HSK İnceleme Başlattı: Diyarbakır Çermik'te 14 Öğretmen 'Halı Saha Tartışması' Nedeniyle Gözaltına Alındı

 > 
240PAYLAŞIM

Diyarbakır'da halı saha saati yüzünden öğretmenler ve bir savcı arasında yaşanan tartışma sonucunda 14 öğretmen gözaltına alındı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "Öğretmenler sahipsiz değildir" diye tepki gösterdi. HSK, olayla ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

DHA'da yer alan habere göre, Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde yaşanan olayda, öğretmenlerin halı saha maçı 9 ila 10 saatleri arasında, savcının maçı ise 10 ila 11 saatleri arasındaydı.

Maç saatini karıştıran savcı, öğretmenlerin saatinde halı sahayı kullanmak istedi

Öğretmenlerin duruma itiraz etmesi nedeniyle çıkan tartışma sonrası 14 öğretmen gözaltına alındı. Karakola götürülen öğretmenler yaklaşık bir saat süren ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Halı sahanın işletmecisi Ahmet Karaalp, yaşananları anlattı.

"Biz maç müracaatlarını aldıktan sonra maçı alan kişiye maç saati ile ilgili mesaj atarız. Online olarak bu mesaj onlara gider. Savcı beyin bulunduğu takımın maç müracaatını ilçeden bir esnaf satın aldı. Savcının takımının maç saati 22.00- 23.00’tü. Bunu da mesajla yolladık. Öğretmenlerin maç saati ise 21.00- 22.00 idi. Ancak maçı alan esnaf arkadaş, savcı ve diğer arkadaşlarına maç saati konusunda yanlış bilgi vermesi üzerine onlar da aynı saatte buraya geldi. Savcı ve diğer arkadaşlar geldiği sırada öğretmen arkadaşlar sahada maça başlamıştı. Savcının yanında bulunan birkaç kişi öğretmenlere ricada bulundu ancak onlar maça başladıkları için kabul etmediler. Yaklaşık 20 dakika sonra polisler sahaya gelerek maç oynayan öğretmenlere GBT sorgusu yaptı. Bazı öğretmenlerin üzerlerinde kimlikleri olmayınca, onları Emniyet'e götürdü. Bu olay tamamıyla saatlerin yanlış anlaşılmasından ve iletilmesinden kaynaklı. İşletmeci olarak ben çok üzgünüm, keşke yaşanmasaydı."

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran: "Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir"

Gözaltılara tepki gösteren Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Twitter hesabından, "Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür" mesajını paylaştı.

MEB Personel Müdürü Hamza Aydoğdu: "Öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum"

MEB Personel Müdürü Hamza Aydoğdu da gözaltıları eleştirdi. Bu durumu 'kabul edilemez‘ bulduğunu ifade eden Aydoğdu, "Diyarbakır'da 14 öğretmenimiz halı sahada maç yaparken gözaltına alınmıştır. Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz; öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Öğretmenler, toplumun çimentosudur; itibarlarının zedelenmesi kabul edilemez…" ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: "Hoyratlık kimsenin işi değil"

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da gözaltılara Twitter'dan tepki gösterdi. Adalet Bakanlığı'na konuyu araştırma çağrısında bulunan Yalçın, "Hoyratlık kimsenin işi değil. Adaletin mekanizmasının hiç değil" ifadelerini kullandı.

HSK inceleme başlattı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Çermik ilçesinde halı saha maçı yapan öğretmenlerin, savcının talimatı ile gözaltına alındığı iddialarının basına yansıması üzerine harekete geçti. Kurul, olaya ilişkin yargı görevlileri hakkında inceleme başlattı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: "Konunun yakinen takipçisiyim"

Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül ise Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

Gül, paylaşımında, "Çermik'te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim" ifadesini kullandı.

Yaşanan olay sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir