Görüş Bildir

Selülit Nasıl Geçer? Evde Uygulanabilecek Öneriler…

Haberler
> Selülit Nasıl Geçer? Evde Uygulanabilecek Öneriler…

Cilt yüzeyinde yumrulu, çukurlu ve adeta portakal kabuğu görünümüne neden olan cilt sorunları selülit olarak tanımlanır. Kadınlarda sık karşılaşılan bu cilt sorunu daha çok kalçalarda, uyluklarda ve karında görülmektedir. Cildin genel görünümünü bozan selülitler hareketsiz yaşam, genetik faktörler ya da hormonal nedenler gibi birçok nedenden ötürü gelişebilir. Deri altında yağ hücrelerinin aşırı birikmesi ile ortaya çıkan selülit cildi pürüzsüz bir görünümden uzaklaştırdığından oldukça rahatsız edicidir. Peki, selülit nasıl geçer? Evde uygulanabilecek önerilerle selülitler nasıl giderilir? Selülit hakkında merak edilen soruların yanıtlarına haberimizden ulaşabilirsiniz…

Kesin nedeni tam olarak bilinemeyen selülite, cilt yüzeyinin altından yer alan dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile hemen altındaki yağ tabakası arasındaki etkileşimin neden olduğu düşünülmektedir. Bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu kadınlarda dikey haldedir. Yağ hücrelerinin derinin üst tabakasına doğru çıkıntı yapması selülit görünümüne neden olmaktadır. Ayrıca hormonlar, beslenme, yaşam tarzı ve genetik faktörler selülite neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Peki, selülit nasıl geçer? İşte selülit tedavisinde etkili olan öneriler…

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?

Estetik görünümü bozan selülitler aynı zamanda vücudun bazı alanlarındaki kan dolaşımını da etkilemektedir. Özellikle görünümü sebebiyle kaygılara neden olan selülit tedavisinde liposuction veya lazer tedavisi tercih edilebilir. Bu konuda selülit masajları da etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. 

Son dönemde selülit tedavisinde sık tercih edilen tedavilerden biri ise mezaoterapi tedavisidir. Mezoterapi tedavisi ile cildin mezoderm tabakasına ufak iğne uçları ile enjeksiyon yapılmaktadır fakat bu uygulamadan en iyi sonucu almak için en az 10 seans tedavide bulunmak gerekir.

Selülit İçin Evde Uygulanabilecek Öneriler

Selülit İçin Evde Uygulanabilecek Öneriler

Selülitin pek çok farklı tedavisi bulunmaktadır. Ancak yağ dokusu nedeniyle oluşan selülitten kurtulmak için yaşam tarzında değişiklik yapılması önemlidir. Diyetin yanı sıra egzersiz yapmak gerekir. selülit savar egzersizler oldukça etkilidirler. Sigara kullanımını bırakmak cildinizin sıkılaşmasını sağlar. Bunlara ek olarak evde selülitleri gidermek için yapabileceğiniz bazı uygulamalar mevcuttur. İşte selülitleri gidermeye yardımcı olacak öneriler;

  • Selülit tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olarak doğal yağlar karşımıza çıkmaktadır. Portakal yağı, biberiye yağı ve Hindistan cevizi yağı selülit olan bölgelere masaj yapılarak uygulandığında selülitlerde azalmalar, dağılmalar meydana gelmektedir.

  • Kese yapmak kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı selülitlerin yanı sıra çatlaklara da iyi gelmektedir. Her 10 günde bir kese yaparak cilt yüzeyindeki selülitlerde azalma sağlayabilirsiniz.

  • At kılı fırçaları ile selülitli bölgeleri ovarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir ve cilt altında biriken yağların dağılmasını sağlayabilirsiniz.

  • İçtiğiniz kahve telvesi ile selülitli alanları ovmakta onları gidermede etkilidir. Kahve telvesini sürdükten sonra streç filmle sararak 1 saat beklemeniz yeterlidir.

Selülite İyi gelen Egzersizler

Selülite İyi gelen Egzersizler

Selülit için birçok tedavinin yanı sıra piyasada satılan onlarca krem ve bakım ürünü bulunmaktadır. Ancak selülitten kurtulmak için bol su tüketmek ve egzersizlerle biriken yağların erimesini sağlamak gerekir. Bu açıdan basen, kalça, göbek ve bacakların çalışmasını sağlayan egzersizler selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle geriye tekme, ip atlama, squat ve köprü hareketlerini düzenli olarak yapmaya ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Aşağıdakiler De İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?