Sesiyle İnsanı Derinden Etkileyen Yetenekli ve Genç Bir Adam: Manuş Baba

21bPAYLAŞIM

Müzik dünyasındaki isimlere gün geçtikçe yenisi ekleniyor malumunuz. Kimisi tarzını, kimisi polemiklerini konuşturuyor. Fakat şimdi karşımızda öyle bir adam var ki, sessizce derinden gelerek hepimizi etkilemeyi başardı. İçten ve dokunaklı sesiyle kısa sürede büyük bir hayran kitlesi oluşturan Manuş Baba'yı gelin birlikte tanıyalım.

Onun şarkılarını şu ana kadar hiç dinlememiş olabilirsiniz. Hatta yüzünü bile görmediniz belki. Fakat adını sıkça duymaya başladığınız olmuştur.

Yolda yürürken "Manuş Baba" yazan bir konser afişini mutlaka görmüşsünüzdür. Arkadaşlarınızın "Hiç dinledin mi?" diye sormaya başladığı bir isim o. Kimisi Manuş Baba ismini bir grup ya da yaşını almış bir şarkıcı zannediyor. Öyle değil... Manuş Baba kendi başına genç bir adam.

Sessiz ve derinden ilerleyen bir şehir efsanesi gibi ismi kulaktan kulağa yayılan bu adamın gerçek adı Mustafa Özkan. Manuş Baba isminin hikayesi ise ayrı güzel...

Aslen Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu. Anneannesinin kendisini "Manuş" diye çağırmasıyla kalmış ismi. Aynı zamanda Avrupa çingenelerinin kullandığı ve "İnsan" anlamına gelen bir kelime olduğunu söylüyor. "Baba" ise ağzından çıkan ilk kelime, varlığına minnettar olduğu bir kavram.

Tarsus'un portakal bahçelerinden tüm Türkiye'nin tanıdığı bir isim olmaya uzanan yolculuk...

Manuş Baba'nın ailesi Tarsus'da mevsimlik işçi olarak çalışıp, yazın Diyarbakır'a gidiyor. Bir gün babasının "Hazırlanın gidiyoruz" demesiyle Antalya'ya göç ediyor aile. Onun hikayesi de burada başlıyor. Babasının edebiyat öğretmeni gitar çalarmış zamanında tüm sınıfa. Oradan içinde ukte kalmış ve oğluna bir gitar hediye etmiş. O gün Manuş Baba'nın müzisyen olduğu gün işte.

Şu an müzik yolculuğu hem profesyonel hem de öğrenci olarak devam ediyor.

Halen Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde eğitim görüyor Manuş Baba. Bu arada konserlere, albüm çalışmalarına da devam ediyor bir yandan.

Onun sesi, insanın neresi olduğunu tam bilmediği ince yerlere çok fena dokunuyor.

Kolay değil; Ahmet Kaya, Nazan Öncel, Sezen Aksu gibi başarılı sanatçıların şarkılarını yeniden düzenleyip seslendiriyor. Her seferinde de o şarkıyı ilk defa ondan duyuyormuş gibi, o hisleri ilk defa yaşıyormuş gibi oluyorsunuz.

Albümsüz Türkiye turnesi mümkün mü dersiniz? Gayet mümkün çünkü o bunu yaptı!

Müziğini "çok yönlü" olarak tanımlayan Manuş Baba, geleneksel seslerden ilham aldığını söylüyor. Diyarbakır, Tarsus, Antalya ve nihayet İstanbul'un içinde bulunduğu rengarenk bir hayattan beslenip, şarkılarına bu çeşitliliği aktarıyor.

Mayıs 2017'de ise ilk albümü "Dönersen Islık Çal" sevenlerine bir hediye oldu.

Albümün ismi size yabancı gelmemiş olabilir. Bu çok normal çünkü Manuş Baba, izlediği ve etkilendiği filmlerden de ilham alarak yapıyor müziğini. Buna benzer Tabutta Rövaşata, Bir Tutam Baharat gibi filmlerin isimleriyle aynı şarkıları da var.

Böylesine genç ve yetenekli bir adamın hayatımıza girmiş olmasından dolayı çok mutluyuz. Sesinle bizi uzaklara götürmeye devam et Manuş Baba...

Bu kadar konuştuktan sonra bir Manuş Baba yorumu dinlemek iyi gider...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Kızı eve atmakla alakalı bir şarkısı, sanat ile birleşince Gönüllere kıyak oluyor fakat- Kızı eve atmaya çalışan bir abazanın hikayesidir nihayetinde.. Enteresan lan insanlar DENİŞİK...

yasminkoasg

ya bişe dicem konserini ben pahalı buldum açıkcası 60 tl nedir arkadaş . bak gelecektim çok pahalı buldugum için gelemiyorum sonuçta bi tarkan degilsin yani bu kadar pahalı olması neden ?

bsrakyz

ADAM MÜKEMMEL ÖTESİ BİŞEY YA! HASTAYIM SESİNE HELE Kİ AŞKIN KEDERİ ŞARKISINA ÖLÜYORUM. OTUR DEPRESYONA GİR YANİ

musaityerdeincekvar

İdo'ya benzettim yeni imaj sandım.

_oishii_

Kendince bir tarzı olduğunu kabul edebilirim, ancak kimdir nedir bir dinleyeyim dediğim zaman hayal kırıklığı olmuştur benim için, zira okul müsameresindeki gibi tekdüze bir tını ile devam eden, sesinde asla nağme gırtlak vs bulunmayan bir şarkıcı, özellikle evlerinin ögü (önü değildir orjinali ögü'dür azerice arkası demektir)'nü dinleyip Nermine Memedova'ya ayıp oluyor hissiyle yarısında kapattığım şarkıcıdır.

Görüş Bildir