Yeşilçam'ın Hafızası, Emektar Set Amiri Godzilla Selahattin'i Kaybettik...

 > -

Yeşilçam'ın en sevilen isimlerinden emektar set amiri, Metin Erksan'ın gücüne hayran kalıp 'Godzilla' lakabını verdiği Selahattin Geçgel yaşama veda etti. 60 yıl boyunca sinema sektörünün her alanında çalışan, 677 filmde görev alan, Türk sinemasının en tanınan ve sevilen set amirlerinden Yeşilçam emekçisi Godzilla Selahattin 79 yaşındaydı.

Kariyerine sinema büfesinde gazoz satarak başlayan Geçgel, çalışkanlığını fark eden yönetmen Metin Erksan'ın sayesinde '50'li yıllarda film setlerine ayak bastı. 50 yıllık lakabı Godzilla'yı da kendisine Erksan takmıştı.

1961 yılında çekilen, başrollerinde Efgan Efekan, Suna Selen ve Kadir Savun'un yer aldığı 'Mahalle Arkadaşları' filminin Yenikapı'daki setinde yolun ortasında duran bir minibüsü tek başına çekmesiyle Erksan'ın “Amma da güçlü kuvvetli adam, Godzilla mübarek!” demesine yol açan Geçgel o günden itibaren Godzilla Selahattin olarak anılmaya başladı.

60 yıla sığdırılmış tam 677 film...

O, Türkiye sinemasının gizli kahramanlarından biri, 60 yıllık bir Yeşilçam emekçisiydi.

Selahattin Geçgel, setinde çalıştığı Metin Erksan'ın 'Susuz Yaz' filminde kullanılan baltayı saklamış, geçtiğimiz sene Eylül ayında açılan '677 Film 60 Yıl: Bir Set Amirinin Gözünden Türk Sineması' sergisinde gün ışığına çıkarmıştı.

Yeşilçam'ın ilk sis makinası, Godzilla Selahattin'in eseriydi.

677 filmde görev alan Godzilla Selahattin, Yeşilçam'ın ilk sis makinası, sahne geçişinde dönen gazete görüntülerini çekme için dönen aparatlı tabure gibi önemli set aksesuarlarını da üretti.

Türk sinemasının hafızası

Çalıştığı setlerden eşya ve aksesuarları biriktiren Geçgel, bu şekilde bir anlamda Yeşilçam'ın arşivciliğini de üstlenmişti. ‘

Yılmaz Güney’in sette unuttuğu Samsun sigarası ve kibriti, Deniz Gezmiş davası avukatlarının gönderdiği 1971 tarihli görüşme talebi dilekçesi gibi eşya ve belgeleri toplayan Geçgel, bu hatıralarla geçtiğimiz sene eylül ayında Studios Çukurcuma'da '677 Film 60 Yıl: Bir Set Amirinin Gözünden Türk Sineması' sergisini açmıştı.

"Setlerde Yarım Asır"

Kaynak: Milliyet Sanat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir