Satanistlerden Netflix ve Warner Bros'a Dava: 'Telif Haklarımız Çalındı'

 > -

ABD'de satanistlerden oluşan bir grup, Netflix ve Warner Bros'a, ortak yapımları The Chilling Adventures of Sabrina (Sabrina'nın Tüyler Ürpertici Maceraları) dizisinden ötürü 50 milyon dolarlık tazminat davası açtı. 

Satanist Tapınak isimli grup, dizide yer alan tanrı figürünün, kendi tanrıları olan Baphomet'ten esinlenildiği iddia etti

The Chilling Adventures of Sabrina dizisindeki tanrı figürü, cadı kabilesinin taptığı Kara Lord'a ait. 

BBC Türkçe'nin haberine göre, Satanist Tapınak isimli grup bu figürün kendi tanrıları Baphomet (şeytanı sembolize eden put) olduğu ve telif haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile Netflix ve Warner Bros'a 50 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

'Baphomet'i karaladılar'

Dizide, cadı kabilesinin taptığı şeytani Kara Lord'un Baphomet'ten esinlenilmesinin dışında, tanrılarının karalandığını da ifade eden Satanist Tapınak grubu, dizinin Baphomet'i küçük düşürdüğünü ifade etti.

Dizideki cadı kabilesi, yamyamlık ve tapınmaya zorlama şeklinde ibadet edilen bir kabile. Tapınak, üyelerinin 'dizideki kabile' ile bağdaştırıldığını ve karalandığını ifade ediyor.

Tapınak'ın kurucularından Lucien Greaves, Twitter'da 'karşılaştırmanız için...' notuyla diziden bir kesit paylaştı

Ülke genelinde 15 tapınağı olan grup, daha önce dizide kullanıldığını iddia ettikleri tanrılarının heykelini dikmişti

Satanist Tapınak isimli grubun, ABD genelinde 15 tapınağı mevcut. The Chilling Adventures of Sabrina dizisinde telif ihlali söz konusu olan tanrıları Baphomet'in heykeli, daha önce internette bir kampanyadan toplanan para ile Okhaloma'ya dikilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir