Servetleri 15 Milyar Doları Aşıyor: Trump Dünya Tarihinin En Zengin Kabinesini Kurdu

 > 
63PAYLAŞIM

ABD’nin 45. başkanı seçilen Donald Trump, servetlerinin toplamı 15 milyar doları aşan iş adamlarıyla dünyanın en zengin kabinesini kurdu. 

AA'nın derlediği bilgilere göre, Trump yönetiminde yer alması beklenen zenginlerin toplam serveti yaklaşık 15 milyar 200 milyon doları buluyor. Söz konusu rakam, Trump'ın 4,5 milyar dolarlık servetiyle birlikte 20 milyar dolara yaklaşıyor.

En zengini Ticaret Bakan Yardımcısı

Amerikan ekonomi dergisi Forbes’a göre, Donald Trump’ın kabinesindeki en zengin isim, Ticaret Bakan Yardımcısı seçilen Todd Ricketts. Chicago Cubs beyzbol takımının sahiplerinden biri olan Ricketts ailesinin toplam mal varlığının 5,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kabinedeki en zengin ikinci isim olan Betsy DeVos'un eşiyle birlikte toplam serveti 5.1 milyar dolar

Kabinedeki ikinci en zengin isim ise Eğitim Bakanlığı'na aday gösterilen Betsy DeVos. Cumhuriyetçi Parti’nin Kongresi’nde Trump’ı desteklememesine karşın teklif edilen görevi kabul eden DeVos’un eşiyle birlikte toplam mal varlığı 5,1 milyar dolara ulaşıyor.

Ticaret Bakanlığı'na aday gösterilen Wilbur Ross'un serveti ise 2.9 milyar dolar

Ticaret Bakanlığı'na aday gösterilen Wilbur Ross ise Trump yönetimindeki en zengin üçüncü isim. Yaklaşık 25 yıl boyunca dünyaca ünlü Rothschild firması için çalıştıktan sonra kendi şirketlerini kuran Ross’un net mal varlığının yaklaşık 2,9 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Multimilyoner adaylar

Trump’ın, kabinesine son katılanlardan ve Dışişleri Bakanlığı için aday göstereceği belirtilen Exxon Mobile CEO’su Rex Tillerson, yaklaşık 300 milyon dolarlık servetiyle en zengin beşinci isim özelliğini taşıyor. Yaklaşık 40 yıldır enerji sektöründe çalışan Tillerson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörlüğü'ne atanan Goldman Sachs Üst Operasyon Yöneticisi (COO) ve Başkanı Gary Cohn’un ise yaklaşık 266 milyon doların üzerinde serveti olduğu tahmin ediliyor.

ABD Hazine Bakanlığı'na aday gösterilen eski Goldman Sachs ortağı Steve Mnuchin'in mal varlığı ise 46 milyon dolar.

Trump’ın kabinesindeki diğer milyonerler şu şekilde:

  • Çalışma Bakanı adayı Andrew Puzder (43 milyon dolar)

  • Konut ve Kentsel Gelişim Bakanı adayı, emekli beyin cerrahı Ben Carson (26 milyon dolar)

  • Ulaştırma Bakanı adayı Elaine Chao (22,8 milyon dolar)

  • Sağlık Bakanı adayı Tom Price (13,6 milyon dolar)

  • Baş Strateji Danışmanı Steve Bannon (10 milyon dolar)

  • Adalet Bakanı adayı Jeff Sessions (7,5 milyon dolar) 

  • Enerji Bakanı adayı Rick Perry  (3 milyon dolar) 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir