarda bir ürkütücülüğe sahiptir.

3. Büyük Lebowski (1998) | IMDb 8.2

Bütçe: 15 milyon $
Hasılat: 17.5 milyon $

The Big Lebowski
http://www.imdb.com/title/tt0118715

Bir karışıklık bazen umulmadık olaylara sebep olabilir. Kaldı ki işin içinde para varsa olaya dahil olacak bir sürü insan da çıkar. Jeff Lebowski böyle bir meselenin orta yerinde kalır. Kendisi bir milyoner ile karıştırılır. Milyonerin karısına ait borçlar ödenmemiştir ve bundan sebep kahramanımız gangsterlerden dayak yer ve çok değerli halısı zarar görür. Lebowski, ortadaki bu yanlış anlaşılmayı çözmek zorundadır. Adaşı olan milyonerin malikânesine giderek konuşmak ister.

2. Bıçak Sırtı (1982) | IMDb 8.2

Bütçe: 28 milyon $
Hasılat: 32.9 milyon $

Blade Runner
http://www.imdb.com/title/tt0083658

Blade Runner, çekildiği yıldan çok uzak bir dönemde, 2019 yılında, dünyanın artık distopik bir yaşam alanı haline geldiği bir dönemde geçer. Tyrell gibi devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve illegal işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, görevini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir grup replikantı yakalamak için verilen son bir görevi kabul eder. Ancak iki milyon insanın yaşadığı bu şehirde görünüm olarak insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

1. Esaretin Bedeli (1994) | IMDb 9.3

Bütçe: 25 milyon $
Hasılat: 28 milyon $

The Shawshank Redemption
http://www.imdb.com/title/tt0111161

Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi'nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy'nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
foreverfreedom

Belki sinemadaki gişee başarısı olarak geri planda kalmış olsada , esaretin bedeli herkesin kabul ettği en iyi filmler arasındadır . Buna eminim

yasin.kavraz

Filmin hak ettiği değeri görmesinin hasılatla ne alakası var acaba?Sanat icra etmenin parayla ne alakası var?'' Şeyh Pİr''in oyunlarının hasılatı o yıllarda neydi acaba?Ya da kaç insan Necip Fazıl,Nazım Hikmet,Ahmet Haşim ya da Özdemir Asaf gibi yazabilirdi?Değerli olmak özel olmaktır.Yoksa dünyanın her yerinde bir dvd üç beş dolardır...

beyzasbz

Hugo'yu tavsiye ederim.. Sahnelerinden konusuna, oyuncluklarından kadrosuna kadar on numara hem sanatsal hem sürükleyici bir arada ki bunu yapmak çok zordur.. Kısacası izlemeyin bizim Türkiyeye fazla böyle filmler..

ahmet-eymen-onkal1

beyni olmayan herkes onedioya doluşmuş galiba. Kaarrdeşşşş anlamazsın ama açıklayayıym filmler türkiyedeki hasılatlarına göre değil dünyadaki hasılatlarına göre değerlendiriliyorlar Türkiyelik bi olay yok yani haaa çaktın???

cembilalbaytar

tomorrowland muhteşem bir film izleyin mutlaka, donnie darko'yu da dün izledim, zaman kaybı.

yercekimsiz-karanfil

Esaretin Bedeli'ne çok şaşırdım. Hele de IMDb puanı bu kadar yüksekken.

Görüş Bildir