Görüş Bildir
Haberler
7 Soruda Son Günlerin En Merak Edilen Konusu '300 Koyun Projesi'

7 Soruda Son Günlerin En Merak Edilen Konusu '300 Koyun Projesi'

Yasin Arslan
09.02.2018 - 18:41 Son Güncelleme: 10.02.2018 - 09:35

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı '300 koyun ve asgari ücret' projesinin detayları netleşmeye başladı. Binlerce boş ağılın ve ekilmeyen toprakların değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması amaçlanan projeden kimler yararlanabilecek? Koyunlar ücretsiz mi dağıtılacak? Proje için devlet ne kadar bütçe ayıracak? Hep beraber bakalım. 

Fakıbaba, 'kendi işinin patronu ol' diyerek köye dönenlere 300 damızlık koyun ve asgari ücret verileceğini duyurmuştu👇

İçeriğin Devamı Aşağıda

300 koyun projesi, özel bir ekip tarafından hazırlanıyor.

300 koyun projesi, özel bir ekip tarafından hazırlanıyor.

Dünya Gazetesi'nden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, Bakanlığın üst düzey bürokratlarının da çoğunun medyadan duyduğu proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanları ve Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde özel olarak görevlendirdiği bir ekip tarafından hazırlanıyor. Projenin 2019 seçimlerinden önce hayata geçmesi planlanıyor.

Projede merak edilen sorular ve yanıtları ise şu şekilde:

Projeden kimler yararlanabilecek?

Projeden kimler yararlanabilecek?

Bakan Fakıbaba'nın açıkladığı köye dönüş projesi kapsamında, köyde yaşayan ve halen koyun yetiştiriciliği yapanlar bu proje desteklerinden yararlanamayacak. Sadece, daha önce hayvancılık yapan, ancak üretimi sürdüremediği için ağılını, toprağını bırakıp kente göç edenlerden tekrar köye dönmek isteyenler yararlanabilecek.

Koyunlar, projeye katılanlara bedava mı verilecek?

Koyunlar, projeye katılanlara bedava mı verilecek?
İçeriğin Devamı Aşağıda

Şu ana kadar açıklanan bilgilere göre koyunlar projeye katılanlara bedava verilmeyecek. Köye dönüş yapan ve koyunculuk yapmak isteyen kişinin, sahip olduğu tarım arazisi ipotek olarak alınacak ve Ziraat Bankası'nın düşük faizli kredisinden yararlandırılarak 300 baş koyun 5 yıl vadeli kredi karşılığında temin edilecek. Devlet her ay asgari ücret ödeyecek. Veterinerlik hizmetini karşılıksız sağlayacak. Yem ihtiyacı olursa, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından bedeli karşılığında temin edilecek.

Koyunlar nereden temin edilecek?

Koyunlar nereden temin edilecek?

Habere göre projeyi yürütecek olan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün elinde yeterli sayıda damızlık koyun yok. Bakanlık, serbest piyasadan damızlık koyun alarak köye dönenlere dağıtması çok kolay görünmüyor. Ayrıca yeterli koyun temin etmek de zor. Koyun ithal edilerek dağıtılması düşünülüyor. Fakat, ithalat yapılırsa ülke koyunculuğu bundan çok büyük zarar görür endişesi var. Ayrıca, ithal koyunların uyum sorunu nedeniyle istenen verim ve başarı elde edilmesi çok zor.

Dağıtılacak olan koyunların fiyatı ne olacak?

Dağıtılacak olan koyunların fiyatı ne olacak?

Açıklanan proje detaylarında koyunların fiyat bilgisi yok. Ancak, damızlık koyun fiyatı cinsine göre 800 lira ile 1500 lira arasında değişiyor. Fakat, 'devlet koyun alıp dağıtacak' denildiğinde piyasada fiyat yükselebilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Proje için ne kadar sermayeye ihtiyaç var?

Proje için ne kadar sermayeye ihtiyaç var?

Ağılı olanlara koyun verileceği için yeni ağıl yapımına ihtiyaç olmayacağı düşünülüyor. Damızlık koyunun ortalama fiyatı 1000 lira olarak kabul edildiğinde koyun alacak birisi 300 koyun karşılığında 300 bin lira kredi kullanmış olacak. Bu krediyi almak için ipotek ettirecek yeterli miktarda tarım arazisi olması gerekiyor. Dolayısıyla köye dönen birisi tarım arazisini ipotek ettirerek baştan 300 bin lira civarında bir kredinin altına imza atacak. Kredinin geri dönüşü 5 yılda olacak. Yem maliyeti, çoban ve benzeri giderler hesaba katıldığında katılımcı başına 400-500 bin lira gibi bir kaynağa ihtiyaç olacak.

Projeye katılanlar daha sonra koyunları satabilecek mi?

Projeye katılanlar daha sonra koyunları satabilecek mi?

Bu sorununda cevabı şimdilik bilinmiyor. Ancak, genelde bu tür projelerde alınan kredinin vadesi süresinde hayvanların satışına izin verilmiyor. Bu nedenle alınan koyunların kredinin vadesi dolana kadar yani 5 yıl satılamayacağı ve kesilemeyeceği tahmin ediliyor.

Devlet proje için ne kadar kaynak ayıracak?

Devlet proje için ne kadar kaynak ayıracak?
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2018 yılı tarımsal destekleme bütçesinde bu projeye ilişkin bir kaynak ayrılmadı. Ancak, hayvancılık desteklemelerinde değişiklik yapılarak 1 milyar liralık bir bütçenin bu proje için ayrılacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
140
102
37
29
18
18
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Başar Demirsoy

Halbuki çok sevinmiştim ilk kez hükümeti destekleyebileceğim bir proje olduğu için. Anladığım kadarıyla yine ölü doğan bir projeymiş. Kredi için ipotekletece... Devamını Gör

Muhammet Oğuz

300 koyunun çoğalmasi hiç aklına gelmedi sanirim ? 5 yılda 750 kuzu verir ;)

Ziya Akbaş

Ne verilecek? --300 koyun. Kime verilecek? --Eskiden koyun besleyene. Nasıl verilecek? --Arazisi ipotekle. Hangi arazi, bu adam zaten satıp gelmedi mi istanb... Devamını Gör

Başar Demirsoy

Nasreddin Hoca Ukrayna'dan koyun getirmiş, köylü de sormuş: "Ya hoca ithal koyun burada tutar mı?" Hoca da yapıştırmış cevabı: "Ya tutarsa?"

Rurouni Kenshin

simdi ben dogru mu anladim? köyüne geri dönene 300 koyun ama bunun karsiliginda tarlasini bankaya ipoteklicek ve + koyunlar icin 5 yillik düsük faizli kredi ... Devamını Gör