Bu Seçimin Bileni ORC Oldu: 24 Haziran Seçimlerinde En İsabetli Tahmini Yaptı!

 > -
Abone ol

Seçim anketleri 24 Haziran erken seçimleri öncesinde üzerine en fazla konuşulan konulardan birisi olmuştu. Seçim anketi yapan şirketler arasında doğru tahmini ise ORC yaptı. 

İşte ORC 24 Haziran seçim anketi sonuçları;

ORC Araştırma Şirketi 24 Haziran erken seçim ilk anket sonuçları

ORC 24 Haziran seçim anketine katılanların yüzde 53.4'ü Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemişti. Ankete göre CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 23,8, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener’e ise yüzde 11.5’te kalmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ise kesinleşmeyen verilere göre şu şekilde oldu;

ORC, ittifak oy oranlarını da daha yaptığı ilk araştırmada gerçeğe en yakın şekilde tahmin etti.

Ankete katılanların yüzde 52.8’i Cumhur İttifakı'na, yüzde 35.6’sı Millet İttifakı'na oy verirken HDP’ye oy verenler yüzde 10.9 diğer partilere oy verenler ise yüzde 0.7’de kaldı. ORC Araştırma şirketi, 16 Nisan referandumlarından 3 gün önce açıkladığı ankette anayasa değişikliğine yüzde 59.4 'evet' çıkacağını açıklamıştı.

ORC yaptığı son ankette de verileri gerçeğe en yakın şekilde tahmin etmeyi başarı ve MHP'yi %10'un üzerinde gösteren tek anket şirketi oldu.

Haberimizin başında paylaştığımız anket sonuçları ORC'nin yaptığı ilk anket sonuçlarını gösterirken, yukarıdaki görselde de ORC'nin son seçim anketi sonuçları yer alıyor.

İttifaklar ve partiler arası dağılım da şu şekilde gerçekleşti;

Milletvekili dağılımları da şu şekilde gerçekleşti;

Cumhur İttifakı

  • AK Parti : 295 

  • MHP : 49

  • BBP: 0 (AK Parti listelerinden 1 milletvekili)

Millet İttifakı

  • CHP : 146

  • İYİ Parti : 43

  • DP: 0 (İYİ Parti listelerinden 2 milletvekili)

  • SP : 0 (CHP listelerinden 3 milletvekili)

Herhangi bir ittifakta yer almayan HDP ise çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan olmak üzere 67 milletvekili çıkardı.

Diğer araştırma şirketinin seçim öncesi anket sonuçları için aşağıdaki haberimizi okuyabilirsiniz;

Seçime Günler Kala Anketler Ne Diyor? İşte En Geniş Kapsamlı Seçim Anketi Sonuçları - onedio.com
Seçime Günler Kala Anketler Ne Diyor? İşte En Geniş Kapsamlı Seçim Anketi Sonuçları - onedio.com
Sürpriz Yaptı ve Sandıktan Güçlenerek Çıktı: 24 Haziran Seçimlerinin Kazananı MHP - onedio.com
Sürpriz Yaptı ve Sandıktan Güçlenerek Çıktı: 24 Haziran Seçimlerinin Kazananı MHP - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-ozteker

Akşener de yaklaşmıştı baya :D

ozok

He he bildi.dalgamı geçiyosunuz?

hakan-bayrak2

sadece orc degil bi arastirma sirketi daha isabetliydi faruk (soyismini unuttum) beyin sirketi ile orc bildi aecim sonuclarini

horusunsozu

Seçimin ertesi günü(bugün) J.P.Morgan hemen "Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal görevlerine devam ederse iyi karşılanır, kabineye yeni alınacak isimler berlisizliğe yol açar" mesajı yayınladı. İsmi geçen 2 şahıs ta İngiltere Exeter menşeili. Bilin istedim...

viyol10sel

Böyle değerli bilgiler bizim ülkemizde değer görmez, 26 milyon insan şu an AKP'yi ve yetkililerini İslam'ın elçisi sanıyor... Bu ve buna benzer milyon tane kirli ilişki kimsenin umrunda değil. İşin tuhaf yanı muhalefet partileri ve liderleri için de değersiz.

bseozyrt

RTE ve Ak partinin dönemi asıl simdi başlıyor 2023 e kadar degil ölene kadar ülkenin başında olacak o adam. Ayrica ülkeyi bedava kek ve çaya sattınız İnce gibi kalite adamı kaybettiniz diyenler AKP nin 16 yılda yaptıklarını ve 2023 e kadar ki 170 tane çılgın projesini okusun adamlar cidden çalışıyor arkadaşlar. Tamam RTE yi benimde çok eleştirdigim şey var öyle yobaz Reise canımız feda diyen çomarlardan degilim ama bu ülkeyi ondan başka yönetebilecek kimse yok. Eskiden CHP liyken Atatürk bayrakları sallardık şi,mdiki CHP lilere bakiyorum HDP bayraklari salliyorsunuz. Ülke için PKK örgütünü destekleyen adamlarla kol kolasiniz. Atatürk'ün partisi sizin yüzünüzden bu hale geldi.

Gizli Kullanıcı

Ortadoğuyu yönetmek istenen bir islam devleti istiyeniyor israil,ABD vb. Bu adam başta olmak zorunda çünkü dış güçler denen şey harbiden var. İsrail'e o kadar laf yapan devlet hala alım-satım'a devam ediyor çünkü ZORUNDA. unutma ki sağcılar abd piçliği, solcular moskof piçliği yapar. bişeyler böyle yapılmak isteniyor çünkü, BOP denen birşey var. Klasik laftır ''ortadoğuda kartlar yeniden dağıtılıyor'' diye, herşey değişiyor.

belphegor

Erdoğan ve beraberindeki Ak Parti sağ taraftan yalnız. Hatta o kadar sağ ki, Saadet yanlarında bayağı ortanın solu kalıyor. Ayrıca Sayın Erdoğan başgan daha önce göğsünü gere gere BOP'un eşbaşkanı olduğunu söylemişti. Normalde troll/ılıman troll tayfaya cevap vermem fakat şu kafa karışıklığından kurtul istedim. Senin hatlar bayağı karışmış çünkü, öyle böyle değil. Överken sövüyorsun, aman dikkat.

zaki-maki

T A M A M busecik :)

Gizli Kullanıcı

Aşırı sağ görmek istiyorsan KKK'ye bakmanı öneririm veya neo-nazilere. ben ortodoks'um, benim seçimle ve partiyle işim olmaz.

Gizli Kullanıcı

Hala BOP'un varlığı reddetmek ayrı bir körlük de zaten sizden de istedikleri bunları saçma bulup reddetmeniz ama vellakin bir kaç insan varki sizin gibi aklını kullanmayanlara karşı aramıza bir çizgi çiziyor.

Gizli Kullanıcı

abd, pkk'yı satalı çok oldu arkadaşım. doğu dediğiniz savaşın sebebi sudur, bildiğimiz içtiğimiz su. abd'cilik oynayan devletimiz de ortak olduysa bu duruma pkk'ya ne gerek kaldı ? suyu bizdende alırlar. zamanda çıkarılan pkk, türkiyenin abd'ye karşı olmasından çıkarılan bir pkk'ydı ona da gerek kalmadı.

Gizli Kullanıcı

PKK satılmamış olsaydı eğer suriye kuzeyinden silinmesine asla izin verilmezdi. operasyonların bu kadar gecikmesi boşa mı sanıyorsun kardeşim ? her şey örümcek ağı gibi ince bir işle hazırlanmış ve takır takır işleniyor. siz bunlara palavra deyin, herşeyin özü burada bitiyor.

Gizli Kullanıcı

fakat PKK'nın satılmışlığı tamamen bölgesel bir satılmışlık. PKK'yı tamamen yok etmelerine izin vermeyecekler onu da belirteyim.

Görüş Bildir