Sayılar Endişe Verici Boyutta: Türkiye Bunamada Dünya Birincisi

 > -
Abone ol

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye’nin 'bunama' vakalarında başı çektiğini ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre Türkiye'de 100 bin kişiden 1192'si bunama hastalığından muzdarip.

Sputnik'in haberine göre, Moskova’daki Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu tarafından yapılan araştırmada dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden 1990-2016 yıllarına dair elde edilen veriler değerlendirildi.

Listenin başında Türkiye var.

Araştırmaya göre Türkiye'de 100 bin kişiden 1192'si bunama hastalığından muzdarip. Bu da Türkiye'yi bunamada dünya birincisi yapıyor. Türkiye'yi 1037 vaka ile Brezilya takip ediyor.

Listenin sonunda ise 397 vaka ile Nijerya var.

Araştırmaya göre listenin son sırasında Nijerya var.  

Bu vakaların ortalama yüzde 70'ini ise Alzheimer hastaları oluşturuyor. Hesaplamalara göre bunama vakaları dünya genelinde söz konusu 26 yıllık süreçte yüzde 117 artış gösterdi.

Bunama hızlı böyle artarsa 2050 yılında hasta sayısı 100 milyona ulaşacak.

Uzmanlar gidişat böyle devam ederse 2016'da dünya genelinde 43.8 milyon kişi olan bunama hastalarının sayısının 2050 yılında iki kattan fazla artarak 100 milyona çıkabileceği uyarısında bulundu. Artan bunama vakalarının nedeni olarak ise gelişen tıbbi imkanlarla birlikte yaşam süresinin uzaması, obezite oranı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları gösterildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir