Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şehirlerin Kendine Özgü Yöresel Ürünleri

5PAYLAŞIM

Hangi Yöresel Ürün Hangi Şehirde?

Hangi Yöresel Ürün Hangi Şehirde?

Her bölgenin kendine has yöresel ürünleri vardır. Bu durum çoğunlukla o bölge de yetişen doğal ürünler olmakta.. Yöresel ürünler doğal yetişme ortamları ile kendini özdeşleştirerek o bölgeye ait bir değer haline dönüşüyor. 

Her bölgenin hatta her şehrin kendine özgü lezzetleri bulunuyor. Hatta bu lezzetler insanların kafasına öyle kazınıyor ki yetiştirildiği bölge ile bütünleşiyor. Yöresel lezzetler herkesin kafasında o bölgeye ait doğal ürünler olarak yer ediniyor. Adanalıların acı sevmesi veya Egelilerin çoğunlukla zeytinyağlı yemekler tercih etmesi gibi… Bölgede yetişen doğal ürünler sayesinde her bölgede farklı damak tatları ortaya çıkıyor. Peki bölge veya şehirle kendini özdeşleştirmiş bazı yöresel ürünler nelerdir?

Kaynak: http://www.ciftcideneve.com/ehirlerin-ke...

Domates Salçası (Antalya)

Antalya, doğal ürün yetiştiriciliği konusunda gerek iklimi gerek toprak yapısı sayesinde kendini geliştirmiş bölgelerden biridir. Antalya denince çoğunuzun aklına bir çok ürün gelmektedir. Bunlardan biride hiç kuşkusuz Antalya’ nın domatesleri olacaktır. Antalya sofralarını süsleyen enfes tatlardan biri de domatesleridir. Bu bölge ile özdeşleşmiş ve doğal ortamlarda yetişen domatesler, salça haline dönüşerek sofralarınızın lezzeti haline geliyor.

http://www.ciftcideneve.com/market/domates-salcasi-1-kg/

Acı Biber Sosu (Adana)

Adana sofraları denince akla ilk olarak “acı” geliyor. Baharatları ve özellikle de acısı ile meşhur bu bölgenin hemen her yemeğinde acı olmazsa olmazıdır. Adana sofralarına en çok yakışan acı lezzeti ise hiç kuşkusuz acı biber sosudur. Acıyı her yemekte kullanan ve Adana sofralarını süsleyen acı biber sosu, hem kahvaltı hemde akşam yemeği sofralarınızın vazgeçilmezi haline geliyor.

http://www.ciftcideneve.com/market/aci-biber-sosu-340-gr/

Tarhana (Uşak)

Uşak bölgesi için “Tarhana şehri” desek yanlış olmaz. Özellikle kış aylarına yaklaşırken Uşak sokaklarında gezenler her yerde tarhana yapma telaşının hakim olduğunu görürler. Sağlık açısından besin değeri yüksek olan tarhanalar, Uşak şehrini simgeleyen önemli bir yöresel ürün haline gelmiştir.

http://www.ciftcideneve.com/market/tarhana/

Taze Fındık (Düzce)

Düzce de Taze Fındık üreticiliği oldukça gelişmiş ve çoğu çiftçinin ekmek parası kazandığı bir lezzet haline dönüşmüştür. Düzceye hiç gitmemiş sadece yolunun üzerinden geçen bir kişinin bile taze fındığın Düzce’ de ne kadar meşhur olduğunu bilmemesine imkan yoktur. Çünkü Düzce yolunun üzerindeki tezgahları özellikle çotanak haldeki taze fındıklar süslemektedir.

http://www.ciftcideneve.com/market/taze-fndk-1-kg/

Nar Ekşisi (Hatay)

Hatay’ da nar üretimi her geçen gün artarken, Hatay sofraları ile özdeşleşen doğal bir lezzet halini alıyor. Hatay ile bütünleşen bu doğal ürün yine en doğal yollarla üretilerek sofralarda Nar Ekşisi olarak yerini alıyor. Her mevsim kullanılabilen bu enfes lezzet özellikle salatalarda kullanılarak farklı bir damak lezzeti yaşatıyor.

http://www.ciftcideneve.com/market/nar-eksisi/

Çilek Reçeli (Çanakkale)

Çoğunlukla Çanakkale de yaşayanların bildiği çilek yetiştiriciliği bu şehirde son zamanlarda daha da artış göstermekte… Küçük alanda yüksek gelir getiren çilekler, Çanakkale de gerek mevsimi gerek toprak yapısı nedeniyle çiftçilerin gelir kaynağı haline dönüşmüştür. Özellikle Çanakkale yetişen bu çilekler vitamin içeriği bakımından zengindir ve reçel haline dönüşerek Çanakkale sofralarının başında yerini almıştır.

http://www.ciftcideneve.com/market/cilek-receli-340-gr/

Organik Petek Bal (Tunceli)

Tunceli denince akla gelen bazı ürünlerden biri olan Bal, burada en organik şekilde yetiştirilen lezzetlerin başında yerini alıyor. Besin ve vitamin değeri bakımından önemli olan ballar, özellikle petek bal halinde satışa sunuluyor. Petek balın her zaman daha sağlıklı ve faydalı olduğunu vurgulayan uzmanlar, organik balların önemine vurgu yapıyor.

http://www.ciftcideneve.com/market/organik-petek-bal-1-kg/

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir