Görüş Bildir
Haberler
Sayıştay İSPARK'ın Neden Zarar Ettiğini 2017 Raporunda Açıklamış: Ruhsatsız Otoparklar

Sayıştay İSPARK'ın Neden Zarar Ettiğini 2017 Raporunda Açıklamış: Ruhsatsız Otoparklar

Geçtiğimiz gün bir televizyon programına katılan AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım İSPARK'ın zarar etmesi hakkında 'Ben de anlamış değilim' demişti. Sayıştay’ın 2017 yılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Denetim Raporu’nda, İSPARK'ın neden zarar ettiği açıklanmış. Rapora göre zararın nedeni ruhsatsız otoparklar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Sayıştay’ın 2017 yılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Denetim Raporu’nda, İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ. (İSPARK) tarafından işletilen otoparkların büyük bir bölümünün ruhsatsız hizmet verdiği belirtti.

225 otoparktan 52'si ruhsatlı

225 otoparktan 52'si ruhsatlı

Sayıştay raporu UKOME ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü verilerine de yer verilmiş. UKOME verilerine göre 225 adet açık ve kapalı otoparkın sadece 52’si ruhsatlı olarak hizmet veriyor. Geri kalan 173 otopark ise ruhsatsız işletiliyor. 70 otoparkın ruhsatlandırılması işlemi henüz başlamamış bile. Rapora göre bu durum İSPARK’ın en büyük zarar kalemleri arasında.

İstanbul'da 719 ruhsatsız otopark var

İstanbul'da 719 ruhsatsız otopark var
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü verilerine dayandırılan habere göre, İstanbul genelinde otoparkların yarısından fazlası ruhsatsız. İSPARK tarafından işletilenler dışında sadece 665 adet ruhsatlı otopark var. Ruhsatı olmayan otopark sayısı ise toplamda 719. Bu ruhsatsız otoparklardan elde edilen gelirin vergisi de devlete ödenmiyor.

'Büyükşehir Belediyesi gelir kaybı yaşamaktadır'

'Büyükşehir Belediyesi gelir kaybı yaşamaktadır'

Raporda İBB Meclisi aldığı kararlarla otopark alanlarının işletilmesini İSPARK AŞ’ye devretmişti. Fakat İSPARK otopark alanlarındaki reklam ünitelerini de mevzuata aykırı şekilde işletiyormuş. Sayıştay denetçileri raporda, “Reklam ünitelerinin ilgili iştirakler tarafından işlettirilmesinden dolayı Büyükşehir Belediyesi gelir kaybı yaşamaktadır” ifadeleri de yer verilmiş. 

Raporda ayrıca Kadıköy ve Bayrampaşa hallerindeki otopark ve kantarların işletilmesi yetkilerinin de mevzuata aykırı olarak İSPARK’a bırakıldığı da söyleniyor.

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım katıldığı bir televizyon programında İSPARK'ın zarar etmesine ilişkin, "Benim de kafama yatmıyor" ifadelerini kullanmıştı👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
94
40
20
2
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mete han

Niye mi zarar etti: Çok basit çaldılar

Uygar Aytun

Şu adamların insan ayırmadan adam kayırmadan halk için yaptığı bir hizmet var mı?

Alp Yasar

Ruhsatsiz dedikleri olay su; otoparkta Ispark yelekli kisiler calisip para topluyorlar, fis bole kesebiliyorlar hatta, otoparklari isleten mafyalara gidiyor ... Devamını Gör