Şehirden Köye Göç Etti: Üniversiteden Mezun Olup Çobanlığı Seçen Duran Bircan ile Tanışın!

 > -
Abone ol

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yaşayan ve Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 yılında mezun olan Duran Bircan, okuduğu bölümle ilgili bir işte çalışmak yerine şehirden köye göç ederek çobanlık yapmaya başladı. Ailesinin kendisini desteklediğini söyleyen Bircan, "Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok" dedi ve ekledi: "Maddi imkanı olan ve doğayı seven herkese hayvancılıkla uğraşmayı tavsiye ediyorum."

AA'nın aktardığı habere göre, Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 yılında mezun olan Duran Bircan, bölümüyle ilgili fazla atama olmamasından dolayı kendi işini kurmaya karar verdi.

Kayseri şehir merkezinde yaşayan ailesini de ikna eden Bircan, memleketi Yahyalı'nın Kirazlı köyüne göç ederek çobanlık yapmaya başladı.

Önceleri az sayıyla hayvancılığa başlayan Bircan, Kırsal kesimde pek görülmeye alışılmamış uzun, kıvırcık saçları ve fırsat bulduğunda okuduğu kitabıyla diğer yetiştiricilerden ayrılıyor.

300 koyun projesinden de yararlandı

Bircan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), TARSİM ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin ortaklığında yürütülen 300 koyun projesinden yararlandı.

7 Soruda Son Günlerin En Merak Edilen Konusu '300 Koyun Projesi' - onedio.com
7 Soruda Son Günlerin En Merak Edilen Konusu '300 Koyun Projesi' - onedio.com

Yahyalı'nın dağlarında 300 küçükbaş hayvana çobanlık yapan Bircan, hikayesini şöyle anlattı:

"Bundan sonra elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Devletime nasıl katkı verebilirsem katkı yapacağım. Üniversiteyi bitirince 'Ticaret olarak ne yapabilirim?' diye düşünmeye başlamıştım. Aslında bu ata mesleğimiz. Ailem önceden de hayvancılık yapıyordu, bazı sebeplerden dolayı bırakmamız gerekmişti. İmkanlar el verince ben bu işi yeniden yapmak istedim. Benim yaşıtım olan insanlar boş bir bölüm okumak yerine kendi işlerini kurmaya çalışsınlar. Ailem beni destekledi, yoksa bu işe cesaret edemezdim. KPSS var, işe girmek zor, bu nedenle insanlar artık tarıma, hayvancılığa yöneliyor. Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok. Sabah, akşam hayvanların su ve yemlerini veriyoruz. Güzel havalarda otlatıyorum."

'Öğrenci ya da turist zannediyorlar'

Farklı tarzından dolayı yaptığı işe insanların şaşırdığını ifade eden Bircan, "Daha çok öğrenciyim sanıyorlar. Ya da yurt dışından gelmiş bir turist sanıyorlar. Saçlarımı önceden uzatmıştım, bir ara kestim, tekrar uzatmaya başladım." dedi.

Bircan ayrıca maddi imkanı olan ve doğayı seven herkese hayvancılıkla uğraşmayı tavsiye ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir